הריון זול או הריון יקר

בדיקת דם במקום מי שפיר, בדיקת צ'יפ גנטי ועוד, הן רק חלק מהבדיקות החדשות שקיימות כיום לזיהוי מומים בעוברים במהלך הריון. במקביל לעליה במספר הבדיקות, גדלות גם העלויות. כמה עולה הריון בישראל בשנת 2014? קראי כאן כדי ללמוד מה מספקות המדינה, וקופות החולים, ומהם עיקרי ההחזרים מחברות הביטוח.
מדינת ישראל היא המדינה עם מספר בדיקות ההריון לאישה הגבוה בעולם. הסיבות ל"אינפלציית הבדיקות" רבות ומגוונות וכוללות את הציפייה לילד המושלם, הדאגה של "אמא הפולניה" או הפחד מהנטל הנפשי והכלכלי המגיע עם ילדים שונים או לא בריאים. כל אלה ועוד מביאים אותנו לערוך בדיקות לאורך כל חודשי ההריון, באמצעות אולטראסונד, דיקורים, מוניטורים, בדיקות דם והתייעצויות עם רופאים, כדי לוודא שהכל בסדר. זאת מבלי שהזכרנו הסתבכויות למיניהן, שמגדילות את "סל בדיקות ההריון" למימדים גדולים עוד יותר. כמובן שעבור הבדיקות יכולות להיות עלויות גבוהות למדי.
סל הריון – הרובד הממשלתי
המדינה מהווה את הרובד הראשון והבסיסי בטיפול בנשים בהריון. ככזו, היא מספקת בחינם, באמצעות קופות החולים, חבילה צרה הכוללת מעקב הריון אצל רופא, בדיקות דם, מספר מצומצם של בדיקות גנטיות, בדיקות נוספות להריון מרובה עוברים, ובדיקות בהתאם לגיל האישה ולהמלצות גנטיקאים.
יחד עם זאת, בדיקות כגון סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת, שקיפות עורפית לעובר יחיד, בדיקת חלבון עוברי (תבחין מרובע) והתייעצויות שונות עם רופאים לא נכללות בסל, ומגיעות לאלפי שקלים במצטבר. על כן מרבית האוכלוסייה בישראל מצטרפת לתוכניות "שירותי בריאות נוספים" (שב"ן), הידועים כביטוחים המשלימים של קופות החולים, וכוללים את כללית מושלם ופלטינום, מכבי זהב ושלי, מאוחדת עדיף ושיא ולאומית כסף וזהב.

הריון תקין עבור אישה שאינה מבוטחת בביטוח משלים בקופת החולים, ואף לא בביטוח פרטי, ומעוניינת לבצע בדיקות סטנדרטיות (שקיפות עורפית, סקירת מערכות אחת, בדיקת חלבון עוברי), צפויה לשלם מכיסה בין כ- 1800 לכ- 2500 ₪. ישנן בדיקות שכיחות נוספות, כגון סקירת מערכות נוספת ובדיקת מי שפיר, אשר צפויות לעלות במקרה זה כ- 1500 עד 4500 ₪ נוספים. כל זאת כמובן לא כולל התייעצות עם רופאים מומחים במקרה הצורך וביצוע בדיקות נוספות. במקרה כזה, אפילו כאשר מדובר רק בחשד כלשהו לסיבוך בהריון, צפויות ההוצאות לעלות כ- 3000 עד 10,000 ₪ נוספים.
סל הריון- רובד הביטוחים המשלימים בקופות החולים
הבחירה שלנו לאיזה קופת חולים להצטרף נובעת ממגוון שיקולים, אם בשל היסטוריה משפחתית, אם בשל פריסה גיאוגרפית של סניפים, אם בשל רופא משפחה מוכר וזמין ועוד. יחד עם זאת, ישנן קופות חולים המספקות החזרים משמעותיים בתקופת ההריון והלידה. ההבדלים בין הקופות יכולים להיות משמעותיים כאשר מדובר בביטוחים המשלימים, ולכן כדאי מאוד לבדוק מהי התוכנית המשתלמת ביותר לתקופה זו ובכך לחסוך אלפי שקלים.
הביטוחים המשלימים בקופות החולים מאפשרים להגיע למגוון רחב של רופאים הנמצאים בהסדר עם הקופה. יחד עם זאת במקרים רבים, הרופאים המנוסים והטובים ביותר, אשר ראו מקרים רבים, שונים ואף נדירים, מקבלים באופן פרטי בלבד. לעיתים ניתן לכסות את העלות באופן חלקי באמצעות מסלול ההחזרים של קופות החולים. כמו כן, הביטוחים המשלימים מכסים באופן חלקי או כמעט מלא, הוצאות עבור בדיקות שונות כגון שקיפות עורפית וסקירת מערכות.
הריון תקין עבור אישה המבוטחת בביטוח משלים בקופה, אך אינה מבוטחת בביטוח פרטי, ומעוניינת לבצע בדיקות סטנדרטיות (שקיפות עורפית, סקירת מערכות אחת, בדיקת חלבון עוברי), צפויה לשלם מכיסה במסלולי השתתפות עצמית כ- 700 ₪. יש לציין שעלות זו לוקחת בחשבון ביצוע בדיקות במכונים שבהסדר. ישנן בדיקות שכיחות נוספות, כגון סקירת מערכות נוספת ובדיקת מי שפיר, אשר צפויות לעלות במקרה זה כ- 1000 עד 3000 ₪ נוספים. עלויות אלו לא כוללות התייעצות עם רופאים מומחים במקרה הצורך וביצוע בדיקות נוספות. במקרה כזה, אפילו כאשר מדובר רק בחשד כלשהו לסיבוך בהריון, צפויות ההוצאות לעלות כ- 3000 עד 10,000 ₪ נוספים, תלוי בגובה ההחזר בכל אחת מהתוכניות.
סל הריון- רובד חברות הביטוח
בהריונות רבים נדרשות בדיקות מורכבות או שמתקיימים מצבים מורכבים בעלי חשיבות מכרעת על מהלך ההריון והלידה. במקרים אלה צריך לעיתים לקיים התייעצויות עם רופאים מומחים או לבצע בדיקות שונות, שעלותן יכולה להגיע לסכומים גדולים מאוד כאשר ניגשים אליהן באופן פרטי. יחד עם זאת, ביצוע הבדיקות באופן פרטי מאפשרת את בחירת הרופא המנוסה ביותר, מבלי להיות תלויים בקופות החולים השונות. בנוסף, ישנן בדיקות או מצבים בהם התוצאות אינן חד משמעיות, ולכן ניתן להניח שרופא בעל ניסיון משמעותי יוכל לזהות מצבים או מקרים נדירים, שכן התנסה בכך בעבר. כמו כן, רופא פרטי יכול להקדיש זמן רב יותר ומחשבה מעמקיה לבעיה שנוצרה או לבדיקה כלשהי, מאשר רופא אליו מגיעים דרך קופת חולים. במערך הציבורי יש מעט זמן לכל מטופל ועל כן לרוב הבדיקות מקיפות פחות.
במקרים אלה מסייע הביטוח הפרטי, המכסה חלק משמעותי נוסף מהבדיקות כאשר מבוצעות באופן פרטי.
פוליסות שונות של חברות הביטוח יכולות להחזיר למבוטחות סכומים של עד 2,500 ₪ לכל הריון.
סל הריון – "רובד המותרות"
ישנם שירותים החשובים לנשים רבות כגון דולה, מלונית אחר לידה, יועצת הנקה, שימור דם טבורי ועוד. בגלל העלויות הגבוהות וכיוון שלרוב לא קיימים החזרים מקופות החולים בגינן, שירותים אלו נחשבים למותרות. חברות הביטוח והביטוחים המושלמים המורחבים (כגון כללית פלטיניום, מכבי שלי וכו') מספקים החזרים עבור חלק משירותים אלה.
גם כאן קופות החולים בתוכניות המורחבות וחברות הביטוח יכולות להחזיר חלק נכבד מההוצאות אלו ועד אלפי שקלים להריון.
לסיכום, כשם שמתכננים הריון בהיבטים של תזמון, עבודה, משפחה, מגורים, כדאי לתכנן הריון גם בהיבט הפיננסי ולהצטרף לקופת החולים ולחברת הביטוח עם התוכניות המשתלמות ביותר לתקופה רגישה זו.
בהצלחה!

הכותבת היא אביגיל (גילי) כהן אמא לשתי בנות, בעלת אתר mama2b.co.il, הפורטל המוביל לתכנון הריון ולידה בישראל
קליק לאתר mama2b

33 תגובות

  1. היי תהליה,
   באמת מבאס כל העלויות.
   אם זה מנחם, בביטוחים המשלימים של קופות החולים (אם גם ככה את חברה בהם) ואת הולכת על מסלולים של מכונים בהסדר ולא פרטי תוכלי לראות שהעלויות לא גבוהות כל כך…
   גילי

 1. ההמלצות הטובות האלו שלכם רלוונטיות לכל גיל? גם אם האישה בת 26 וגם אם היא בת 43 לדוגמא?

  1. היי נטע,
   קופות החולים מחויבות לקבל כל לקוחה, יש שינויים מגיל 35 ומעלה. כמובן שהופליסות יקרות יותר בחברות הביטוח ובקופות החולים.
   בהצלחה, גילי

  1. הי רימה,
   אין החזרים באופן ישיר על לידה פרטית אבל יש בעקיפין דולה, התייעצות רופא וכו.
   אם את מתכננת- שווה בדיקה.
   בהצלחה, גילי

 2. באמת צריך גם ביטוח זהב של קופת חולים וגם חברת ביטוח עצמאית? ברצינות זה הכרחי?

  1. היי שירלי,
   אני רק יכולה להגיד לך מנסיוני, ההריון שלי קצת הסתבך (לא הרבה… CMV) ומצאתי את עצמי מוציאה אלפי שקלים על אולטראסונדים, מי שפיר והתייעצות. עם הביטוח הפרטי הנכון היה נחסך לי הרבה כסף…
   לצערי הריון הוא לפעמים גם אירוע רפואי:(
   תוכלי לקרוא עוד באתר שלי, על האירוע ועל ההחזרים וההשתתפויות בקופות החולים וחברות הביטוח.
   גילי

 3. בלי לעשות פרסומת…. ….יש קופת חולים מסויימת שהיא המומלצת ביותר להריוניות?

  1. היי מיטל,
   יש בוודאות קופות טובות יותר וטובות פחות להריוניות. כיוון שאינני יודעת אם אני יכולה להמליץ אני רק יכולה לשתף אותך בבדיקה שעשיתי ולהפנות אותך למחשבון החזרים באתר. המחשבון עדיין מעט איטי וכולל הרבה נתונים, אבל מהר מאוד תוכלי לראות מגמה של קופות חולים שנותנות יותר…

   http://www.mama2b.co.il/general/refunds-calculator

   בהצלחה, גילי

 4. טובב זה ההריון השני שלי עכשיו, הגדולה שלי בת 3 ו.. איפה הייתם עד עכשיו? חבל שלא נתקלתי בטור כזה בעבר!!

 5. וואהווו איך סידרתם לי את הראש! כאילו התיישבתם בכתבה אחת על כל מה שהייתי צריכה להשלים

 6. נשארתי מבולבלת למרות שהכתבה כאן מושקעת.. ..אז זה אומר שלא ללכת על סל הריון בסיסי? הרובד הממשלתי לא שווה כלום וצריך מההתחלה ללכת על מורחב?

  1. היי נינה,

   לצערי הרובד הממשלתי הוא צר יחסית ועל כן ככלל מרבית האוכלוסייה בעלי ביטוח משלים (73% מחזיקים בביטוח משלים ו-80% משלים או ביטוח בריאות פרטי).
   בבחירה בביטוח המשלים או בביטוח הפרטי כדאי לעשות בדיקה מדוקדקת מה מקבלים אל מול העלויות השונות.
   בהצלחה, גילי

  1. היי ענבל,

   ראשית אני מציעה שתיכנסי לאתר mama2b.co.il יש שם מחשבון החזרים בו מופיעות כל התשובות המדויקות והמספרים הספציפים לגבי המלונית ודם טבורי לפי קופות החולים וחברות הביטוח.

   לגבי המלונית- ההחזרים מהתוכניות הבסיסיות (כללית מושלם, מכבי כסף/זהב וכו) הן לרוב מילד שליש או רביעי. מילד ראשון זה בתוכניות הרחבות (פלטינום, מכבי שלי וכו). ניתן לקבל החזרים מחברות הביטוח אם יש הרחבה אמבולטורית, כמו כן לעיתים יש מהביטוחים של מקום העבודה (לדוגמא הקולקטיב של הראל).

   דם טבורי- לרוב אין החזר כלל מהתוכניות הבסיסיות (מושלם, כסף/זהב, לאומית כסף, מאוחדת עדיף) אלא מהתוכניות הרחבות יותר (פלטינום, מכבי שלי וכו). יש החזרים מחלק מחברות הביטוח.

   אם את לפני כניסה להריון ומתכננת מלונים ודם טבורי כדאי לשקול הצטרפות לתוכנית מורחבת/ הרחבה אמבולטורית בחברות הביטוח.

   בהצלחה, גילי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות