פרוביוטיקה ותזונת תינוקות

נדמה שהיום אין מי שלא נתקל באחד מהמושגים חיידקי ביו, חיידקים ידידותיים, פרוביוטיקה.אז מי הם אותם חיידקים פרוביוטיים ולה מה נחשבים ידידותיים – ובכן הכוונה היא לחיידקים חיים הנמצאים באופן טבעי באוכלוסיית החיידקים של מערכת העיכול שלנו (הפלורה), אינם גורמים למחלות ויש להם השפעה מיטיבה על האדם.
מחקרים שונים, שבדקו את יעילות הפרוביוטיקה , מצאו כי לחיידקים הידידותיים יכולות רבות, המשפיעות לטובה על בריאותנו: הם תורמים לפעילות מערכת החיסון, משפרים את התהליכים השונים המתרחשים במערכת העיכול, ומיטיבים במצבי תחלואה דוגמת שלשולים ,תסמונת המעי הרגיל וקוליק בתינוקות.
אוכלוסיית החיידקים האנושית מכילה מעל ל 400 סוגי חיידקים פרוביוטיים והיא מתחילה להיווצר במערכת העיכול שלנו כבר בשבוע הראשון לחיינו. ישנם מספר גורמים המשפיעים על הרכבה ובהם אופן הלידה (רגילה או ניתוח קיסרי) ואופן הזנת התינוק (הנקה או תמ"ל) .מחקרים מצאו כי כבר בתוך שבוע מהלידה מפתח התינוק היונק פלורה שונה מתינוק הניזון מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) וזאת מכיוון שחיידקים פרוביוטיים מצויים בחלב אם . נמצא כי הפרוביוטיקה משפרת את ההגנה הטבעית של התינוק ומצטברות יותר ויותר עדויות מחקריות על כך שמתן פרוביוטיקה לתינוקות מפחית שכיחות של מחלות כדוגמת מחלות חום, מחלות מעי מחלות דרכי נשימה עליונות. חשוב לציין בהקשר הזה שפרוביוטיקה היא שם כולל לזנים רבים של חיידקים, חלב אם לדוגמה מכיל בעיקר חיידקים מסוג ביפידובקטריה ולקטובצילוס.
אחת התופעות השכיחות בקרב תינוקות רכים הינה תופעת הקוליק ("גזים") המאופיינת בכאבי בטן עוויתיים הגורמים לאי שקט ומלווים בבכי (לעיתים ממושך) של התינוק, תופעה זו מופיעה בסביבות השבוע השני לחיים מגיעה לשיאה בשבוע השישי ונעלמת עד גיל 4-5 חודשים.

נראה כי קוליק אינו קשור לסוג התזונה של התינוק והוא מופיע גם אצל תינוקות הניזונים מתמ"ל אבל גם אצל יונקים. עדיין לא ידוע בוודאות מה גורם לתופעה זו ואחד ההסברים שהועלו בהקשר הזה כרוך באי בשלות של המעי של התינוק והסתגלות לחיים מחוץ לרחם. מסתמן כי פרוביוטיקה יכולה לסייע להקל על תופעה זו בצורה מרשימה ע"י הפחתה של משך הבכי של התינוק. כדאי לדעת שההגדרה הרפואית של קולי הינה "בכי הנמשך למשך 3 שעות ביום, לפחות 3 פעמים בשבוע ולמשך 3 שבועות לפחות". וגם אם התינוק שלך אינו עומד בהגדרה זו ,עדיין בכיו מהווה סבל עבורו וגם עבור ההורים המתקשים להרגיעו.
לאחורנה נמצא במספר מחקרים שונים,שנערכו במדינות שונות כי מתן של חיידק פרוביוטי מסוג לקטובצילוס ראוטרי נמצא יעיל בהפחתת משך הבכי בתינוקות הסובלים מקוליק. במחקרים אלו מדדו משך בכי יומי בתינוקות עם "קוליק" והשוו בין שתי קבוצות של תינוקות שקיבלו בהזנתם את החיידק לקטובצילוס ראוטרי ותינוקות שקיבלו פלסבו (אין בו) נמצא כי ההשפעה המיטיבה של ראוטרי בהפחתת משך הבכי היומי נראתה כבר לאחר כשבוע של צריכה.

בתינוקות רכים מלבד מערכת העיכול גם מערכת החיסון אינה בשלה דייה וכאן יש לפרוביוטיקה תפקיד חשוב בחיזוקה על ידי השפעה על מניעת התרבות של חיידקים פטוגנים (מעוררי מחלות) וויסות מנגנוני הגנה על ידי העלאת אפקטיביות של התגובה החיסונית.
אחד המחקרים המעניינים מהעשור האחרון הוא מחקר שנעשה בארץ על תינוקות השוהים במעונות יום שהראה את האפקט המניעתי של פרוביטיקה, המחקר מצא כי תינוקות בריאים שניזונו מתמ"ל עם פרוביוטיקה מסוג ביפידוס לקטיס חלו פחות במחלות כדוגמת מחלות חום ושלשולים.
לסיכום מומלץ לוודא שהמרכיב הפרוביוטי יהיה חלק מתזונת התינוק שאינו יונק בשל תרומתו למערכת העיכול והחיסון.

בברכה,
רננה מזרחי
דיאטנית קלינית
מנהלת מדעית מטרנה

מטרנה Extra Care היחידה עם הרכב ה-M המכיל: שומן בטאפלמיטאט עם חומצת שומן פלמיטית הנמצאת בחלב אם, אומגה 3 ו- 6 ופרוביוטיקה.

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

12 תגובות

 1. עדיה שרביט
  איזה כפות רגליים מגניבות חח בתמונה!

  איזה כפות רגליים מגניבות חח בתמונה!

 2. ריבי עזאני
  גם שבוע שעבר..וגם היום..לא הצלחתי להקיש את הקוד קופון הזה שאתם נותנים ולא הצלחתי להשיג אף אחד בשירות לקוחותת. מי…

  גם שבוע שעבר..וגם היום..לא הצלחתי להקיש את הקוד קופון הזה שאתם נותנים ולא הצלחתי להשיג אף אחד בשירות לקוחותת. מי יכול לעזור ליייי

 3. גילת
  כאילו אתם רק מנסים לעודד לא להניק ולקנות כמה שיותר תמ"ל?! זו השורה התחתונה..?

  כאילו אתם רק מנסים לעודד לא להניק ולקנות כמה שיותר תמ"ל?! זו השורה התחתונה..?

 4. גינת לוי
  איך אני אדע שמערכת החיסון בשלה? זה משהו שבטיפת חלב יגידו לי?

  איך אני אדע שמערכת החיסון בשלה? זה משהו שבטיפת חלב יגידו לי?

 5. תמר אבניר
  למה אתם מעודדים אמהות לא להניק?

  למה אתם מעודדים אמהות לא להניק?

  • שירן בן גיגי
   הם לא הם אפילו כתבו שכדאי לשלב

   הם לא הם אפילו כתבו שכדאי לשלב

 6. סוזי לרמן
  זה אותם חיידיקים כמו האלקזאי?

  זה אותם חיידיקים כמו האלקזאי?

 7. ברקת זיוה
  אמא של איך אפשר לכתוב לכם הודעת פרטית? ניסיתי דרך הפייס

  אמא של איך אפשר לכתוב לכם הודעת פרטית? ניסיתי דרך הפייס

 8. לילך בן גל
  מילאתי את כל הפרטים אבל לא קיבלתי קופון מי יכולה לעזור ולשלוח לי

  מילאתי את כל הפרטים אבל לא קיבלתי קופון מי יכולה לעזור ולשלוח לי

 9. ניב
  תאמת? עדיין לא הבנתי מה זה הביוטיקה הזה.... דברו אליי יותר ברור

  תאמת? עדיין לא הבנתי מה זה הביוטיקה הזה…. דברו אליי יותר ברור

  • צוות מטרנה
   היי ניב, ביוטיקה הוא בעצם שם כללי לחיידקים ידידותיים הקיימים במעי. הזנים הפרוביוטים המקובלים ונמצאים בשימוש הם הלקטובצילוס והביפידובקטריה…

   היי ניב,
   ביוטיקה הוא בעצם שם כללי לחיידקים ידידותיים הקיימים במעי. הזנים הפרוביוטים המקובלים ונמצאים בשימוש הם הלקטובצילוס והביפידובקטריה והם הזנים היוצרים חומצה לקטית ונכללים בהגדרה המקובלת לייידק פרוביוטי.במחקרים הוכח כי כבר במהלך השבוע הראשון ללידה , תינוקות הניזונים מתמ"ל מפתחים אוכלוסיית חיידקי מעי (פלורה) עשירה יותר בחיידקים פטוגנים (מזיקים) בהשוואה לפלורה של תינוקות יונקים שאצלם החיידקים הדומיננטיים הם הביפידוסים והלקטובצילים.

 10. אלונה מיכאלי
  מישהי יכולה לעשות לי סדר ולהגיד אם באמת יש יתרונות לבקבוק על הנקה?

  מישהי יכולה לעשות לי סדר ולהגיד אם באמת יש יתרונות לבקבוק על הנקה?

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק