מי מתנדבת לוועד?

יושבת על הכסא הקטן, מביטה בהורים המתרגשים המתארים את הילדים שלהם כמיוחדים, חברותיים, מוכשרים, רגישים ואומנותיים, בזמן שהם מעבירים נר דולק או שרשרת חרוזים ביניהם ומבינה שעד שיגיעו אליי הילד שלי ייראה לי פחות מהמם ויוצא דופן ומיוחד. כשמגיעים אלי, כמעט נפלט לי בצחוק – ילד סבבה, נו. כמו שלכם, רק יותר טוב.

אסיפת ההורים בכיתה ב'1 היתה דומה לכל אסיפות ההורים האחרות שהייתי בהן. כיתות צפופות, הורים נרגשים ומורה אחת שנצמדת לנהלים.
כמו קורס הכנה ללידה, שעם הילד הראשון אנחנו מגיעים לפני הזמן עם דפים ומכשירי כתיבה וכותבים את הסדר יום, שואלים שאלות ומבקשים בעיקר לקבל את הנייד או המייל של הגננת למצבי חרום. עם הילד השני אנחנו מגיעות לחדר יולדות עם התקווה שיהיה מרדים שייתן אפידורל בזמן.
אסיפת הורים חוזרת על עצמה לכל ילד בכל מסגרת כל שנה. למרות שאנחנו יודעים בדיוק מה יהיה: כל הילדים מהממים ומקסימים, כולם מתרגשים מאוד (כולל הגננת/מורה), עוד לא יודעים באילו שעות יהיו חוגים, אילו חוגים יהיו ומי יעביר אותם. לא בטוח שיודעים לגמרי מי יהיה בצוות ואילו ספרים נוספים נצטרך.

משם מדלגים לתכנית האמנותית של מה אסור:
לאחר לגן
לחדד
טושים (לא אסתטי, מלכלכך מחברות)
להשאיל מחברים (לא מחזירים ואח"כ יוצר בעיה)
לבוא עם כפכפים
שהבנות תבואנה עם מכנסיים קצרים
לשלוח חפצים אישיים
לבוא לקחת אותם מוקדם
שהם יכנסו לגן עם אוכל
לפתוח חלונות, ולכן נעולים. אז המזגן חזק – תביאו סוודר לילדים.
להשתמש בטלפונים ניידים
אסור להביא בלונים לכיתה
לשלוח לביה"ס עם כריך שוקולד. כי מנהיגים אורח חיים בריא.
ועוד שלל איסורים מוצדקים.

מנהיגים אורח חיים בריא

בוחרת לשבת ליד אמא מוכרת, רצוי עם חוש הומור, מתאמצת להימנע מקריאות ביניים וגלגולי עיניים אל מול ההורים המזועזעים כל כך מהעובדה שהילד שלהם יחגוג יומולדת עם עוד חבר או שניים נטול נוכחות הורים.
הפעם המורה ביקשה להביא סוכריות בלבד לחגיגות יום ההולדת בכיתה. למה? אבל זה לא בריא, אמרנו.
נכון, אמרה המורה, אבל עוגה זה נורא מלכלך ולא אסתטי.
אז הבטחנו להביא עוגות בחושות נטולות קרם במנג'טים. המורה הביעה חשש מעוגות בחושות שיתפוררו בכל זאת בגלל היעדר כשרון אפיה של אמהות מסוימות והסתכלה עליי.
בקיצור כל מה שמפריע למורה או למהלך התקין של השיעור – אסור.
בגן, האמהות והאבות מודאגים מעניין התזונה ושואלים בגבה מורמת וביקורתית האם נותנים כריך עם שוקולד? ואם כן, האם אפשר להמיר זאת לשוקולד חרובים? שואלים "אם הילד שלי לא יודע לחתוך את השניצל, האם יחתכו לו? כי הוא פשוט רגיל שחותכים לו. האם מקלפים את התפוח? האם זה לא נראה שבעצם הילדים נשארים רעבים יותר מדי שעות?"
אחרי התזונה מדברים על לימודים גבוהים, ההורים בדרך כלל מוטרדים מהתכנית הדידקטית לילדים הצעירים בגני הילדים, האם מכינים אותם לאוניברסיטה, או שמא מתרכזים רק באלה שעולים לא'.
מכינה במו ידיי שנה טובה לילדים, מדביקים דבקיות, צובעת בצבעי פסטל שבקושי רואים אותם, מציירת לבבות ומציצה אצל אמהות אחרות כדי לגנוב רעיונות ותמיד בסוף מרגישה שלא השקעתי מספיק, אני יכולה יותר. אם רק היו נותנים לי מחשב ומדפסת…
בבחירות לוועד אפשר להבין משהו על האמהות שבגן. בדרך כלל קורה שצריך להדוף אמהות שנזכרו שניה מאוחר מדי להתנדב, כי הדברים האלה נסגרו עוד לפני שהאספה התחילה. לעתים הגננת מביטה בתחנונים על האמא המוכרת ומבקשת בשקט- נו מזי, תהיי בועד.
אספות הורים זה כמו טקס יום הזיכרון – ראית אחד, ראית את כולם. אותם שירים, אותם טקסטים, אותם תקלות סאונד, אותה ארשת פנים רצינית. מרגש. חשוב. אבל אם הבן שלך לא עולה לבמה לשיר לא תפסיד כלום אם לא תבוא.

ואני אסירת תודה שהן בועד.

בתחילת כל שנה, למרות שאני יכולה לכתוב את הנאומים של התפיסה ההוליסטית של המורה, החשיבות של הפינה הפסיכו דידקטית ומרחבי האחריות של הגננת והאיסורים הרבים, אני הולכת לאסיפות האלה מחויכת, ממלאת את הטפסים, מקשטת שנות טובות ומתרגשת לקראת ההתחלות החדשות של הילדים שלי.

ולסיום הערה: כמה מהנשים האהובות עלי ביותר הן מורות. אני יכולה רק לנחש כמה זה קשה היום לעשות את התפקיד הזה ואני מעריצה אותן. כמו כן, כמה מן הנשים ההיסטריות שיושבות לצידי באסיפות ההורים הן חברותי הטובות ביותר ואני אסירת תודה על כך שהן בוועד.

אודות כתבת מערכת

אתר הנשים והאמהות הגדול בישראל עם 900,000 גולשות בכל חודש ומועדון חברות עם מעל ל 110,000 נשים. באתר ניתן למצוא לצד כתבות וראיונות גם קשת של כותבות כשלכל אחת הצבע, הייחוד, הכישרון והסגנון שלה. חלומות. הגשמה. פחדים. בישול. ילד ראשון שני או רביעי. זוגיות ושאר הנושאים שכל אישה אוהבת לקרוא

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

7 תגובות

 1. חני
  כיף לקרוא לצחוק ולהזדהות.

  כיף לקרוא לצחוק ולהזדהות.

 2. Riki
  לבטל שיחת הכרות עם הגננת זו כבר התחלה.

  לבטל שיחת הכרות עם הגננת זו כבר התחלה.

 3. Riki
  אני בעסק ההורות עוד מעט שמונה עשרה שנה , כמה חוקים, לא הולכים אף פעם לאסופות הורים כלליות, רק פרטניות…

  אני בעסק ההורות עוד מעט שמונה עשרה שנה , כמה חוקים, לא הולכים אף פעם לאסופות הורים כלליות, רק פרטניות , ולעולם כשהמורה שואלת מי מתנדב, צריך מייד להוריד את המבט לרצפה, או לעשות פרצוף מה זה מוטרד שיהיה ברור שלאישה הזו שיושבת כאן אין אפילו דקה זמן. בטח לא לוועד .זה אלף ביית

  • ריקי, כל שנה אני אומרת שלא אלך יותר והולכת. מעולם לא התנדבתי לועד, אבל תמיד התנדבתי להכין עוגה לכל ארוע…

   ריקי, כל שנה אני אומרת שלא אלך יותר והולכת. מעולם לא התנדבתי לועד, אבל תמיד התנדבתי להכין עוגה לכל ארוע / מפגש / התכנסות.
   עדיין יש סיכוי שאוותר על המפגשים האלה בעתיד. הנה, רק היום ביטלתי שיחת היכרות עם הגננת משנה שעברה… יש לי סכוי.

 4. אפרת דהאן רגב
  לא הבנתי אף פעם את האמהות המתנדבות. אלו שרוצות את התפקיד הזה. כל הכיף זה להביט מהצד ולחשוב (עם חברה)…

  לא הבנתי אף פעם את האמהות המתנדבות. אלו שרוצות את התפקיד הזה. כל הכיף זה להביט מהצד ולחשוב (עם חברה) זה כל מה שהוועד עשה ? זה מה שהוא קנה לפסח ?? (ולרגע לשכוח שהן מתנדבות..)

  • אביטל זוננשיין
   צודקת אפרת :) כמוני כמוך

   צודקת אפרת :) כמוני כמוך

  • השנה הפתעתי את עצמי והצטרפתי לועד המוסדי של ביה"ס היסודי כנציגה לא רשמית של ב1. נראה מה אוכל…

   השנה הפתעתי את עצמי והצטרפתי לועד המוסדי של ביה"ס היסודי כנציגה לא רשמית של ב1.
   נראה מה אוכל לתרום במסגרת הועדות ותוכניות העבודה השנתיות (רציניות האמהות בנס ציונה)

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק