זהירות, מכת כינים לפניך

הילד נכנס לגן בפעם הראשונה?
זהירות – מכת כינים לפניך
טיפים לטיפול ומניעה

שמעתן מהורים אחרים על בעיית הכינים ותמיד קיוויתן ש"לנו זה לא יקרה" ובכל זאת יום אחד כשהילד יושב לידכן אתן מבחינות באורחים לא נחמדים ולא קרואים על ראשו.
אז מה עושים? איך מתמודדים עם ה"מכה השלישית"- הכינים וביצי הכינים?
דעו את האויב
לפני הכל, קצת מידע על הכינים וביציהן, מאת ד"ר אולגה וקסמן, רוקחת בחברת התרופות רפא, המשווקת את סדרת מוצרי "הדרין" לטיפול בכינים:
1. אתן לא לבד! 15-20% מהילדים בני 4-13 סובלים מכינמת בכל זמן נתון ו 75% מילדי ישראל היו נגועים בכיני ראש לפחות פעם אחת במהלך חייהם.

2. לא תמיד זה מגרד
הילד לא חייב להתגרד כשיש לו כינים על הראש. הגירוד הנו סימן מחשיד להימצאות כינים אך הרבה פעמים הכינים יכולות "להתנחל" בשיערו של הילד מבלי לגרום לגרד.

3. ההדבקות בכינים
כיני הראש עוברות באמצעות מגע ישיר בין ראש לראש או באמצעות מגע עם כובעים, שמיכות וכריות של אדם הנגוע בכינים. זאת בשל יכולתן של הכינים לחיות מחוץ לראש עד ליומיים. ההידבקות בכינים שכיחה יותר בילדים, בעיקר בגילאי 4-13 ושכיחה יותר בקרב בנות- בגלל הקירבה הפיזית אחת לשנייה והנטייה לשתף במשחקים, בבגדים, בכובעים ובאביזרי שיער.

4. אין קשר בין ראש מלוכלך לכינים
אין קשר בין ראש מלוכלך לכינים- בניגוד לדעה המקובלת, לא נמצא כל קשר בין היגיינה וניקיון, לבין הסיכוי להידבק בכינים. ראש נקי אינו חסין יותר מפני הדבקה בכינים מאשר ראש מלוכלך.

5. אם התעורר חשד שהילד נדבק בכינים – יש לערוך בדיקה יסודית לאיתור כינים – ניתן לראות את הכינים "המטיילות" על השיער או את ביציהן הדבוקות לשערה. ניתן לגלות כינים גם באמצעות סירוק במסרק סמיך, מסרק צפוף שיניים, כגון אסי 2000

יש כינים! מה עושים?
טיפול- כיום יש מבחר גדול של מוצרים לטיפול בכינים, ורובם אינם מכילים חומרי הדברה. מומלץ לבחור מוצר המשמיד גם את הכינים וגם את ביצי הכינים. מדוע? ביצי הכינים בוקעות תוך 7-10 ימים וכך מתקבלות כינים חדשות שממשיכות את מעגלי ההתרבות וההדבקה. לכן, כשמטפלים בכינים, חשוב להשמיד גם את ביצי הכינים ולא רק את הכינים עצמן. רוב המוצרים דורשים 2 טיפולים, במרווח של שבוע עד עשרה ימים, במטרה להשמיד את הכינים החדשות שבקעו מביצי הכינים. כיום, ניתן למצוא על מדפי בית המרקחת את מוצרי "הדרין ONCE" הדורשים טיפול אחד בלבד ברוב המקרים, שכן הם משמידים גם את הכינים וגם את ביצי הכינים בטיפול אחד.

גם לאחר טיפול נגד כינים – ייתכן מצב של הדבקה חוזרת – איך נמנע אותה?
• בדיקה יומית / סירוק יומי – מיום כניסתו של ילדכן לגן או לבית הספר, מומלץ לערוך לו בדיקה יומית לאיתור כינים וביצי כינים, כי לא תמיד זה מגרד.
• יש צורך בבדיקה של כל בני המשפחה ללא יוצא מהכלל (כולל תינוקות) וכן מומלץ לבקש מכל ההורים בגן/ בכיתה לבצע טיפול נגד כינים וביציהן באותו יום.
• שיער ארוך – מומלץ להקפיד לאסוף באופן הדוק או לקלוע לצמה.
• הימנעו ממגע ראש בראש ומשימוש משותף במברשות, במסרקים, בכובעים, במגבות ובכלי מיטה.

בבית בו נתגלו כינים מומלץ:
1. להחליף ולכבס את המצעים והבגדים הנגועים בטמפרטורה של C°60 למשך חצי שעה לפחות.
2. חפצים שלא ניתן לכבסם כגון בובות, כובעים, קוקיות ואביזרי שיער או כל חפץ אחר החשוד כנגוע, מומלץ לבודד בשקית ניילון סגורה למשך יומיים.
3. מומלץ מאוד להקפיד על סירוק מניעתי יומיומי, של כל בני הבית, במסרק צפוף-שיניים.

הקליקי לאתר
הכתבה באדיבות ד"ר אולגה וקסמן, רוקחת בחברת התרופות רפא, המשווקת את סדרת מוצרי "הדרין" לטיפול בכינים

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

16 תגובות

  1. מניסיוני כאמא וכמטפלת…. אחה"צ. למרוח את הראש במרכך הכי שמנוני שיש ולהשאר איתו עד למחרת ….מאד נעים, קל, נוח ליליד/ה.. הריח טוב ושלא לדבר על הסירוק בבוקר … ♥ קל חלק ויפה ואפשר אפילו לבוא לגן כשהשיער אסוף … ממש נפלא האמינו לי ….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות