מיתוסים בתזונת תינוקות: הדברים שחשוב לדעת

5 מיתוסים שאנחנו שומעים סביב הנושא הכל כך חשוב – תזונת תינוקות, וכל האמת המקצועית לגבי כל אחד מהם:

גזים לתינוק נוצרים כתוצאה מבליעת אוויר.
לא בדיוק.

תופעת ה"גזים" או בשמה המדעי קוליק הינה תופעה שכיחה בתינוקות בחודשי החיים הראשונים במסגרתה התינוק סובל מהתקפים של בכי שיכול להיות ממושך, לעיתים כמעט בלי הפסקה כ-3 שעות ביום, לפחות 3 פעמים בשבוע, בדרך כלל בשעות קבועות. התקף כזה מתחיל בדרך כלל בפתאומיות, ובמרוצתו נראה התינוק מזיע, עם פנים סמוקות, אגרופיו קפוצים, בטנו תפוחה, ונראה בבירור שהתינוק סובל מכאבים, קרוב לוודאי כאבי בטן. לרוב התקף הבכי יסתיים רק כאשר התינוק (וההורים) כבר מותש, אך לעיתים קרובות תשחרר רגיעה (לפעמים זמנית) אחרי הטלת צואה או פליטת אויר.
במידה והתינוק ניזון מתחליף חלב מומלץ לעבור להזינו בתקופה זו בתחליף חלב קומפורט ורצוי כזה המכיל פרוביוטיקה מסוג לקטובצילוס ראוטרי שהוכחה מחקרית בהפחתת משך הבכי בתינוקות עם קוליק.

אם תינוק לא שותה מים, עדיף לתת תה – העיקר שישתה.
לא נכון.

תינוק שמקבל תחליף חלב, או יונק, אינו זקוק לתוספת מים עד גיל חצי שנה.
בסביבות גיל חצי שנה מתחילים לחשוף את התינוק למזון מוצק באופן הדרגתי ואז כדאי להתחיל לשלב גם שתיית מים. לא מומלץ לתת לו תה או משקאות ממותקים אחרים המכילים סוכר שעלול לגרום לעששת, לצריכה מיותרת של קלוריות "ריקות" התורמות לתחושת שוב ומשבשות לתינוק את מנגנוני השובע והרעב הטבעיים. תינוקות הרגילים לשתות משקאות ממותקים, מתקשים אחר כך בשתיית מים לרוב.
מסיבות אלו, משרד הבריאות ממליץ להימנע מכל המשקאות הללו בקרב תינוקות, ובנוסף אינו ממליץ על תה צמחים, זאת לאחר דיווחים על אפקטים רעילים בתינוקות ששתו תה צמחים.

יש להאכיל את התינוק לפי דרישה ולא לפי השעון.
נכון, אך בחכמה.

תינוקות שונים בדרישותיהם התזונתיות ולכן יש להאכיל אותם בחודשי החיים הראשונים ע"פ דרישה ולא בכל 3 או 4 שעות. יחד עם זאת חשוב להבין שלא כל בכי משמעו רעב ויכול להיות ביטוי לעייפות , לחיתול רטוב או במקרה של בכי ממושך ואי שקט לגזים וקוליק. ניתן גם ללמוד לזהות סוגים שונים של בכי כאשר בכי של רעב נשמע כ"נה" (עם סגול) והוא מלווה בהכנסת הידיים על הפה, תנועות מציצה חזקות ובתינוקות יונקים בסיבוב הפה אל כיוון האם.

אין צורך להרתיח מים מינרלים לצורך הכנת התחליף.
לא נכון.

ע"פ משרד הבריאות יש צורך להרתיח את כל סוגי המים הניתנים לתינוק עד גיל שנה לפחות למשך 2 דקות. כך שגם מים רתוחים ממתני שתייה אינם מספקים וגם אותם יש להרתיח ל 2 דקות לפחות ולהשתמש בהם רק לאחר שקוררו לטמפ' פושרת. חשוב לחזור ולהציע לתינוק מים גם אם הוא לא מתלהב כדי להרגיל אותו לשתיית מים.

תזונת האם המניקה משפיעה על הרכב החלב שלה.
נכון.

הרכבו של חלב האם מושפע ממה שהיא אוכלת. כך למשל נמצא שטעמים חזקים כמו שום וטעמים חריפים משפיעים על טעמו של חלב האם. עוד נמצא שחלק מהעדפות התינוק לטעמים שונים מושפעות מטעמו של חלב האם שדרכו הם נחשפים למגוון של טעמים ואף ריחות. למשל נמצא בקרב תינוקות יונקים שאמם שתתה מיץ גזר במהלך ההריון פתיחות ונכונות גדולה יותר לאכול גזר בפעמים הראשונות בו נתנו להם לטעום גזר. במחקר גדול שהקיף כ2500 נשים מניקות נמצא כי רמת האומגה 3 (DHA ) בחלב האם היתה תלויה בתפריט שהן אוכלות כך שנשים המקפידות על שילוב דגים בתפריט מעניקות לתינוקן חלב עשיר יותר ברכיב שומני חשוב זה התורם להתפתחות קוגניטיבית ולחדות ראייה.
קליק לאתר למידע נוסף

באדיבות רננה מזרחי, דיאטנית קלינית, המנהלת המדעית של מטרנה

אודות כתבת מערכת

אתר הנשים והאמהות הגדול בישראל עם 900,000 גולשות בכל חודש ומועדון חברות עם מעל ל 110,000 נשים. באתר ניתן למצוא לצד כתבות וראיונות גם קשת של כותבות כשלכל אחת הצבע, הייחוד, הכישרון והסגנון שלה. חלומות. הגשמה. פחדים. בישול. ילד ראשון שני או רביעי. זוגיות ושאר הנושאים שכל אישה אוהבת לקרוא

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

8 תגובות

 1. רונה ליבוביץ
  לא סובלת דגים בשום צורה ומשום …

  לא סובלת דגים בשום צורה ומשום כיוון..וגם טחינה לדוגמא שונאת :)

 2. תהילה
  טונה גם נכנס לקטע של הדגים?

  טונה גם נכנס לקטע של הדגים?

 3. שירן ארביב
  יש קשר בין משקאות מוגזים לבין …

  יש קשר בין משקאות מוגזים לבין גזים אצל התינוק?או שממש לא קשור?!?!?!?

 4. ענת ה.
  אז מה..מומלץ בלי שום?

  אז מה..מומלץ בלי שום?

 5. טליה אלישע
  מה עם שינה על הצד או …

  מה עם שינה על הצד או על הגב? מישהו יכול להתייחס לזה. ..

 6. מאיה ללוש
  אתם בטוחים לגבי הרתחת מים? אני …

  אתם בטוחים לגבי הרתחת מים? אני מופתעתתתת איזה תיק זה

  • אלינור בוכריס
   גם אני! מי יכול לעדכן אם …

   גם אני! מי יכול לעדכן אם זה וודאי?

 7. ורד אליהו
  האם מטרנה לעומת האחרים גם מפחית …

  האם מטרנה לעומת האחרים גם מפחית את כאבי הבטן והקוליק?

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק