אני אמא לילד אוטיסט. ובכנות, אני ממש דואגת כי מי ידאג לו כשאמות?

הפוסט הזה עומד להיות מאוד אישי וחושפני, הוא לא מייצג אף אחד חוץ מאשר אותי ואת המחשבות שלי, תהיה מי שתתחבר ותהיה מי שתחשוב שזה הזוי, הכל בסדר מבחינתי כי הן עדיין ישארו איתי ושלי. אלו הן מחשבות שימשיכו ללוות אותי לאורך כל הדרך, שאלות פתוחות שלאף אחד אין תשובה עבורי ותהיות שמובילות אותי להבנה שגידול ילד עם צרכים מיוחדים, בין אם אוטיזם או כל קושי אחר הן כמו הליכה על קרח דק ובחוסר וודאות מתמיד.

לפני מספר ימים איבדתי חבר בתאונת דרכים. בחור צעיר ונפלא שדאג לחיות את החיים כמו שהוא אהב ורצה, לחוות הכל ולעשות את מה שהכי אהב, כך הוא גם סיים את חייו, בטיול בהודו על אופנוע.
מעבר לאבל, הכאב והגעגועים, עבורי כאם לילד עם אוטיזם המוות הזה העלה מחשבות נוספות, מחשבות שאותן אני חווה לא בפעם הראשונה, אבל מכה כזאת בהחלט מאפשרת להן שעות עבודה נוספות אצלי בראש.

מה יקרה כשאמות?

אני לא חוויתי הורות לילד רגיל, אני אמא לילד אחד והוא ילד מיוחד, לכן אני לא יודעת האם גם הורים "רגילים" מעמתים עם מחשבות כאלו. מההתחלה כל המחשבות והמשאבים הנפשיים שלי תועלו למטרה אחת ברורה, גיוס כללי לטובת שיפור מצבו והתפקוד של בני האהוב. הייתי עסוקה ומגוייסת כולי למציאת מסגרות מכילות, מטפלים מעולים ושיטות שיתאימו לצרכים שלו ולמטרות שלנו. מעולם לא עצרתי לחשוב על העובדה שהוא ילד יחיד, ילד מיוחד ואיך בכלל נראה עתיד של ילד כזה?

 

היום אחרי שעברנו כבר כמה וכמה חוויות, מסגרות ומלחמות ברשויות כאלו ואחרות אני מוצאת את עצמי פותחת חזית נוספת, חזית מול העתיד. מה יקרה לו כשיסיים את התיכון, האם הוא יצטרך מסגרת שיקומית כלשהי? האם יוכל לעבוד בעבודה רגילה? האם הוא ימצא בחורה ויוכל להינשא לה? האם יהיו לו חברים? האם יצטרך לגור בהוסטל? והשאלה שהכי מטרידה אותי, מה יקרה לו כשאמות?? מי ידאג לו? מי ידאג לזכויות שלו? איפה הוא יאכל ארוחת שישי? מי יעזור לו כשהיה לו קשה? רק מלכתוב את השורות האלו, הדמעות כבר מפלחות במליחות את הלחיים שלי.

עד אותו רגע שבו השאלות האלו הפתיעו אותי, לא חשבתי על לעשות ילד נוסף, אפילו הצהרתי בפני אימי שמאוד ציפתה לעוד נכד, שזה לא עומד לקרות ושעדיף תתרגל לרעיון.
המשאבים הכלכליים והנפשיים שמתלווים לטיפול בילד עם צרכים מיוחדים, הם כאלו שלפעמים משאירים באפיסת כוחות ובאפס אשראי בבנק. החלטתי שאני משקיעה את כל מה שיש לי רק בבני היחיד ועושה הכל למענו. אבל אז המחשבות החדשות האלו שינו את הנתיב שבו הלכתי, איך אוכל להיות רגועה בידיעה שהוא יישאר לגמרי לבד, ללא משפחה?

אז התחלתי לחשוב על ילד נוסף, אבל רגע.. להביא לעולם ילד רק כי אני לא רוצה שבני יישאר לבד כשאמות? להביא ילד נוסף רק כדי שיהיה מי שידאג לו אחרי שאלך? כמה משקל ומחויבות אני יכולה לשים על ילד שאפילו עוד לא נולד? זה הוגן? איך אני מגדלת ילד בידיעה שבחלק גדול מהחינוך שלו אני מכוונת אותו להיות משענת עבור אחיו הגדול? איך אותו ילד ירגיש כשיבין שהבאתו לעולם הייתה מתוך דאגה לאחיו הגדול ולא מתוך רצון לחוות ילד נוסף? לאיזה בנאדם זה הופך אותי? ומי בכלל מבטיח לי שאותו ילד ירצה לקחת אחריות ויהיה חלק מחייו של בני?

סימני השאלה האלו גדולים וחזקים ממני, הם עולים בתכיפות כזאת שלפעמים לא מאפשרת לישון, הם עולים כשאני מביטה לתוך עיניו הכחולות והכה עמוקות של בני והם גורמים לי להרגיש שהקרקע כל כך לא יציבה והעתיד שלי ושל בני כל כך לא ברור, עד שמתהפכת לי הבטן.

אני לא מאמינה שיש תשובה אחת נכונה וברורה לשאלות שלי ואני מאמינה שאני לא היחידה שהשאלות האלו לא מניחות לה. היום, כאן ועכשיו כל מה שאני יכולה לעשות כדי להרגיש מעט וודאות לקראת העתיד, הוא לחנך את בני באופן שיאפשר לו מקסימום עצמאות וכוחות נפשיים שיעניקו לו כלים להתמודדות עם העתיד ולהעניק לו את כל האהבה שיש בי מעכשיו ועד נשימתי האחרונה, כי אין לי כרגע דרך טובה יותר מזאת לדאוג לעתידו ושיהיה מאושר.

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

28 תגובות

 1. שלום מיקי. אני אף פעם לא כותבת תגובות אבל לא יכולתי להתעלם. החיפוש שלך אחר תשובות לא איפשר לי להשאר אדישה. למרות שכתבת מזמן התשובות עדיין רלבנטיות.
  אולי התשובות שאתן לך ישמעו לך יומרניות אבל הן לא פרי בטני – הן מהתורה הקדושה שניתנה לישראל.
  אשתדל להשיב לך בקצרה למרות שהיריעה היא רחבה.
  נשים הן נרתיק של קדושה ומהן מגיעות נשמות טהורות לעולם.
  העולם הזה הוא פרוזדור לטרקלין וכל הנשמות צריכות לעבור בו כדי להגיע לטרקלין.
  עולם מלשון העלם והוא עולם העשיה שבו צריך לתקן ע"י עבודת המידות מצוות ומעשים טובים.
  ככל שהגוף – הכלי שנושא את הנשמה מוגבל יותר כך הנשמה שבתוכו גבוהה יותר והתיקון שלה קטן יותר (אעפ"י שלמראית העין בגלל הגוף המוגבל זה נראה בדיוק ההפך).
  את אמא נפלאה וגדולת נפש והעובדה לכך היא שהקב"ה הפקיד בידייך פיקדון יקר שכזה כי רק לך יש את הכוחות להתמודד עם ניסיון גדול שכזה. כתוב שהקב"ה לא נותן לאדם ניסיון שהוא לא יכול לעמוד בו אז חזקי ואמצי!!!
  לגבי עתידו של בנך אל תדאגי!!!!!!!!!! אני יודעת שזה ישמע לך הזוי ולא ריאלי אבל זו האמת – באותה מידה שהקב"ה דואג לך הוא ידאג גם לבנך וכשם שאת בתו של הקב"ה כך גם בנך!!! ובאותה מידה שאת חרדה לבנך כך הקב"ה חרד ודואג לכל בניו – העיניים שלנו מוגבלות בכדי להבין את התוכנית של מי שאמר והיה עולם (להמחשה – כמו ילד בן שנתיים שלא מבין בערכו של צ'ק של מליון דולר).
  בורא עולם ציווה אותנו להביא ילדים. ילדים הם שמחה וברכה.
  תשמחי תרקדי את אישה גדולה!!! אין הקב"ה מקיש אלא על קנקנים קשים!!!!
  תביאי ילדים תעשי את ההשתדלות שלך לדאוג להם ותשאירי לקב"ה לסיים את המלאכה.
  כותבת לך באהבה גדולה מכל הלב בתקווה ובתפילה שיכנסו הדברים לליבך באותה מידה שהם יצאו מליבי.

 2. מיקי, שלום, למרות שזוהי כתבה ישנה, אני מקוה שמתי שהוא תקראי את התגובה שלי.
  גם אני אימא לילדה אוטיסטית. אני חושבת שאני מאוד מבינה אותך, כי גם אני חושבת הרבה "מי ידאג לה כשאמות", ולכן אני חושבת שאני יכולה לשער מה את מרגישה באמת.
  אני מאמינה שאת רוצה ילד נוסף, את פשוט מפחדת שגידולו של עולל, תפגע ביכולת שלך לקדם את בנך האוטיסט. בגלל הדאגה לבנך האוטיסט, את דוחה את הרצון האמיתי שלך. כאשר תחליטי, שילד נוסף עשוי לתרום לאחיו (בשורה התחתונה כמובן! לא בהתחלה!) תוכלי לממש את רצונך האמיתי. הילד הנוסף שתביאי ירגיש רצוי, כי בסופו של דבר, את בעצם רוצה אותו… גם ילד רגיל זקוק לאח, קל וחומר ילד שתלוי בסביבה. לי, ברוך השם, יש עוד שתי בנות נוסף על הילדה האוטיסטית. הרגעים היפים ביותר בחיי, הם כשאני רואה את הקשר המדהים, שבנותי הבריאות יוצרות עם הילדה המיוחדת. הן אוהבות אותה, וגאות בה!

 3. נכון את לא היחידה שהמחשבות האלה מנקרות בה ……רק שאת מספרת אותן כל כך טוב ומדוייק ואימהי ומרגש

 4. את בכלל לא היחידה שהשאלות האלו אוכלות אותה.. אבל את כותבת את זה כל כך כל כךךךךך מדהים

 5. אני לא משווה את עצמי בכלל. בכלל. אנחנו לא באותו מקום אבל גם לי עוברות אותן מחשבות לגבי ילד שני ולגבי מה יקרה לו כשאהיה חולה קשישה או כשלא אהיה

  1. איזו תגובה מטומטמת!!!! אלו החיים שלה והיא מתמודדת איתם באומץ עצום שלא בטוח שקיים אצל אחרות. קצת כבוד לא יזיק לך

 6. עצוב מצד אחד ומצד שני ככ עוצמתי להיות כנה ולשים פה את הסיפור שלכם.
  כמו שמישהי כתבה מעליי זה מרגיש שהילד הגיע לאמא שמתאימה פיקס לצרכים שלו.

 7. את אמא אמיצה שמתמודדת עם שאלות כ"כ אמיתיות. ובאמת ובסופו של יום רק את תחליטי אם יהיה לו עוד אח או אם לא. נראה לי שאת במקום שיודע גם לענות. בהצלחה!

 8. וואוו של כתבה. כ"כ הרבה משפחות חיות עם מועקה שכזו ולא מוציאות את זה החוצה.
  גם המשפחה שלנו שם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות