סבתא ג'מילה – אישה ומותג כהשראה

600x210_b

סבתא ג'מילה היא האישה הדרוזית הראשונה שבגיל 17 יצאה לעבוד.
50 שנה עברו מאז אבל היא עוד זוכרת היטב את התגובות בקרב העדה.
ישבנו לשיחה עם אישה מיוחדת ופורצת דרך. אישה שהחליטה לקחת אחריות על עתידה ועל עתיד משפחתה.
אישה שמהווה השראה לכולנו.

התחלת הדרך (החלום, הקשיים והאתגרים)
סבתא ג'מילה שמעולם לא למדה קרוא וכתוב החליטה בשנות ה-50 לצאת לעבוד (בניגוד למקובל בעדה) ובכך הייתה לאישה הראשונה בעדה הדרוזית שעשתה זאת. לימים הפכה לפעילה חברתית מובילה בקהילה ואף פרצה דרך לנשים רבות בעדה הדרוזית לצאת ולפרנס את המשפחה בכבוד.
בעזרת מתכון סודי שרקחה הצליחה סבתא ג'מילה לייצר סבון עם סגולות מרפא שהיום כבר נמכר ברשתות באירופה ובמעל 100 חנויות ביפן.
המפעל של ג'מילה התחיל במרפסת הצריף בו התגוררה והסבונים היו מורכבים מצמחים רק מהגליל. עד קום המדינה לא הגיע רופא לכפר, לא הייתה קופ"ח והסתמכו על הצמחים בלבד. "נולדתי בבית שבו אמא הייתה ידועה שהיא מעין בית מרקחת. היא לא שלחה אותי לבית ספר ומגיל 6 לקחה אותי לשדות, בלי נעליים, כדי להעביר לי את הידע שלה. בלילה, לאור מנורת הנפט, אמא הייתה מסבירה לי מה זה צמח טוב ומה זה צמח רעיל, יש בטבע צמחים שעוזרים מאוד ויש צמחים שהורגים. אני מאמינה בטבע, אני מרגישה שכשאני הולכת בטבע הצמחים מחייכים אלי. יש צמחים לכל כאב מדלקת גרון ודלקת ריאות ועד פצעים שונים. אחרי מלחמת השחרור הגיע רופא על חמור ואני זוכרת שאמא אמרה שהעולם הולך להיות מודרני והדורות הבאים יפסידו את הצמחים, במיוחד את צמחי המאכל. אנחנו בחרנו לשים בסבון צמחים כי הדרך הנכונה שהתמציות יגיעו לבני אדם היא דרך העור".

מתי הרגשת שאת בכיוון הנכון?
היה לי חשוב לתת לילדים שלי חינוך יותר טוב מאשר החינוך בפקיעין, לכן יצאתי לעבוד בניגוד למה שהיה נהוג בעדה הדרוזית כדי לממן את הלימודים של ילדיי בניר צבי. בני פואד היה הדרוזי הראשון שהתקבל לפנימייה צבאית בריאלי. בפנימיה חילק פואד לתלמידים את הסבונים שרקחתי בביתנו והם נגמרו מהר מאוד: שפשפת, פצעי בגרות, ציפורן חודרנית – אלו סבונים שרקחתי ועזרו מיידית. בכל פעם שפואד נסע הביתה התלמידים ביקשו ממנו לחזור עם סבונים חדשים. אחר כך התחלנו לחלק בלי כסף לרופאי עור וקוסמטיקאיות סבון נגד אקנה וכל הילדים שהיו חיילים (צנחנים, גולני) קיבלו סבונים כדי לתת לחיילים. מהר מאוד הגיעו התגובות: כל אדם שניסה את הסבון יכול היה לדעת שהוא לא רגיל. בתחילת הדרך הסתובבתי ומכרתי את הסבונים לאנשים בקופסאות נעליים ולכל מוצר חיברתי פתק "בבקשה לא לשלוח לי כסף עד שתהיו מרוצים מהמוצר". זמן קצר לאחר מכן הייתי מקבלת בדואר מעטפות עם שטרות כסף: 40, 50 או 100 שקלים ותמיד עם טיפ של עוד 10 שקלים.

איך משלבים משפחה וקריירה?
"אנחנו לא סבון, אנחנו ג'מילה, סיפור ערכי ומשפחתי". כיום מנוהל המפעל של סבתא ג'מילה על ידי דור ההמשך, בניה של ג'מילה. הם תמיד חיבקו וכיבדו את מה שאמא נתנה להם והאמינו בנוסחא סודית שעושה עבודת ריפוי אמיתית.
"פארס, אחד הבנים, הוא איש הסוד שלי, כי מגיל צעיר הוא היה מלווה אותי לשדות (לאישה היה אסור לצאת לבדה לשדות) ולכן רק הוא יודע את הרכב הנוסחאות. כיום הילדים מפתחים מוצרים חדשים על בסיס הנוסחא הסודית המבוססת על הקרום של תאי העלה, מיצוי מהעלים על מנת ליצור סרום שהעולם עוד לא מכיר".

מהלך יזמי שאת גאה בו
המפעל התחיל כאמור בסבונים, שבמשך שנים רבות היו המוצר המוביל של החברה ולפני 5 שנים, בעקבות דרישות רבות מהעולם, יצרנו שמן לפנים שמזין את עור הפנים באנטי אוקסידנטים. המפעל בפקיעין עבר לאיזור התעשייה תפן ועד היום מוצרי המפעל מבוססים על צמחים מהגליל בלבד (בלמעלה מ-2800 צמחים שונים), מפתח ומייצר מוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה. במשך השנים נכנס למפעל שותף אירופאי ובצורה כזו הפך לסיפור הצלחה עולמי בעיקר ביפן, אנגליה, הולנד ועוד.

מה התחדש ב 2014 ומה נראה ב 2015
המותג מגיע בימים אלה למדפי רשתות הפארם עם סדרת הסבונים של ג'מילה המבוססת על שמן זית טהור וצמחי מרפא באריזה חדשה ומהודרת. הסבונים הטבעיים (הירוקים) עשויים משמן זית איכותי ברמה הגבוהה ביותר וצמחי תבלין שונים, ללא חומרים כימיים או תהליכים מלאכותיים ומיוצרים בתהליך טבעי לגמרי הנסמך על מסורת בת מאות שנים. המוצרים של ג'מילה נעשים בעבודת יד בכבישה קרה הכל ב 100% איכות. בסדרת הסבונים מגוון ניחוחות וביניהם: מנטה – להרגשת רעננות, נענע – לצינון העור, לבנדר – משיב לעור את הלחות הנחוצה לו, יסמין – מכיל ארומת צמחים מרגיעה, עשבי לואיזה – להמרצת העור, דפנה – לחימום והרגעת שרירים תפוסים, הדרים, וניל – חרוב, נענע – רימון, גרניום ועוד.

עצת זהב ליזמית המתחילה
העצה הכי טובה שאני יכולה לתת לעסקים וליזמים בארץ היא לעודד תעסוקה נשית. ליצור מקומות עבודה שיעסיקו נשים בתנאים טובים על מנת שאותן נשים יצאו למעגל העבודה, יפרנסו את עצמן, יהיו עצמאיות, יוכלו לתת לילדים שלהם חינוך טוב יותר. בדיוק כמו שהיה חשוב לי בתחילת הדרך, עוד כשהייתי צעירה .

עם מי את מתייעצת בהחלטות עסקיות חשובות
התשובה לשאלה הזו היא פשוטה : עם בניי. היום אני ושלושת הבנים שלי פואד, עימאד ופארס מנהלים יחד את המפעל ואת היצוא בעצמנו. לכל אחד מבני המשפחה יש תקפיד מוגדר וברור וביחד אנחנו פועלים למען הצלחת המותג בארץ ובחו"ל.

סבתא ג'מילה מפקיעין מייצרת סבונים טבעיים משמן זית טהור וצמחי מרפא בנוסחא שהיא סוד משפחתי. לסבונים יצא מוניטין כבעלי סגולות ריפוי למגוון רחב של בעיות עור. המפעל בתפן מייצר את הסבונים בייצור המוני תוך שימור הנוסחה הסודית ואופיו האותנטי של הסבון. הסבונים מיוצאים למספר מדינות ברחבי העולם, וביניהן קוריאה ויפן, בה משווק המותג ב 100 חנויות.
לאתר של סבתא ג'מילה

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

8 תגובות

  1. האישה הזו מדהימה אני זוכרת אותה עוד לפני שנים יושבת בחנות שלה בפקיעין ונותנת שירות והסברים לכל אחד עם המון סבלנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות