מעבר דירה עם ילדים

מלבד החום הכבד, קייטנות, ים/בריכה וחופש גדול, מביא עמו הקיץ גם גל של מעברי דירה.
בין אם המעבר הוא למיקום קרוב או רחוק, עצם המעבר הוא שינוי משמעותי שמעביר כל אחד מאיתנו תהליך של פרידה, התארגנות, התרגשות והתחדשות. טלטלה למבוגרים אך על אחת כמה וכמה להורים לילדים, שמלבד האחריות האישית הם לוקחים אחריות גם על ילדיהם ורוצים שיעברו זאת בקלות, עד כמה שניתן.

הכנה

לפני שאתם משתפים את הילדים בתכניות המעבר כדאי שתכינו את עצמכם עם מידע רב ככל הניתן על השינוי הצפוי, מתי? איך? לאן? ותשובות לשאלות חשובות בנושאי חברים (איך ישמרו על קשר? מתי ואיך יפרדו? איך יכירו חדשים?), חוגים (האם יש חוגים כמו שאהבו גם במקום החדש? אילו חוגים קיימים שם? מתנ"סים? צהרונים?), מסגרות חינוך (לאיזה גן/בי"ס ילכו? מה אתם יכולים לספר להם על המקום, על הצוות החינוכי, על הילדים? האם יפגשו אותם לפני תחילת שנה"ל? באיזו מסגרת?) וכד'.

בדקו עם עצמכם איך אתם מרגישים לגבי המעבר? האם אתם רואים בו שינוי לטובה? לא? גם אם המעבר לא היה ביוזמתכם, אלא אילוץ – אם נצא מתוך הנחה שאין שחור ולבן ובכל שינוי יש גם צדדים חיוביים וגם שליליים נסו להתרכז בחיובי, כך תוכלו לראות את נקודות האור בו ולהאמין שהכל לטובה. זה יעזור לכם להגיע להשלמה עם המעבר ויהפוך אותו לקל ונעים יותר עבורכם וגם עבור שאר בני המשפחה. אין זה אומר להתעלם מהשלילי אלא לבחון איך אפשר למצוא פתרונות לחסרונות מתוך המקום של ראית היתרונות. זיכרו – הילדים קולטים מכם את המידע והאופן בו תעבירו להם מידע זה (בהתרגשות, בחשש, בתסכול) יכול להשפיע מאוד על האופן בו יתייחסו למעבר.

כשאתם מוכנים ומצויידים במידע, שתפו את הילדים בתכנית לעבור. מומלץ שיהיה זה מוקדם מספיק כדי לאפשר להם להסתגל לרעיון ורצוי עוד לפני שמתחילים לארוז והמעבר הופך למוחשי. קחו בחשבון שלמרות ההכנות עדיין יתכן שהילדים לא יקבלו את המעבר בשמחה.

מעבר משמעו להפרד מהמוכר ולעבור למשהו לא ידוע, גם אם השינוי הוא לטובה. כמובן שככל שתוכלו להפוך את הלא ידוע למוכר זה יקל על הילדים לקבל את המעבר ויש שאף יצפו לכך נרגשים מהרעיון. עם זאת, עבור אחרים השיחה על המעבר עשויה להעצים חששות, הם עשויים להתעצב על עצם הפרידה ואף לכעוס עליכם על שאתם מעבירים אותם מהמוכר.

אם עשיתם את עבודת ההכנה כהלכה ואתם שלמים עם ההחלטה לעבור תשארו יציבים מול סערת הרגשות של ילדיכם, ממש כמו המעבר העתיד להתרחש. אל תבטלו אותם במשפטים כמו "תראה שיהיה בסדר". זה קצת כמו להגיד למישהו "תרגע" כשהו עצבני. לא עובד ומכעיס יותר. כרגע כל שהוא רואה זה את העובדה שהוא צריך לעזוב סביבה מוכרת ולעבור. דברו איתו בגובה העיניים והתחילו מנקודת המבט שלו. אפשרו לו לכעוס/לכאוב/להיעצב – אלו הם רגשות טבעיים ואם לא תתנגדו להם זה יעזור להם להתמודד איתם בצורה טובה יותר ובו בזמן להרגיש מוכלים ומובנים. משפט כמו "אני מבינה שאתה עצוב להפרד מכל החברים וכועס שחייבים". תנו לו את הזמן להרגע ואז תחשבו יחד על איך להפרד ודרכים בהן יוכל לשמור עם חבריו על קשר גם מהמקום החדש. מומלץ גם להכין אלבום קטן עם תמונות וזכרונות מהמקום אותו אתם עוזבים. טבעי שהילד יתגעגע ויהיה לו נעים לדפדף ולהזכר. יש משהו מרגיע בעובדה שהעבר הולך איתו ולא נעלם לגמרי.

לקראת המעבר

כל שינוי הוא גם הזדמנות להסתכל על העבר, לזהות את הצורך בהווה ולהתכונן לעתיד. כך גם עם מעבר הדירה.
עבר – עזרו לילדים לעבור על כל בגדיהם, המשחקים, הצעצועים והספרים ולהחליט מה משמש אותם עדיין ומה כבר לא ויכול אולי לשמש ילדים אחרים.
הווה – בחרו יחד מספר בגדים ופריטים האהובים עליהם במיוחד שיכנסו לתיק נפרד וילוו אותם במעבר. אלה הם הפריטים המוכרים שיעזרו לו "להרגיש בבית" גם במקום חדש ולא מוכר.
עתיד – עודדו אותם לחשוב מה היו רוצים שיהיה להם בחדר החדש? האפשרות ליצור או לרכוש משהו מרשימה זו תהפוך את המעבר למרגש, משהו לצפות לו.

אם הדבר מתאפשר, אני ממליצה בחום לקחת אותם לראות את המקום אליו תעברו. אם לא את הדירה אז לפחות את הבניין מבחוץ, את השכונה, את הגן/בי"ס. ככל שיכירו יותר כך המעבר יהיה פחות מאיים.

אם היה לילד קושי, במיוחד בתחום החברתי, מצאו את הדרך לעזור לו לקבל כלים בכדי שהמעבר יהווה עבורו הזדמנות חדשה ליצירת חברויות ותימנע החזרה על דפוסים שפגעו בו בעבר.

יום המעבר

המתח וההתרגשות של המעבר מגיעים לשיאם בבוקר יום המעבר. ביום זה מי שלא יכול לעזור עדיף שלא יהיה לידכם וזה כולל גם את ילדיכם הקטנים.
המעבר מלווה לעיתים תחושה כאוטית – הכל משתנה! תעזרו לילדים להרגע עם תכנית מובנית ליום זה אותה ידעו מראש. למשל: "בבוקר יגיעו המובילים, ואז סבא יבוא לקחת אותך לקייטנה וכשתסתיים הוא יביא אותך אלינו, לבית החדש!" הכינו אותם גם לכך שכשיגיעו לבית החדש עדיין יראו ארגזים ועוד לא הכל יהיה מסודר. זה לוקח זמן…
אני ממליצה שיטעמו מתחושת ההתרגשות של "הנה זה קורה!", שיראו את המשאית מגיעה והסבלים שמתחילים להעמיס. זה גם סוג של הבנה מוחשית של סיום. אך לא הייתי נותנת להם להשאר זמן רב מדי, ממילא לא יהיה לכם זמן להקדיש להם ולצרכיהם וזה רק ילחיץ אתכם יותר. בשלב זה הזכירו להם שהמעבר לוקח שעות רבות והם בינתיים הולכים לעשות כייף בקייטנה או עם סבא וסבתא.

השתלבות במקום חדש

טיילו בשכונה, אין כמו להכיר מקום דרך הרגליים. מה יש לכם במרחק הליכה? גן שעשועים? מכולת? והכי חשוב – צרו עבור הילדים הזדמנויות חברתיות עוד לפני פתיחת שנה"ל, ע"י רישום לקייטנה באיזור, הליכה לגן שעשועים מקומי, הכרת השכנים וכד'. אם אתם כבר יודעים באיזו מסגרת חינוכית ילמד הילד ניתן לעיתים ליצור קשר עם המחנכת ולבקש את סיועה בכך שלמשל תשלח מייל עם הפרטים שלכם לילדי הגן/כיתה כך שיוכלו להזמינו ולהכיר טוב יותר כבר בקיץ.

הכותבת היא ליאת קרן, פסיכותרפיסטית לילדים ונוער ומטפלת משפחתית מוסמכת
קליק לפייסבוק של ליאת
קליק לעמוד הבית

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

37 תגובות

 1. אנחנו עברנו שנה שעברה מחולון לאיזור הצפון ו..למרות הלבאגן והלחץ והעניינים.. זה שווה כל רגע!

  1. אכן, גם גירושין הם שינוי משמעותי, שכרוך פעמים רבות במעבר דירה של אחד מבני הזוג או שניהם.

   גם פה נדרשת הכנה מראש כדי לענות על שאלות בלתי נמנעות ורצוי שההורים יעבירו מסר דומה.

   אם הם עוד לא דיברו עם הבנות הוא מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח להדריך אותם כיצד לעשות זאת ועל מה לשים דגשים.

 2. אני לא רוצה לקלקל את החגיגה …. אבל אחותי עוברת עם תאומות בנות 9 וילד בן 4 לבואנוס איירס. יש טיפים מיוחדים לכזה מעבר?

  1. בוודאי :)

   אמנם אי אפשר לקפוץ ולראות את המקום לפני המעבר, אך בהחלט אפשר למצוא את המקום על הגלובוס, לראות תמונות באינטרנט וללמוד על הפרשי השעות, איך נראה הדגל, המטבע ואולי גם כמה מילים בסיסיות ושימושיות בשפה, כמו "שלום" ו"תודה" ;-)

   בנוסף, אתם יכולים להתארגן המשפחה ולהכין להם אלבום בו בכל עמוד תהיה תמונה של בן המשפחה הכותב והקדשה אישית, או תמונה משפחתית ומכתבי דרך צלחה – משהו לקרוא בטיסה ולנצור כשהם רחוקים מהעין, אך קרובים בלב.

   וכמובן לדבר איתם על הדרכים הרבות בהן יוכלו לשמור על קשר – טלפון, סקייפ, גלויות ועוד…

 3. הלוואי שהייתי נרגעת מהטיפים האלו, הלוואי, כי אנחנו רוצים לעבור שנה הבאה בסוף מאי ואני ממש לכוצה מיזה

  1. מרינה, יש לך כמעט שנה להתרגל לרעיון ולחקור את המקום אליו תעברו.
   ככל שתדעי עליו יותר ותראי עצמך משתלבת בו, כך יקל עליך לעשות את הצעד המשמעותי הזה, של המעבר, ביתר קלות.
   בהצלחה!
   ומעבר קל ונעים :)

 4. אנחנו עוברים באוקטובר והפיצית שלי תהיה אז בת שנה וחודשיים. יש טיפים מיוחדים לגיל החמוד הזה??

  1. גם עם הקטנטנים אפשר לדבר ולספר ולנסוע לראות את האיזור החדש :)
   הם קולטים את ההתרגשות ומאופן הצגת הדברים יכולים להבין שמשהו טוב עתיד להתרחש והחיבור שיעשו לשינוי יהיה חיובי במהותו.

   בנוסף, ביום המעבר וודאי שיהיו איתך מצעים מוכרים מוכנים ללילה הראשון וצעצועים וספרים אהובים שיעזרו לקטנה להרגיש "בבית" גם במקום החדש.

   מעבר קל ונעים!

 5. מתהפכת לי הבטן רק מלחשוב על הבלאגן של זה … ואנחנו באמת עושים את זה השנה, ועוד באמצע השנה.. רק לקראת דצמבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות