כל מה שצריך לדעת לפני שיפוץ האמבטיה

חללים רטובים, כמו חדר האמבטיה בבית, הם הדבר הכי מורכב בבית ויש לפנות אליהם ביתר רגישות וכמובן בחשיבה נכונה על מצב קיים או חדש:

1. עיצוב מקלחת או אמבטיה?!
אם יש לכן ילדים מתחת לגיל 5, חשיבות האמבטיה היא אין סופית, אחרת איך תעשו אמבטיות לילדים? אך אם רצונכן לשפץ את חדר האמבטיה מחדש, הייתי ממליצה על עלויות נמוכות יותר עם מקלחון, שלא לדבר על זמן ניקוי האמבטיה ושבירת הגב בתהליך..
אך שניה ברצינות.. עלויות אמבטיה והרכבתה יכולות להיות יקרות בכמעט פי 3 ממקלחת ולכן חשוב שתרשמו טבלה מסודרת של בעד ונגד מקלחון V. אמבטיה ולהבין את הצרכים שלכן בבית לפני החלטה על איזה סוג אמצעי התקלחות אתן מעדיפות.
נחזור רגע לילדים.. יותר חשוב שתבינו מה הצרכים שלכן עוד לפני ביצוע שיפוץ והרמת בלטות.
אני באופן אישי ממליצה על מקלחון אך זאת אני שומרת לפעם הבאה – חייו של המקלחון.

2. אינטרפוץ? מה זה בכלל?
אז הנה כל התורה על רגל וחצי. אינטרפוץ זה מונח גרמני למערכת מתן יציאת מים במספר אופנים שונים, כלומר פעם שהיינו ילדים קטנים אי שם בשנות ה-80 הייתה יציאת מים אחת עם ברז חיצוני ליציאת מים חמים וקרים וכשהיינו נוגעות בברז ידינו הייתה נכוות קלות, נשמע מוכר? היום המערכות הולכות לתוך הקיר, אין יותר גילוי של מערכות חיצוניות. בדיוק למנוע את הכוויה הזו מברז המים החמים.
מקור הגדרת יציאת המים הוא לאיזה כיוון שאתן בוחרות שיצא (שמו המקצועי ״דרך״).
נחדד – דרך היא אופן היציאה של המים אליכן. כלומר שככל שיש יותר דרכים יש יותר אפשרויות יציאה של כיוון המים אליכן. מה זה אומר בעצם? שאנחנו מחליטות כמה חלופות בסך הכול אנו רוצות שיהיו לנו להתקלח. פשוט לא?

כמה אפשרויות יש בידינו?
(כמה דרכים מובילות לירושלים?)
דרך: צינור מים חמים וצינור מים קרים
דרך: צינור מים חמים וקרים ועוד יציאת לבחירתכם כמו ראש גשם או ידית זילוף
דרך: צינור מים חמים וקרים ועוד יציאת לבחירתכם וגם ראש גשם וגם ידית זילוף
יש דרך נוספת.. אבל הצילו למה לכן? אז מה היה לנו פה? בכדי שלא ניבהל מעצמנו יש סה״כ לא הרבה אופציות. פשוט חשוב שתבחרו מה שנוח לכן לחיי היום-לילה של המשפחה, זה עיקר הדבר.

3. מראה מראה שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר?
מראות הכי מגדילות והכי נותנות תחושה של מרחב אין סופי, אין כמו מראה מוצלחת לשדרג כל אמבטיה. אם החלל גדול מספיק הייתי ממליצה על מראה גדולה וקטנה באופן יחסי, אחת אינטימית והשנייה גדולה ומרכזית מעל הכיור אם יש חלל אמבטיה קטן. מה שקורה אצל רובנו. הייתי ממליצה על מראה מסוגננת עם אופי ייחודי רק לכן. למשל מראה עם מסגרת עבה בעלת סגנון ייחודי שלכן, ממליצה על משהו רך בגאומטריה. כמו עיגול או אליפסה. ריבוע/מלבן לא תמיד עובד בחללים קטנים. הגוון חשוב מאוד ועל כך בפרק הצבעים שלנו. חשוב שתשימו לב לגוון שיתאים לחלל ואולי להמשך. כי מה אם נעבור דירה?

4. אסלה תלויה? על מה מדובר?
כאשר עושים שיפוץ גדול ומחליטים להחליף אסלה נכנסים לעולם שכולו טוב. ורחוק ממה שהכרנו עד כה. רוב האסלות עד היום היו צמודות לרצפה (מונובלוק) אך היום קיימות אסלות נפלאות שמרחפות באוויר. כן ממש כך, הן מרחפות עם מיכל הדחה סמוי בתוך הקיר (חשוב לדעת שיש מיכל הדחה לקירות גבס ויש לקירות בלוקים). היתרון הכי גדול הוא לדעת שניתן לנקות מתחת לאסלה! ואוו תקדים היסטרי. רק קחו בחשבון את הדבר הכי חשוב. מיכל ההדחה הסמוי צריך ללכת לאיפה שהוא. הוא צריך לפחות 15 ס״מ של תוספת קיר עד גובה בערך 130 ס״מ- 150 ס״מ.
לכן קחו בחשבון את השטח שתאבדו לטובת ריחוף עתידי של האסלה.

5. לך שטוף ת׳ידיים בכיור
כיורים.. כאן בסך הכול יש מקום לביטוי אבל הכי חשוב לדעת שאם קונים כיור בהתקנה עליונה, כלומר מונח על ארונית ולא שקוע עם המשטח, אזי אני ממליצה תמיד לדאוג שההתקנה לא תעלה על גובה 85 ס״מ והשאר זה לפי צרכים. הייתי ממליצה על פתרון חכם לכביסה מלוכלכת שתהיה באחת הארונות (מגירות) ובכך מנעתן את הפח/סל כביסה ואף תוכלו לעשות מגירה ללבנים וצבעוניים אלא ורק אלא אם יש לכם סל כביסה הורס מהביטאט או עיצוב איטלקי ולא סתם עוד סלסלת קש שלא מתאימה לבית (בלי להיעלב!). אילו הדברים הקטנים שעושים לנו את העיצוב לנכון טוב ומדויק.
חשוב להבין מה רצונכן והייעוד עבור האמבטיה, האם אתן יכולות להתפרע עם משטח עץ או להשתמש בשיש, תחשבו טוב טוב בני כמה הילדים והאם יש בכן את הגן של הפולניה שאוהבת לנקות כל יום את משטח האמבטיה, בכנות עם עצמכן, כדי שתוכלו באמת לבחור את המשטח הנכון עבור האמבטיה שלכן ומיקום הכיור וכמובן תוכלו להיות כנות עם עצמכן לשימוש באמבטיה עם חיוך ולא להתבאס כל פעם על המהות של ניקוי האמבטיה.

טיפ בונוס: אחסון ואבזור
חשוב מאד לדעת איך לארגן חללים מסוג אמבטיות, רק את אשר קשור לחלק הזה, שלא תמצאו את המברג של אבא זרוק שם או המטען של הנייד.
תמיד תחשבו שאחסון עוזר לכן על מנת שהאמבטיה תיראה תמיד כמו בית מלון 5 כוכבים. גם אם היא הכי קטנה שיש, אין סיבה שהבית שלכם לא יהיה הממלכה הקסומה שלכן וע"י אבזור – זה המקום שלכן לפרוץ קדימה. אל תפחדו לשים את האישיות שלכם, את המקום האישי שלכן בחוץ. לשים את האישיות שלכן בתוך החלל הפשוט של מים וצחצוח שיניים, אל תפחדו לשים את תרנגול צבעוני או קונכייה על השיש. זה בדיוק המקום לפרוץ ולהיות ייחודיות ומלאות סגנון ולקבל את המחמאה הנכונה שתעשה לכן חיוך ושמח על הנשמה.

הכותבת היא אדריכל ומתכננת ערים רחל ורשבסקי-סמליאנסקי
נייד 052-2448087
קליק לעמוד הפייסבוק
קליק לבלוג

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות