ילד אחד. שני שמות

לפני זמן קצר פגשתי את טלי לאור, עיתונאית ומרצה שבין היתר גם הוציאה ספר ילדים מקסים שנקרא "סיפור עם שני שמות". הפגישה בינינו עוררה בי את הרצון לבחון את הנושא מקרוב.

בארץ יש קרוב ל 400 אלף ילדים וכמיליון וחצי בוגרים עם שני שמות פרטיים. הסיבות למתן שם פרטי נוסף הן רבות ומגוונות. הסיבה הנפוצה ביותר היא הנצחה של אדם יקר שנפטר, אם כי יש הנותנים שם שני על שם מישהו חי דווקא, בכדי להוקירו בעודו בחיים. סיבות נוספות הן שמות הניתנים כפשרה, כשכל אחד מההורים מתעקש על שם פרטי שונה, שמות הניתנים כסגולה לחיים, ריפוי, או הצלחה, שמות בינלאומיים (עם מחשבה שישמשו את הילד בעתיד) ושמות שמחברים למקורות, עם משמעות אידאולוגית או יהודית.
תהה הסיבה אשר תהיה, שני שמות, לפחות בארצנו, גם אם זו תופעה הולכת וגדלה היא עדיין חריגה, לכן עדיין לא מתייחסים אליה כאל דבר טבעי ומובן מאליו (כמו בארה"ב למשל) ועולות סביבה לא מעט שאלות.

הסכמה על שם שני
עוד לפני שיוצאים בהכרזות קבל עם ועדה צריכים ההורים להסכים על השם. הסכמה על שם שני היא לא בהכרח פחות חשובה מהסכמה על שם ראשון. אם, למשל אחד הצדדים רוצה להוסיף לשם הראשון שם של אדם יקר שנפטר והצד השני חושש מלהכניס מוות בשם, או אם צד אחד רוצה להוסיף שם אידאולוגי אליו לא מתחבר הצד השני, תהיו בטוחים שזה ישפיע על מערכת היחסים ביניהם ועל הקבלה של הילד את השם.
חשוב לכם שם שני מסויים? ריתמו את בן/בת הזוג לרעיון ברמה האישית, קודם כל מהמקום שלכם – הסבירו למה זה כל כך חשוב לכם, ואז חישבו יחד מה יעזור גם לצד השני להתחבר. למשל אפשר לחשוב על הנפטר כעל מלאך שומר שבאמצעות השם מלווה אותו, או לבדוק משמעויות נוספות לשמות אידאולוגיים או תנ"כיים שייקלו עליכם לקבל אותם. מצאו את הדרך לחיות עם השם בשלום, במקום לבטל אותו במשפט כמו "ממילא לא משתמשים בו". אחרי הכל, גם השם הזה ילווה את ילדיכם וודאי שאינכם רוצים שישא שם מריבה.

מתי מספרים לילד על השם השני?
החלטתם לתת לילד שם שני שאתם שלמים איתו, אז אין סיבה להפוך את זה ל"נושא" שצריך לחכות ליום מיוחד כדי לספר לו עליו. ההמלצה שלי היא לדבר על השם השני בטבעיות כמו על הראשון. או כמאמר הספר:
"וּמִי מֵהַשֵּׁמוֹת חָשׁוּב יוֹתֵר בִּשְׁבִילִי? הַשֵּׁם הָרִאשׁוֹן או הַשֵּׁם הַשֵּׁנִי?"
"שְׁנֵי הַשֵּׁמוֹת חֲשׁוּבִים, בִּתִּי. הֵם נִתְּנוּ לָךְ בְּמַתָּנָה וְהֵם שֶׁלָּךְ לְתָמִיד. הָאֶחָד חָבֵר, וְהַשֵּׁנִי יָדִיד."
גם אם השם השני הוא על שם אדם יקר שנפטר – בחרתם לתת אותו לילדכם? הוא חלק ממנו? כדאי שידע עליו. ככל שהשיח על השם השני והסיבות לו יהיה טבעי יותר כך גם ייקל על הילד להתחבר אליו באופן טבעי יותר. דברו איתו על למה החלטתם להנציח את האדם, מה היה הקשר שלכם אליו, מה היו התכונות החיוביות שלו ואפשרו לילד לשאול שאלות. דברו גם על משמעות השם, באשר הוא. אותו הדבר עם אידאולוגיה, עם יהדות או כל סיבה אחרת העומדת מאחורי השם שבחרתם.
זכרו תמיד שאם המטרה היא שהילד יחיה עם השם בשלום הרי שאתם רוצים להעביר לו את המסר בדרכים של שלום. לכן גם במקרה בו לא היתה הסכמה וההחלטה על שני שמות היתה החלטה של פשרה, כדי שכל צד יקבל את השם שרצה, אמרו לילד: "אהבנו את שני השמות והיה לנו קשה לבחור". משפט המדבר על הפשרה ולא על המריבה (אבא רצה X ואני רציתי Y).

מה קורה כשהילד מתבייש בשם?
אפילו אם הילד מחובר לשם השני מגיל צעיר, עדיין יתכן מצב בו בגיל בי"ס ילדים ישמעו את השם כשהמורה תקריא נוכחות ויצחקו ופתאום הוא ירגיש מבוכה ויתבייש בשם. בעיני זו הזדמנות לדבר על כך. ילדים בד"כ צוחקים על השונה, על מה שנשמע להם זר או מיושן, אך אם תוסבר להם המשמעות של השם או יסופר הסיפור שמאחוריו, כמעט תמיד זה יעורר אהדה ויבטל את הצחוק. אפשר לבקש את שיתוף הפעולה של המורה לשם כך.
בנוסף, ספרו לו על מפורסמים עם שני שמות פרטיים, שידע וירגיש שהוא בחברה טובה. הנה מספר דוגמאות מני רבות: חוזה המדינה, בניימין זאב הרצל, נשיא ארה"ב, ברק חוסיין אובמה והצאצא האחרון למשפחה המלכותית, ג'ורג' אלכסנדר לואיס!
לסיכום,
אם החלטתם לתת לילדכם שני שמות פרטיים, בין אם השם השני יהיה בשימוש יומיומי ובין אם לא, חשוב שהילד יכיר את שני השמות ויתחבר אליהם. אחרי הכל, אלו הם השמות שבחרתם עבורו שילוו אותו באשר ילך. אלו הם השמות שלו, אך ההיכרות עמם נעשית דרככם. וודאו שתהה זו היכרות נעימה וכך גם החיבור יהיה טבעי ונעים.

הכותבת היא ליאת קרן, פסיכותרפיסטית לילדים ונוער ומטפלת משפחתית מוסמכת
קליק לפייסבוק של ליאת
קליק לעמוד הבית

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

15 תגובות

  1. המשוואה שלי פשוטה:
    שני שמות פרטיים – לא.

    לא הבנתי גם את הנקודה של הבושה.. אחרי הכול, לא בהכרח השם השני יהיה "מוזר", מיושן וכן הלאה.. האם עצם העובדה שיש שתי שמות היא המביכה?

  2. אתם עושים סיפור מלא כלום. 2 מיליון איש עם שני שמות מתוך 8 מיליון אזרחי המדינה זה לא נקרא "תופעה חריגה". לשם השני אין שום משמעות ברמה החברתית. לרוב, חבריו של הילד אפילו לא ידעו עליו, בוודאי שאין ועוד לא ראיתי ילד שהולך בתחושת כעס ואכזבה משום שאינו מרוצה משמו השני. השם השני משמש בעיקר בשתי סיטואציות: עלייה לתורה (לבנים בלבד, ולרוב פעם בחיים בבר מצווה), לתפילה על חולה/ברכה/הצלחה משהו כזה. מה שכן יש לו משמעות ברמה האמונית, כאשר קוראים על שם אדם חשוב לוודא שאכן היה זה אדם בעל תכונות טובות ומידות ומעלות שאנחנו רוצים שיעברו לילד. וזהו, לא צריך לעשות דרמה משטויות, יש מספיק סיבות לכעוס או להיות חריג למי שרוצה בכך, זו לא אחת מהן.

  3. לי הוריי נתנו את השם גפן פוריה …שכמובן בגיל צעיר עשה לי קצת בעיות אבל עם הזמן התאהבתי בו ואין שום סיכוי שאחליפו :)

  4. עם מערכת החינוך הזוועתית של היום אי אפשר לרתום שום מורה לכלום. הם אובר בוקינג ..אין להם פנאי להתעכב על משימות חשובות כאלו

  5. לי יש 2 בבית עם שמות מדהימים- דויד ו אסא. לא שמות שניים, אלא השמות הפרטיים היחידים. ואני ממליצה לחזור למקורות ולתת שמות עם טעם של פעם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות