האם יש הקשר בין מוצצים להורות טובה?

שורה ארוכה של מחקרים מצביעה על קשר ברור בין שימוש במוצצים לבין הורות טובה. ראשית, יש לזכור כי תינוקות נוהגים להפעיל באופן רפלקסבי וטבעי את פעולת המציצה. הם זקוקים לרפלקס הזה במהלך האכילה אך ניתן למצוא אותו גם בקרב תינוקות בשלים. שנית, פעילות מציצה לשם הזנה או שלא לשם הזנה היא חלק בלתי נפרד מתהליך ההתבגרות ורכישת העצמאות של התינוק. מעבר לכך, מוצצים הומצאו בתרבויות שונות כבר לפני מאות שנים וזאת בשל יתרונות בולטים.

היתרונות של מוצצים
הורים מוכנים לעשות הכל על מנת להקל על תינוקם ולכן עליהם לזכור את היתרונות של מוצצים. השימוש במוצץ מקטין באופן משמעותי את חווית הכאב אצל פגים ותינוקות, בעיקר במהלך לקיחת דם, ברית מילה, מתן חיסונים והחדרת עירוי ועוד. השימוש באביזר מציצה ייעודי ובטוח יכול להתבצע בתוספת כמות קטנה של סוכרוז, הנודע גם הוא בתור משכך כאבים אפקטיבי.

יתרון נוסף של מוצצים הוא ירידה בסיכון למוות בעריסה. המוצץ מקטין את הסיכוי שהתינוק יזוז, יתהפך או ימשוך את השמיכה מעל הראש, הוא עוזר בצבירה מתונה של דו תחמוצת הפחמן והוא אפילו מקטין את התופעה הפיזיולוגית של החזר מזון מהקיבה. הורים העוברים הדרכה מקצועית שומעים לעיתים קרובות על המלצה להציע מוצץ לכל תינוק – מגיל חודש ימים ובמקביל להשכבתו לשינה על הגב.
חלק אחר של יתרונות המוצצים מוכר בעיקר לרופאים ואנשי מקצוע. יתרונות אלו מזוהים עם שיפור תפקודי פה ולסת בפגים ועם התאמה עבור תינוקות עם תסמונות מולדות. המציצה מהווה תרגול לתפקודי פה ולסת ולשיפור טכניקת האכילה והיא קשורה אצל פגים עם משך אשפוז קצר, מעבר מוקדם לבקבוק וגם עליה במשקל ומצב רוח רגוע. כל אלו יחד מדגישים את הקשר בין הורות טובה לבין שימוש במוצצים, אולם הם לא באים על חשבון היכרות עם תופעות הלוואי הפוטנציאליות מהן כדאי להיזהר.

תופעות לוואי של מוצצים
כמו בכל תהליך, גם שימוש יתר או שימוש לא נכון במוצצים עלולים לגרום תופעות לוואי. טכניקות מציצה לא נכונות בגילאים מוקדמים מדי מעלות חשש של הפרעה ליניקה. מומלץ לדחות את השימוש במוצץ עד שהתינוק מתרגל ליניקה סדירה, תהליך המתרחש ברוב המקרים סביב גיל חודש. תופעת לוואי נוספת היא גם בולטת יותר, ובה ניתן לראות כיצד שימוש יתר במוצצים מביא להפרעות במנשך ובשיניים. תופעת לוואי זאת קיימת בעיקר בילדים הממשיכים להשתמש באמצעי מציצה חיצוניים מעבר לגיל 4.
מוצץ הוא אינו חפץ סטרילי ולכן יכולים להידבק אליו מחוללי מחלות. חשוב לבדוק את חומרי הגלם מהם עשוי המוצץ ולרכוש אביזרים איכותיים בלבד. בנוסף, מוצץ יכול להפוך לסכנת חיים אם הוא מתפרק בתוך הפה, נקשר סביב הצוואר או מיוצרים מחומרים רעילים.

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות