יוצאת לחופשת לידה? אל תשכחי לשמור על הזכויות הפנסיוניות שלך

כמה חודשים לאחר שהתחלת לעבוד, הפגישו אותך עם הסוכן הפנסיוני במקום העבודה. הוא מלמל כמה מילים ונתן לך לחתום על אחד המסמכים החשובים בחייך – קרן הפנסיה שלך. כ-70% מהאוכלוסיה מעריכים כי הפנסיה תהיה מקור ההכנסה העיקרי שלהם לקראת הפרישה, אך הנתונים מראים כי כבר כיום אנו חוסכים מעט מדי לקראת הפרישה ועושים המון טעויות.

הטעות: לשבור את הרצף
החוק המחייב להפריש לעובדים בעלי ותק הפרשות פנסיוניות, חל גם על נשים שיצאו לשמירת הריון או חופשת לידה. במקרים רבים, כאשר האשה יוצאת לחופשת לידה המעסיק מקפיא את התשלום שכן גם האשה אינה מפרישה לקרן הפנסיה שלה בתקופה זו.

התקופה בה המעסיק מחויב להפריש לפנסיה ליולדת, היא זו שמכוסה על ידי הביטוח הלאומי, אך מכיוון שנשים רבות בוחרות להאריך את השהייה בבית עם הרך הנולד,מעבר למה שהביטוח הלאומי מאשר, מעסיקים רבים מעדיפים להקפיא את ההפרשות ולחכות לחזרתה של האם הטרייה לעבודה,כך נוצר מצב בו חודשים ארוכים אין הפרשות לקרן הפנסיה או לביטוח המנהלים – דבר העשוי לפגוע בכיסוי הביטוחי. כעקרון מדובר בהליך חוקי ותקין לגמרי, אך בשיטה זו, המשכורת הראשונה של האם, תהיה נמוכה משמעותית בחודש בו היא תשוב לעבודה, שכן גם ממנה יקוזזו ההפרשות הפנסיוניות לתקופת ההריון.

הבעיה העיקרית מתחילה כאשר האישה בוחרת שלא לחזור בתום ימי חופשת הלידה, ולעזוב את מקום עבודתה. במקרים כאלו, יתכן כי לא כל הסכום יופרש רטרואקטיבית, וכי רצף ההפרשות יישבר מוקדם מהרצוי. כדי למנוע את הסיכון הזה, לפני שיוצאים לחופשת לידה, מומלץ לבקש מהמעסיק להפריש לאורך תקופת חופשת הלידה ולהשלים את ההפרשות שלך כעובדת. בזמן שהאם אינה עובדת מומלץ לעשות הסדר של "ריסק זמני" עם קרן הפנסיה / ביטוח המנהלים, שהינו תשלום נמוך השומר על הכיסוי הביטוחי.

חשוב לדעת: אם את מתחילה לעבוד במקום עבודה חדש ויש לך קרן פנסיה או ביטוח מנהלים משולמים ברצף (גם בהסדר ריסק זמני), המעסיק החדש מחוייב להפריש לך לקרן הפנסיה או לביטוח המנהלים החל מהחודש הראשון.

הטעות: לאבד את הכיסוי הביטוחי
בקרן הפנסיה ובביטוחי מנהלים קיימים רכיבי כיסוי ביטוחי, המעניקים פיצוי במקרה של אובדן כושר עבודה ובמקרה של פטירה. כאשר לא מפרישים דבר בתקופת חופשת הלידה ולאחריה, עשויים לאבד את רכיבי הכיסוי הביטוחי. במצב זה, אם חלילה קורה דבר מה לאם – כמו תאונה או מחלה, עלול להיווצר מצב שבו המשפחה לא תקבל את הכספים המגיעים לה, שכן הכיסוי לא יהיה בתוקף.

לאחר היציאה לחופשת לידה, מומלץ לבקש מחברת הביטוח בה נמצאת הפוליסה, לעבור להסדר ריסק זמני, במסגרתו החלק של חסכון לטובת הפרישה מוקפא, וממשיכים לשלם רק את הפרמיה למקרה של אובדן כושר עבודה או מוות.

גם אם החלטת שלא להפריש לפנסיה בתקופת חופשת הלידה אלא לשלם רטרואקטיבית בשובך לעבודה, מומלץ בכל זאת להפריש את הסכום החודשי הדרוש לשמירה על הפרמיה, לכל מקרה שלא יקרה. במידה ושכחת לשלם את רכיב הריסק, ישלחו אליך הודעות על פיגור בתשלום. אל תתעלמי מהן, שכן הן מתריעות בפניך כי אם לא תעשי מעשה הכיסוי הביטוחי שלך יפוג.

הטעות: לא לעדכן בשינויים
מרגע שיצאת מחדר הלידה ובידייך תינוק קט, נפש נוספת במשפחה תלויה בך כלכלית. הכיסוי הביטוחי למקרים של מוות או אובדן כושר עבודה מחושב בין השאר גם לפי כמות המוטבים התלויים כלכלית במבוטח. לכן לאחר החזרה מחופשת הלידה, או במידת האפשר כאשר עוברים להסדר ריסק זמני, חשוב לעדכן את רשימת המוטבים ולהתאים את התוכנית הפנסיונית למצב החדש של המשפחה.

אם החלטת לשנות את היקף המשרה לאחר חזרתך לעבודה, למשרה חלקית יותר מזו הקבועה בחוק, חשוב גם אז לעדכן את חברת הביטוח, על מנת שההפרשות והכיסויים יותאמו אף הם למשכורת החדשה שלך.

הטעות: להשתמש בכספי הפיצויים
עוד רכיב שהפנסיה שלך כוללת הוא רכיב הפיצויים, אותו את זכאית למשוך במקרה בו סיימת את העסקתך בחברה. רגע לפני שאת מתקשרת לפדות את הפיצויים, עצרי וקראי מה המשמעות שלהם בנוגע לפנסיה העתידית שלך. כדי להינות מרמת חיים סבירה של כ-5,000 ₪ לחודש, תצטרכי לחסוך במהלך תקופת העבודה שלך כמיליון ₪. כאשר את פודה את כספי הפיצויים שלך, את מקטינה בכמה עשרות אלפי שקלים את הסכום המצוי בחסכון לפנסיה שלך, ומקטינה את הסיכוי לפנסיה נאותה לאחר שתפרשי. חשוב להבין ולהפנים: כספי הפיצויים הנם חלק בלתי נפרד מההפרשות לפנסיה שלך.

אם את ממש זקוקה לכספי הפיצויים בתקופה בה את בין עבודות, מומלץ לשקול לקחת הלוואה על חשבון קרן הפנסיה. הלוואה זו תהיה בדרך כלל בריבית נמוכה יותר מזו שתוצע לך בבנק, והיא תאפשר לך להעביר את התקופה מבלי לפגוע בחסכון הפנסיוני שלך. בכל מקרה שבו שוקלים לגעת בכספי הפיצויים, מומלץ להתייעץ עם סוכן פנסיוני שיציג בפניך את ההשפעה העתידית על הפנסיה שלך.

את יוצאת לחופשת לידה כדי לשמור על התינוק שלך, אך אל תשכחי בתקופה זו לשמור גם על העתיד שלך. התנהלות נכונה עם קרן הפנסיה בתקופת חופשת הלידה תבטיח לך עתיד כלכלי טוב יותר.

הכתבה באדיבות אורלי יונאי, בעלת סוכנות "אורלי יונאי סוכנות לביטוח (2009) בע"מ" – ביטוח, פנסיה והתנהלות כלכלית נבונה.
קליק לאתר של אורלי

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

20 תגובות

 1. יעל שטראובר
  קצת ארוך ומבלבל...

  קצת ארוך ומבלבל…

 2. נעמה בונדה
  אני מתחילה עכשיו לעבוד בחברה גדולה ויש לי כבר ביטוח. האם אני אצטרך להעביר לביטוח שלהם את כל הפנסיה או…

  אני מתחילה עכשיו לעבוד בחברה גדולה ויש לי כבר ביטוח. האם אני אצטרך להעביר לביטוח שלהם את כל הפנסיה או שהם ממשיכים עם החברה שלי

 3. מירי ארד
  לא ככ הבנתי מה זה רצף הפרשות. האם אני צריכה לבדוק או שהמעסיק שהיה לי לפני החופשת לידה? תודה

  לא ככ הבנתי מה זה רצף הפרשות. האם אני צריכה לבדוק או שהמעסיק שהיה לי לפני החופשת לידה? תודה

  • את יכולה להמשיך עם קרן הפנסיה שלך, ובדרך כלל זה אפילו עדיף.

   את יכולה להמשיך עם קרן הפנסיה שלך, ובדרך כלל זה אפילו עדיף.

 4. רונה ורד
  מצטרפת לכותבת מעליי וגם אני אשמח לקרוא עצות לחיסכון עבור עצמאיות

  מצטרפת לכותבת מעליי וגם אני אשמח לקרוא עצות לחיסכון עבור עצמאיות

  • חשוב לבדוק מול האישורים שמגיעים מחברת הביטוח כל 3 חודשים, או ישירות מול חברת הביטוח, שנכנס כסף עבור הפנסיה בכל…

   חשוב לבדוק מול האישורים שמגיעים מחברת הביטוח כל 3 חודשים, או ישירות מול חברת הביטוח, שנכנס כסף עבור הפנסיה בכל חודש בחופשת הלידה, או לחילופין רטרואקטיבית לאחר שובך לעבודה.

 5. לימור ארדיטי
  תודה על כל האינפורמציה

  תודה על כל האינפורמציה

 6. יעל צימרמן
  מה ההבדל בין חיסכון פנסיוני לבין חיסכון בבנק. לא יותר בטוח בבנק? אני כל הזמן שומעת שהפנסיות מצטמצמות אז אולי…

  מה ההבדל בין חיסכון פנסיוני לבין חיסכון בבנק. לא יותר בטוח בבנק? אני כל הזמן שומעת שהפנסיות מצטמצמות אז אולי כדיאי להרוויח פחות עמלה אבל לדעת שזה באמת יגיע אלי כשאצטרך?

 7. צאלה אלון
  עשה לי בלאגן בראש. למה צריך סיפור שלם ולא כמה טיפים קצרים

  עשה לי בלאגן בראש. למה צריך סיפור שלם ולא כמה טיפים קצרים

  • החסכון בבנק נושא רווחים מאד נמוכים ואינו נחשב כהוצאה מוכרת למס. אין בבנק תוכנית שיודעת לתת פנסיה חודשית בגיל הפרישה.…

   החסכון בבנק נושא רווחים מאד נמוכים ואינו נחשב כהוצאה מוכרת למס. אין בבנק תוכנית שיודעת לתת פנסיה חודשית בגיל הפרישה. ייתכן שהפנסיה תהיה נמוכה יותר, בשל הצמצומים, אבל זה מצב עדיף על פני האלטרנטיבה בה אין פנסיה כלל.

   חשוב לזכור שצריך לצבור לפנסיה מעל למיליון ש"ח כדי לחיות טוב בתקופת הפרישה. אם הכסף נזיל בתוכנית חסכון, קל להתפתות ולהשתמש בו על חשבון העתיד שלאחר הפרישה.

 8. ליאת אוטמזגין
  אני אשמח לקרוא מה ההצעה שלך לעצמאיות שאין להן פנסיה. מאיפה להתחיל?

  אני אשמח לקרוא מה ההצעה שלך לעצמאיות שאין להן פנסיה. מאיפה להתחיל?

  • גיל כ"ץ
   מצטרפת לבקשה

   מצטרפת לבקשה

  • ורד אליאב
   גם אני

   גם אני

  • ראשית, כדאי לבדוק שיהיה כיסוי רחב למקרה שבו העצמאית חווה אובדן כושר עבודה, מסיבה של תאונה או מחלה. כשעצמאית מתחילה…

   ראשית, כדאי לבדוק שיהיה כיסוי רחב למקרה שבו העצמאית חווה אובדן כושר עבודה, מסיבה של תאונה או מחלה. כשעצמאית מתחילה להרוויח סכומים שמאפשרים לה להפריש לפנסיה, לרכוש פנסיה לעצמאים, הנחשבת להוצאה מוכרת.

 9. שרונה לוין
  מה עושים במצב בו במקום החדש בעל העסק אומר שהוא עובד עם חברת פנסיה אחרת? האם הוא חייב להמשיך בשלי…

  מה עושים במצב בו במקום החדש בעל העסק אומר שהוא עובד עם חברת פנסיה אחרת? האם הוא חייב להמשיך בשלי או שמותר לו להעביר אותי?

 10. כרמית חיון
  תודה רבה על הכתבה מאוד חשוב

  תודה רבה על הכתבה מאוד חשוב

  • החוק מחייב את בעל העסק להפקיד לתכנית ולחברה בה את מעוניינת. הבעיה כמו הרבה חוקים אחרים שבעל העסק לא מכיר…

   החוק מחייב את בעל העסק להפקיד לתכנית ולחברה בה את מעוניינת. הבעיה כמו הרבה חוקים אחרים שבעל העסק לא מכיר אותם ומעדיף לעשות מה שקל עבורו.

   • מומלץ להתעקש להמשיך פוליסה קיימת, בעיקר אם יש החמרה במצב בריאותי או שהתנאים בפוליסה הקודמת טובים יותר. כדי שזה יקרה,…

    מומלץ להתעקש להמשיך פוליסה קיימת, בעיקר אם יש החמרה במצב בריאותי או שהתנאים בפוליסה הקודמת טובים יותר. כדי שזה יקרה, המעביד צריך לעשות קבלת בעלות לפוליסה הישנה ולשלוח לשם את הכסף.

 11. דגנית אברהם
  ואם אני כן צריכה כסף כרגע אז מה עדיף לפתוח מהפנסיה או מהחיסכון בבנק?

  ואם אני כן צריכה כסף כרגע אז מה עדיף לפתוח מהפנסיה או מהחיסכון בבנק?

  • הלוואה על חשבון הפנסיה היא הלוואה זולה, אבל אם יש לך חסכון ייעודי בבנק, כמעט תמיד עדיף לקחת ממנו על…

   הלוואה על חשבון הפנסיה היא הלוואה זולה, אבל אם יש לך חסכון ייעודי בבנק, כמעט תמיד עדיף לקחת ממנו על פני תשלום החזר הלוואה וריביות.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק