עצמאית, יש לך ביטוח?

לאחר היציאה לחופשת לידה, אמהות רבות מנצלות את ההפוגה משוק העבודה כדי לבחון האם ברצונן לחזור לעבוד כשכירות. עבור חלק מהן פתיחת עסק עצמאי היא הגשמת חלום, עבור אחרות מדובר בהזדמנות לנהל את הזמן ולהיות עם הילד יותר, ולקבוצה שלישית זהו מהלך טבעי לאור הזדמנות שנקרתה בדרכן והוכיחה להן שזה אפשרי.

לניהול עסק עצמאי יש יתרונות רבים, החל מגמישות בשעות העבודה וכלה ביכולת לבחור את הלקוחות, אך בעלות עסקים עצמאיים נמצאות בסיכון ביטוחי גדול יותר מעמיתותיהן השכירות, משום שמעטפת הפנסיה והביטוח שעוטפת את השכיר, אינה חלה עליהן. במצב זה עליהן לדאוג לכיסויים ביטוחיים נאותים, שישמרו עליהן ועל העסק שלהן מפני סכנות נפוצות האורבות לעצמאיות.

להבטיח שהכסף ימשיך להכנס
אחוז ניכר מהעסקים העצמאיים בישראל הם פועלו של אדם אחד, שמשמש בכל תפקידי העסק. כאשר משהו משתבש, ההכנסות מהעסק יכולות לצנוח ברגע והמשפחה עלולה למצוא את עצמה בבעיה כלכלית בנוסף לבעיה שהובילה להקפאת העסק. אם את זה העסק, כדאי שתצטיידי בכמה ביטוחים שישמשו עבורך מקור הכנסה, במקרים בהם חלילה לא תוכלי להמשיך ולעבוד.

ביטוח לאובדן כושר עבודה הוא ביטוח המאפשר לבעלת העסק לקבל עד 75% מההכנסה במקרה בו היא מאבדת את יכולתה לעבוד במקצוע ונדרשת לטיפולים, אשפוז וכדומה. ניתן לרכוש ביטוח אובדן כושר עבודה במסגרת ביטוח חיים, ביטוח פנסיה או כביטוח נפרד. חשוב גם לדעת כי במקרה של כפל ביטוח, תוכלו לקבל את הכסף רק ממקור אחד, ולכן לפני שניגשים לעשות ביטוח אובדן כושר עבודה, כדאי לוודא כי אינך מכוסה כבר בסעיף זה, אך כדאי לעשות כיוון שהוא מוכר לצרכי מס.

מומלץ גם לבחור בביטוח מחלות קשות, המציע פיצוי כספי במקרה בו מתגלה מחלה קשה, ומאפשר למשפחה להתמקד בריפוי במקום במציאת הכנסה חלופית במקום זו שהיתה אמורה להגיע מהעסק.
חשוב להשיג כיסויים עסקיים, עבור העסק, כגון ביטוח מלאי, המכסה מפני נזק שריפה או פריצה, הפוגעים ברכוש העסק, ביטוחי מעסיק וצד שלישי להתגונן מראש מתביעה מטעם לקוח או עובד, וכן הלאה. מומלץ להתייעץ עם סוכן ביטוח על מנת לתפור חבילת הגנה מותאמת אישית.

לדאוג גם לעתיד
בעוד ששכירים פורשים בדרך כלל בגיל הפנסיה או מספר שנים קודם לכן, עצמאים רבים ממשיכים לעבוד שנים ארוכות לאחר גיל הפרישה. בחלק מהמקרים הסיבה לכך היא שהם נהנים מהשגרה ומעוניינים להמשיך בה כל עוד כוחם במותניהם, ובמקרים אחרים הסיבה פחות משמחת – הם ממשיכים משום שאין להם די חסכונות לתקופת הפרישה שיאפשרו להם להפסיק להפעיל את העסק, גם אם כוחותיהם אזלו.

נכון להיום, אין חוק המחייב בעלי עסקים עצמאיים להפריש לפנסיה, ולכן לרוב העצמאים אין בכלל קרן פנסיה שתעמוד לרשותם בגיל הפרישה. על אף שהיא אינה מחייבת את העצמאים להפריש, המדינה בכל זאת מתמרצת אותם לעשות זאת, על ידי הקלות במס על הפרשות לפנסיה למפקידים עד 30,000 ₪ בשנה, ועל כן מומלץ לכל עצמאית ובעלת עסק להפריש כספים לטובת העתיד הפנסיוני שלה.

עוד דרך לחסוך לעתיד היא באמצעות הפרשות לקרנות השתלמות. זהו אפיק פטור ממס לעצמאיות שחוסכות עד 18,130 ₪ בשנה, המאפשר בתום 6 שנים ליהנות מהכספים שהופרשו לטובת שדרוג העסק והגשמת יעדים כלכליים משפחתיים או להשאירו בחסכון לקראת הפרישה.
לא פשוט להיות עצמאית בישראל של ימינו, ולכן אם כבר עשית את הצעד והתחלת לבנות עסק משגשג, חשוב שתצרי רשת בטחון שתגן עליך במקרי קיצון, ותאפשר לעסק שלך להמשיך ולפרנס אותך גם אז.

הכתבה באדיבות אורלי יונאי, בעלת סוכנות לביטוח בע"מ וסוכנות לרווחה כלכלית.
קליק לאתר של אורלי

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

16 תגובות

 1. סיגל
  אני אשמח לקרוא כתבה פשוטה וברורה איך וכמה בתור עצמאית אני צריכה לחסוך כל חודש כדי שיהיו לי 10,000 בפנסיה

  אני אשמח לקרוא כתבה פשוטה וברורה איך וכמה בתור עצמאית אני צריכה לחסוך כל חודש כדי שיהיו לי 10,000 בפנסיה

 2. נעמה פרץ
  תודה רבה

  תודה רבה

 3. מאירה
  באיזו צורה בדיוק המדינה מתמרצת את העצמאיות בנושא זה

  באיזו צורה בדיוק המדינה מתמרצת את העצמאיות בנושא זה

  • המדינה מעניקה זיכוי וניכוי מס - היא מאפשרת להקטין את תשלום המס על הרווחים ולקבל החזר עבור חלק מההפרשות.

   המדינה מעניקה זיכוי וניכוי מס – היא מאפשרת להקטין את תשלום המס על הרווחים ולקבל החזר עבור חלק מההפרשות.

 4. זהבית שלס
  נושא חשוב מאוד

  נושא חשוב מאוד

 5. דניאלה
  בקיצור, לא כזה שווה לנו להיות עצמאיות במדינת ישראל :(

  בקיצור, לא כזה שווה לנו להיות עצמאיות במדינת ישראל :(

 6. בטי קרוואני
  יש סכום מינימום להפרשה חודשית לקרנות השתלמות?

  יש סכום מינימום להפרשה חודשית לקרנות השתלמות?

 7. צפרירה סרגוסטי
  במה הביטוחים לעצמאים שונים מאלו של ה 'רגילים'..?

  במה הביטוחים לעצמאים שונים מאלו של ה 'רגילים'..?

 8. קארן אלון בן עדי
  כתוב נחמד. חשוב

  כתוב נחמד. חשוב

 9. מיטל סלמן
  אז יש ביטוח אובדן כושר עבודה מיוחד לעצמאים?

  אז יש ביטוח אובדן כושר עבודה מיוחד לעצמאים?

 10. אניה
  מה הכוונה בהקלות במס?

  מה הכוונה בהקלות במס?

  • הקלות / הטבות מס, הן דרך לתמרוץ עצמאים לחסוך לפנסיה. המדינה מאפשרת לעצמאים להפריש עד 16% מהכנסתם לחסכון פנסיוני, ולקבל…

   הקלות / הטבות מס, הן דרך לתמרוץ עצמאים לחסוך לפנסיה. המדינה מאפשרת לעצמאים להפריש עד 16% מהכנסתם לחסכון פנסיוני, ולקבל בהתאם, החזר מס בגובה של עד 5%, והקטנת המס בדו"ח השנתי עד 11%. רכישת ביטוח אובדן כושר עבודה בשווי עד 3.5% נוספים מההכנסה, מעניקה החזר מס נוסף בשיעור זה.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק