וגר תינוק עם כלב: לעשות את זה נכון

מצפה לתינוק? בין אם זהו הילד הראשון או החמישי שלך – ברור לך שמציאות החיים כפי שהכרת אותה עד עכשיו, עומדת להשתנות ללא היכר. אין ספק, תינוק חדש משפיע על כל דיירי הבית. גם על אלו ההולכים על ארבע.
בעוד אנו בני האדם יודעים לתקשר בינינו בדיבור, להסביר האחד לשני איך כדאי להתנהג עם התינוק, ואנו מבינים שהתינוק הוא חסר אונים מצד אחד, ומצד שני אינו מודע לעצמו ולמעשיו עדיין, כלבנו האהוב לעיתים קרובות אינו מבין מה זה היצור החדש שנחת בבית…
להלן מס' טיפים שיסייעו לכן לשלב את הכלב במציאות המשפחתית והביתית החדשה:

1. הכירו את כלביכם
תנו את הדעת על אופיו הייחודי של כלבכם. יתכן שישנן תכונות שעד עכשיו לא הפריעו לכם, אך עלולים להיות בעייתיות עם כניסתו של התינוק הביתה – האם הוא כלב נלהב ונרגש הקופץ ומשתולל? האם הוא כלב חשדן החושש מתנועות פתאומיות? האם הוא כלב בעל יצר ציד המנסה לנגוס בכל דבר שזז על הרצפה? האם הוא רגיל לישון אתכם בלילה במיטה וזה עלול להפריע לאחר הגעת התינוק?
2. הזמינו מאלף כלבים הביתה
אל תמתינו לרגע האחרון קצת לפני הלידה ובטח שלא לאחרי הגעת התינוק. עם קבלת הידיעה המרגשת על ההריון, אפשר כבר להזמין מאלף כלבים שיסייע להכין את הקרקע לקראת הגעת התינוק. בקשו מהמאלף ללמד את הכלב אותות כמו "שקט" (תהיה בשקט מוקי, שלא תעיר את התינוק), "אחורה" (לך אחורה מוקי, אתה עוד רגע דורך על התינוק), "למקום" , "ארצה", "עמוד" (ואל תקפוץ עכשיו על אמא שמחזיקה את התינוק) ועוד.
3. נסו להכיר לכלביכם תינוקות של חברים או משפחה
התחילו מרחוק והתקרבו אל התינוק לאט לאט, תוך זיהוי התגובות של כלביכם. צ'פרו אותו בחטיפים טעימים שהוא אוהב לאורך כל המפגש והשהות לצד התינוק. המטרה היא ליצור את החיבור: תינוק= משהו טוב ונעים. עודדו אותו וצ'פרו אותו על התנהגות רגועה לצד התינוק.

4. כמו עם אח גדול: תנו גם לכלב תשומת לב
לאחר הגעת התינוק הביתה, ולצד הקשיים הכרוכים בגידול תינוק חדש, אל תזניחו את כלביכם! שימרו על שגרה ועל סדר יום קבוע הכולל הוצאת אנרגיה ומשחק משותף אתכם.
לאחר שהתינוק גדל מעט, וכבר זוחל, נוגע, תופס ומטפס, שימו לב שאינו פוגע במרחב האישי של הכלב, לא מתקרב אליו בעת האוכל, לא מושך לו באזניים ובשערות, לא מתיישב עליו וכו'. גם אם הכלב אינו מגיב לתינוק, עדיין המעשים הללו ברוב המקרים אינם נעימים לו. אין גיל צעיר מידי ללמד את תינוקכם לכבד בעלי חיים אחרים.
6. במידת הצורך, שימרו על הפרדה ברורה בין הכלב לתינוק
ניתן להיעזר לצורך כך בכלוב טיסה לדוגמא. כאשר התינוק חופשי וזוחל בבית, הכלב יכול לבלות בכלוב הטיסה (ניתן להיעזר במאלף להרגלה נעימה לכלוב). כאשר התינוק ישן, הכלב יכול להסתובב חופשי.
7. נהלו את סביבתכם המשפחתית בחכמה, ואל תקלו ראש בדבר
גם אם אתם חושבים שהכלב שלכם בסדר ולא יעשה כלום לתינוק, לעולם אל תהיו שאננים. שימו לב שרווחתו של הכלב לא נפגעת, ואל תעמידו אותו במצבים בו הוא עשוי להרגיש מאויים.
לסיכום: קחו את השינוי המשמח בבית בקלות ובכיף ושדרו זאת גם לכלב ולתינוק על מנת שלא להלחיצם. אך יחד עם זאת אל תקלו ראש ושימו לב לכל שינוי בהתנהגות אצל כלביכם. אינספור מחקרים כבר הוכיחו כמה טוב לילדים וכלבים לגדול יחד, מבחינה רפואית, רגשית וחברתית.
אתם שם בכדי לנצח על כל החגיגה ולהבטיח שלא יהיו נפגעים בגוף ובנפש משני הצדדים, ושיהיו לכם ולהם המשך חיים שמחים ומאושרים!

באדיבות צוות המרכז הרפואי לחיות ברמת גן, בהנהלת ד"ר אלון שיינר. מרפאה, מספרה ופנסיון לכלבים וחתולים תחת קורת גג אחת.
קליק לאתר המרכז הרפואי

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

23 תגובות

  1. יש לנו גור בן 7 חודשים והוא מלקק את הבת שלי (בת 4) בפנים. זה נחמד לראות ונעים גם לה אבל אני תמיד פוחדת שאולי יבוא "ביס" אני צודקת או סתם פוחדת? למי יש נסיון בזה?

    1. אם את מתארת שזה נעים לשניהם אין מה לפחד או להיות "בהיסטריה", כן רצוי להזמין מאלף הביתה שיראה את התקשורת הכללית בין הילדה והכלב ולוודא שזה לא עלול להתפתח למקומות נעימים פחות. תוכלי ליצור עמנו קשר לקבלת המלצה על מאלף.

    1. היי גלית, באופן עקרוני אפשר, אולם גידול גור עשוי להיות מאוד תובעני, ממש כמו לגדל תינוק. הוא זקוק להשגחה רבה, ולחינוך ולימוד אינטנסיבי של הלכות הבית, הוא לא יכול עדיין לשלוט על צרכיו עד גיל 7-8 חודשים ובגדול מחייב התעסקות רבה. שאלו עצמכם האם בנוסף להתעסקות עם התינוק החדש יש לכם כוחות וזמן להעניק את אותה כמות היחס גם לגור. המלצתי היא לחפש דווקא כלב בוגר, החל מגיל שנה וחצי שנתיים, בעל אופי טוב ונעים ורצוי שאולי כבר גדל בבית עם תינוקות ונחשף אליהם. כך תוכלו גם ליהנות מכלב נוח ויציב וגם מתינוקכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות