הכותרות בעיתון מתריעות..

..שחופש הבחירה בביטוחי הבריאות עומד להשתנות!
וועדת גרמן פרסמה לאחרונה המלצה, הצפויה, באם תתקבל, לשנות באופן דרמטי את תחום ביטוחי הבריאות. איך אותה המלצה יכולה להשפיע עליך ועל מבוטחיך – ואיך באפשרותך להתמודד עימה היום?
דיוני וועדת גרמן מלווים חדשות לבקרים בדיווחים בעיתונות אודות הרפורמות הצפויות בעולם ביטוחי הבריאות. אחת מהמלצות עליהן דווח עוסקת בהתוויות פוליסת בריאות בסיסית בעלת תעריף אחיד לכלל המבוטחים, ללא חיתום רפואי. המשמעות של יישום המלצה שכזו הינה שאדם שטרם הצטרף לביטוח בריאות פרטי לא יוכל עוד ליהנות מהתנאים של הפוליסות הקיימות כיום, הרחבות בתחולתן מהפוליסה הבסיסית המסתמנת על פי המלצות הוועדה, כמו למשל הורדת האפשרות במסגרת הביטוח לבחירת הרופא המנתח.

להלן תובא סקירה ממצה שעושה סדר בכיסויי הבריאות השונים נכון לימים אלו, טרום יישום המלצות הוועדה:
"ביטוח בריאות פרטי? יש לי את המשלים של קופת חולים…"
רוב האנשים לא יודעים שברגע האמת, סל הבריאות הבסיסי ושירותי הבריאות הנוספים עלולים לא להספיק. מה כוללים שלושת הרבדים של הכיסויים הבריאותיים? ואיך אפשר להיות בני חורין ולבחור את הטיפול, שיאפשר לנו להתמודד על הצד הטוב ביותר עם כל בעיה בריאותיות שתצוץ?

רובד ראשון: חוק ביטוח בריאות ממלכתי
חוק לפיו זכאי כל תושב במדינת ישראל להיות מכוסה בסל שירותי הרפואה הבסיסיים באמצעות חברות באחת מקופות החולים. חוק זה מעניק למבוטח את השירותים המוצעים בסל הבריאות הממלכתי, לפי שיקול דעת רפואי.
הבעיה מתחילה כאשר שירותים רבים, חלקם מצילי חיים, אינם נכללים בסל הבריאות הממלכתי: בזמן שוועדת סל הבריאות קובעת אחת לשנה איזה שירותים ותרופות חדשות יכללו בסל הבריאות, טיפולים מצילי חיים רבים נותרים מחוץ לסל – ומחוץ להישג ידם של חולים רבים, בשל מחירם הגבוה. ההכרה בחסכים המובנים שנוצרו במערכת הבריאות הציבורית, הולידה את הרובד הבא של הכיסויים הבריאותיים.
רובד שני: הביטוח המשלים של קופות החולים (שב"ן)
השב"ן – שירותי בריאות נוספים, מאפשרים לחברי קופות החולים לקבל בתמורה לתוספת תשלום שירותים נוספים שאינם כלולים בסל הבריאות הממלכתי, ובכך להקטין את ההוצאה עליהם. שירותים אלה כוללים מגוון טיפולים כגון ניתוחים בבית חולים פרטי, רפואת שיניים, התייעצות עם רופאים מומחים ובדיקות תקופתיות.

האם השב"ן מצליח להשלים את החסר?
למרות התוספות שמעניק השב"ן לרובד הבריאות הבסיסי, הוא עדיין לוקה בחסר במיוחד כאשר מדובר בטיפולים מצילי חיים. כך לדוגמה למרות שהשב"ן מרחיב את סכום הכיסוי הניתן במקרה של השתלה, עדיין על המבוטח לעמוד בקריטריונים נוקשים. כתוצאה מכך, לפי נתוני המרכז הלאומי להשתלות, 75% מהחולים עדיין ממתינים משנת 2000 לתרומת אברים ו 10% מתוכם נפטרים במהלך תקופת ההמתנה. גם כאשר צריך לממן תרופות מצילות חיים שעשויות לעלות עשרות אלפי שקלים בחודש, השב"ן לא מספק מענה, מכיוון שאינו כולל תרופות מאריכות ומצילות חיים.

מתוך המצוקה הוקמה וועדת גרמן
לנוכח הפערים שתוארו לעיל, הקימה בשנת 2013 שרת הבריאות יעל גרמן ועדה, שנועדה לבחון את מצבה של מערכת הבריאות הציבורית. עצם הקמתה של הועדה מלמד שהפתרונות הניתנים במסגרת סל הבריאות הממלכתי והשב"נים – לא עונים על הצורך בשירות הזמין, הנגיש והטוב ביותר הדרוש לשמירה על בריאות הציבור. את הפער הזה משלים ביטוח הבריאות הפרטי.

הרובד השלישי: ביטוח בריאות פרטי
הצורך לגשר על הפער שנוצר בין הצרכים הבריאותיים למענה הניתן בפועל, הוליד את ביטוחי הבריאות הפרטיים. מטרתם היא לתת מענה לצרכיו הרפואיים של המבוטח, ללא תלות במגבלות הקיימות של סל הבריאות הממלכתי והשב"נים. ביטוח הבריאות הפרטי מאפשר למבוטח לבחור את נותני השרות, המקום ומועד קבלת השירות – וליהנות מכיסויים מקיפים ביותר:

כיסויים מצילי חיים נרחבים – כגון כיסוי מלא לניתוחים פרטיים בארץ ולניתוחים בחו"ל ומימון הוצאות עבור השתלה, לרבות הוצאות נלוות (למשל הוצאות טיסה והוצאות מלווה). כיסויים אלה עשויים למנוע שנים ארוכות של המתנה במצבי חולי וסכנת חיים.

כיסוי מלא לתרופות שאינן כלולות בסל הבריאות – בהיקף של עד מאות אלפי שקלים.

יש ביטוחי בריאות, ויש את הפניקס
כיסויי הבריאות של הפניקס לוקחים את הדאגה לבריאות צעד אחד קדימה, עם כיסויים מקיפים שמאפשרים למבוטח לבחור את ארבעת הממי"ם לקבלת טיפול רפואי: מקום ביצוע הטיפול, מנתח, מרדים ומועד קבלת הטיפול. מגוון האפשרויות הרחב מאפשר למבוטח לקבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר – מבלי שהשיקול הכלכלי יפריע בדרך.

בחירה נכונה של סוג הכיסוי עשויה להציל חיים ברגע האמת. במיוחד עכשיו, לפני שהרפורמה יוצאת לדרך, כדאי לעשות סדר בכיסויים ולהצטרף לביטוח בריאות מקיף. לפני שעלול להיות מאוחר מדי.. לקבלת מידע נוסף על המבצעים החדשים – המומחים שלנו עומדים לרשותך.

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

37 תגובות

    1. שירותי הבריאות הנוספים ישארו גם אם המלצות ועדת גרמן יצאו לפועל. אך ברגע האמת שירותים אלו עלולים לא להספיק.

  1. יש משהו כמו טבלה מסודרת שמראה הבדל בין לחכות לניתוח ברגיל לבין עם ביטוח פרטי?

    1. בכל ניתוח יש להגיש את התביעה לגורם הרלוונטי. במקרה של ניתוח פרטי התור נקבע ישירות מול המרפאה ובמקרה של ניתוח דרך השב"ן התור נקבע דרכם בהתאם לזמינות התורים.

  2. אני מבינה שהמחיר האטרקטיבי הוא לילדים… ..אבל מה לגבי אחותי לדוגמא, אמא לפעוט בן שנתיים, שעכשיו חוזרת לטיפולי פוריות כדי להביא לו אח/ות.. …איך הביטוח יכול לבוא לידי ביטוי?

  3. נגיד במקרה של תרופות מצילות חיים ..איך הולך הכיסוי? אתם מבצעים את הרכישה? או שהמבוטחים משלמים סכום גבוה מלא ואז מקבלים החזר כלשהוא??

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות