טיפים למעבר דירה

מעבר דירה הוא תהליך ארוך ומייגע המשפיע על כל בני הבית, החל בילדים שנאלצים לבצע שינוי מהותי בחייהם ועוברים לשכונה אחרת, גן או לבית ספר חדשים, דרך בעלי החיים שעוברים עימנו ומתקשים להתרגל לשינוי ועד אלינו ההורים שמנווטים ומחליטים בעבור השאר. המהלך הפיזי של מעבר דירה הינו גם מהלך נפשי ועל כן הוא מצריך הכנה מוקדמת והתמודדות רב מערכתית של כל בני הבית ובפרט של הילדים.

בית ספר – אחד המרכיבים המרתיעים ביותר במעבר דירה עבור ילדים הוא שינוי מוסד הלימודים. הילד לא מכיר את הכללים ואת האג'נדה של בית הספר החדש וקיימים חששות רבים אודות אופן הלימוד, יחסים עם המורים והמנהלים והדרישות החינוכיות. ייתכן והילד התרגל לכמות פחותה של שיעורי בית ומבחנים או שיחסיו עם המורים בבית הספר הקודם היו נוקשים פחות לעומת בית הספר הנוכחי. מצבים כאלו עשויים לתת לילד תחושת אי שייכות וקושי בהתמודדות. מומלץ לברר עם ילדים והורים אחרים לגבי אופי בית הספר החדש, להיפגש עם המורה והמנהלת ולהכירם. בנוסף, אני ממליצה לקחת את הילד לבית הספר לסיור מקדים בחופש או בשעות אחר הצהריים ולהסביר לו על המבנה ומיקום חדרים הרלוונטיים עבורו (היכן חדר המורים, השירותים, אולם הספורט, חדר האמנות ועוד).

פחד – מעבר דירה הוא תהליך משמח ומרגש אך עלול להיות מלווה בקשיים, בעיקר עבור הילדים. תהליכי נסיגה בהתנהגות של הילד כמו הרטבה בלילה, בכי או התפרצויות זעם, היצמדות להורים ופחדים שונים הם נורמטיביים לחלוטין. במידה והם נמשכים מעל חודש לאחר המעבר לדירה החדשה יש לפנות לייעוץ של אנשי מקצוע.

חברים – ילד העובר לאזור מגורים חדש, יוצא לדרך חדשה ולעתים נאלץ להיפרד מהחברים עימם בילה בשנים האחרונות ולהכיר בעצמו חברים חדשים. לרוב, הילדים בהם הוא יתקל כבר נמצאים בחברות קרובה לילדים אחרים עימם הם גדלו ועל הילד למצוא דרכים להשתלב בין הקבוצות הקיימות. לקבוצות אלו חוקים חברתיים משלהם, מנהיגים והיררכיה חברתית. בכדי להצליח להשתלב ביניהם בחוכמה, עליו ללמוד את הקודים החברתיים שלהם. זו עלולה להיות מטלה קשה ומסובכת מאוד עבור ילדים צעירים שהיו רגילים להיות "מקובלים" והרגישו בנח בסביבתם החברתית. על כן, לפני המעבר מומלץ להגיע לשכונה החדשה כל אחר הצהריים ולבלות את הזמן בגינה השכונתית או במתנ"ס הקהילתי. הבילוי באזורים המיועדים יסייע להורים להכיר הורים חדשים ולתווך לילדם את קבוצת הילדים המתאימה לו.

הכלב המשפחתי – תתפלאו, אבל גם בעלי חיים מרגישים מצוקה עם מעבר דירה למקום שאינו מוכר להם. רצוי מאוד להגיע עם חיית המחמד עוד לפני המעבר אל הדירה החדשה ולבלות שם שעה עד שעתיים כדי שתוכל להתרגל למקום החדש. במעבר עצמו, נסו להביא לבעל החיים מקסימום חפצים המוכרים לו, כמו: המיטה שלו, הצעצועים וקערת המזון (גם אם ממש בא לכם לחדש הכל עם המעבר, אל תרכשו מיטה חדשה וכלי אוכל חדשים). בימים הראשונים השתדלו שלא להשאיר את בעל החיים שעות ארוכות לבד מאחר ומבחינתו הוא נשאר שעות במקום זר ולא מוכר שאולי אתם, הבעלים, לא תשובו אליו.

הפוסט באדיבות ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול זוגי ומשפחתי ומרצה באוניברסיטת בר- אילן.
קליק לעמוד המקצועי של ד"ר קגן

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

16 תגובות

  1. ידוע שרוב המשפחות עוברות דירה בחודשי הקיץ בשביל להקל על הילדים וכזה.. …אבל מה עושים אלו שאין להם ברירה ועוברים באמצע השנה, בחודש ינואר נגיד?

  2. לגביי ילדים אני חייבת לציין שהחשש הגדול הוא שלנו ההורים וההתאקלמות שלהם על פי רוב היא מהירה יותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות