"הדבר הכי קשה הוא שיש אנשים שיודעים את האמת על המקורות שלי ולא מספרים"

ננה שרייר בחרה בצמחונות כילדה צעירה. לפני כשנתיים החליטה להיות טבעונית והפכה גם את המסעדה המפורסמת שלה "ננוצ'קה" לכזאת שלא עושה שימוש באף מוצר מן החי. היא נולדה לפני 47 שנים כננה צוציאשווילי. לפני כ- 4 שנים גילתה במקרה במהלך צילומי "מחוברות", ללא כל ידע מוקדם, שהיא מאומצת, ומאז היא מחפשת את השורשים המשפחתיים שלה.

"בגיל 12 ראיתי איך שוחטים תרנגולת והחלטתי לא לאכול בשר. במשפחה חשבו שאלה שטויות של ילדים, אבל אני הייתי נחושה והחבאתי קציצות בכיסים כדי שלא יטרידו אותי".

איפה הבנות שלך עדן ואמלי אוכלות בשר?
אצל סבתא שלהן בעיקר. בדיוק אתמול אמא מהגן אמרה שאמלי אוכלת לבת שלה את האוכל הבשרי.
הגרוש שלי נכנס לזה יותר בתקופה האחרונה ומשתף איתי פעולה. יש רב בנווה צדק שמעודד טבעונות וקיימים צווים דתיים שתומכים צער בעלי חיים, כי מבחינה דתית אסור לאכול את הבשר שאנחנו מגדלים.

את מוכנה לפגוע לעצמך בבריאות בשביל להציל קרפיון?
כן, בהחלט, ערך החיים הוא לא כל כך מקודש. אי אפשר לקדש אותו ללא גבול ולדעתי לא יקרה כלום אם ימותו כמה אנשים לפני הזמן שלהם.
האישיו זה לא קרפיון, זה כמה אתה מוכן לשתף פעולה עם משהו לא הגון ואכזרי שלא משתמע ל 2 פנים. גם אם אני אצטרך לחיות פחות חמש שנים, לדעתי זה יטיב איתי.

קרדיט צילום: ינאי יחיאל

הבריאות שלך נפגעה בעקבות התהליך שאת עוברת?
חסר לי B12. אבל כמו שאני לוקחת ריטלין מידי פעם, ויטמין E לעור או ויטמין C לבריאות, סמים, אלכוהול, או אקמול, אז אני לוקחת גם B12. לרוב האנשים חסר והם מקבלים את זה מהחיות, שגם הן מקבלות תוספים.
חוץ מזה התזונה שבחרתי עוזרת לי לעור ולרעננות הכללית. הגוף מבין בעצמו שיש דברים שמזיקים, שהם לא נכונים. אני כבר לא מסוגלת לגעת לדוגמא בצ'יפס ובדברים לא בריאים אחרים.

איך נפלה ההחלטה לטבען את ננוצ'קה?
שאלתי את עצמי איך אני יכולה להיות טבעונית ומה המקום של המסעדה בתוך זה. ביררתי עם עצמי איך אני גורמת לזה לקרות וגם איך אני משלבת את שני הדברים יחד. הבנתי שאני לא יכולה להיות טבעונית כשהמסעדה מגישה בשר, ושלא אוכל למכור אותה ולתת יד להמשך מכירת בשר.
השמדתי מיד את כל המתכונים וספרי הבישול שיש לי שכללו מוצרים מן החי, בדקתי תחשיבים, עשיתי שיעורי בית. הבנתי שהמודעות על מזון נפש וגוף הולכת וגדלה.
ברור לי שעם הזמן יותר ויותר אנשים יאכלו מזון שמיטיב איתם.
כשעגל כלוא כמה ומתגעגע לאמא שלו, זה מתבטא גם בשרירים שלו.
איך זה שכולם רוחניים ורק את זה הם לא רואים?

מגיעים למסעדה גם לא טבעוניים?
הרבה, כמו שהם אוכלים פעם בחודש הודי, או סיני, אז הם אוכלים טבעוני.
אני מאמינה שהרגלים אפשר לשנות, כמו שאנחנו קונים יותר ממה שאנחנו צריכים וזורקים 80% מהקניות.
כולם רגילים בבוקר לאכול קוטג', גבינות, ביצה מקושקשת. לכן לא מחפשים אלטרנטיבות, זה הרגל. יש זמן הסתגלות של תקופה מסויימת, משהו כמו חודשיים-שלושה, ואז מגלים עולם מופלא.

יש משהו מהתקופה הטרום טבעונית שלך שאת מתגעגעת אליו?
נעליים, מגפיים עור.

נשים ומסעדנות. רינה פושקרנה עם המסעדה ההודית, את עם הגרוזינית – זה מקרה שהמסעדות שלכם נישתיות/עדתיות?
שתינו ידענו לקחת את העניין האקזוטי ולעשות ממנו משהו מיוחד, זאת הסיבה שאנחנו צפות יותר במודעות. אני ידעתי לקחת את מקומי ולהוביל את הכל למקום ייחודי, מיוחד ושמח.

איך זה להיות אישה מסעדנית?
הרבה שנים חשבתי שזה דווקא קל. אבל זה אישיו שמשתנה ביחס לתקופה.
אני באה מחברה פטריאכלית בה הגברים דומיננטיים והטריטוריה המקובעת של הגברים והנשים מאוד ברורה בה.
מבחינתי מסעדנות היא רומנטית וממכרת. אני יכולה להיות עצמאית, לנהל חיים שלמים, להיות אדון לעצמי, ללכת לעבודה כשהילדות ישנות.

הענף הכי "נסגר" הוא מסעדנות – איך את מצליחה להחזיק את ננוצ'קה כבר 15 שנה?
אני מחזיקה מעמד כי אני רואה את המסעדה כשלוחה שלי לביטוי ויצירתיות ולא רק כעסק.
אני מחוברת לכל דבר קטן וגדול שקורה במסעדה. אני משתדלת להיות רלוונטית עם השנים ולעולם לא לוקחת את האורחים כמובן מאליו.

אמה של ננה נהרגה בתאונת דרכים כשהייתה ילדה,
שרייר השתתפה בתכנית "מחוברות" ונסעה לביקור בגיאורגיה כחלק מהצילומים לתכנית, שם, בביקור אצל דודתה, גילתה לפתע שהיא מאומצת.

מאז גילוי האימוץ, אמרת שהחלום שלך הוא להשיג את התמונה המשפחתית האולטימטיבית, השגת אותה?
עדיין אין לי תמונה משפחתית שלי, אבל, יש לי אוסף של תמונות משפחתיות של חברים ואנשים זרים שאני אוספת ופשוט משתילה את עצמי בתוך התמונה.
הדבר הכי קשה הוא שיש אנשים שיודעים את האמת על המקורות שלי ולא מספרים. הזמן קצר ואני יודעת שמי שאני מחפשת עלול למות לפני שאגיע אליו.

למה בעצם עשית את מחוברות?
מפני שאני אוהבת אנשים וסקרנית תמיד לגבי צורות חיים של אנשים אנשים אחרים, המחשבות שלהם והחלומות שהם שואפים להגשים.
אני חושבת שכולנו פחות או יותר דומים אבל מפרשים את העולם טיפה אחרת.
לא היו לי חששות של חשיפה ואין לי משהו שאני מצטערת עליו בדיעבד. אני מרגישה שאני בתוך עמי ואין שום דבר שאני אומרת או עושה שאדם אחר לא מבין או עשה.

ננה בחרה לעצמה את השם "שרייר" על שמו של הסופר שכתב את "הפרפר" וייצג עבורה חופש.

חשבת לחזור לשם הגרוזיני שלך ולא חזרת, למה?
לא חזרתי לשם הגרוזיני כי הוא אף פעם לא היה השם שלי באמת וכך גם הרגשתי, אני לעולם לא אחזור אליו.

עזבת את הבית לתל אביב, בין השאר, כדי לברוח מהמטבח, הרגשת שסוגרים עליך, ובסוף מטבח זה מה שאת עושה. ברחת אליו ולא רק ממנו?
הייתה לי התנגדות לראייה את תפקיד האישה בחברה הגרוזינית, אבל לא רק. מקובל שם שהאישה צריכה להיות בשביל מישהו. צריכה להיות נוחה, רגועה, להביא איתה נדוניה, לארגן את הבית יפה ולהאכיל את בעלה.
לנהל מסעדה ולהיות מקבלת ההחלטות בה, זה כמו לנהל בית ומטבח אבל הכל לפי החוקים שלי. יש לי זכות החלטה על האוכל, השתייה, הארגון, האורחים והמוזיקה.
כך אני מחזירה לעצמי את השליטה על כל הדברים שלא הייתה לי שליטה עליהם כילדה ונערה בבית שגדלתי בו.

אמרת בעבר שאין דבר כזה אושר, איך ממשיכים את הקיום בלי זה?
המושג אושר הוא, לדעתי, פרופגנדה אחת גדולה והוא ריק מתוכן.
אני מאמינה בעיניים טובות שרואות את העולם, מבינות שהוא מורכב, מעציב מאוד. אבל, בתוך החושך הגדול, יש תמיד רגעים של אור ואנחנו צריכים לנצור אותם.

על המפיות במסעדה מודפסים שירים בכתב יד שננה כתבה לאורך השנים.

איזה צורך זה ממלא אצלך?
הייתי משוררת המפיות הראשונה. אני תמיד כותבת קצת וזה אחד הדברים הטובים שקורים לי, שאני מצליחה לכתוב ולחשוב שירה גם בתוך הקלחת של החיים.
למילים יש מקום מיוחד מאוד אצלי, מילים בוראות עולם.
אני תמיד בין מספרים למילים ובשנים האלה המספרים מנצחים, אבל זה רק בשביל שיהיה לי על מה לכתוב.

אודות לימור ברק

נשואה לרון. אמא ליונתן יואב ואביגיל. צלמת חובבת, חולת הופעות חיות. מוצאת בכתיבה דרך לשחרור לחצים, טיפול אישי וסיעור מוחות עם עצמי. אילתית גאה בלב ובנשמה, רק, בשלב זה, לא בגיאוגרפיה

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק