אני יעל. הייתי מנשותיו של גואל רצון

כשעזבה יעל את גואל רצון עם שמונת ילדיה, היא בחרה להשאיר מאחור גם את השם 'תהלליה' שאימצה לעצמה בזמן שחיה בכת שלו בדרום ת"א.
ראיון עם אשה אמיצה על החלטות, שינויים, ילדים, תובנות ועל קשר זוגי עם האיש ששלט על חייה.

כתבתה של לימור ברק

לחיות בשבי פסיכולוגי

היום, במבט לאחור, היא יודעת לשרטט היטב את התהליך שהביא אותה לזכות בתואר "אישתו של גואל רצון".
יעל: הייתי ילדה מושבניקית, אוהבת טבע, כותבת שירים. נחשבתי ילדת פלא, כתבתי שירים יפים שהתפרסמו, קראתי אותם בבית ציוני אמריקה, כולם אמרו להורים שלי לפתח אצלי את כשרון הכתיבה והיום אני שואלת איך זה שכולם, אפילו אנשים המקצוע, לא הבחינו שמדובר בילדה שזועקת לעזרה והתייחסו רק לכשרון הכתיבה.
סיימתי את התיכון, שירתתי בחיל האוויר, הייתי חיילת נהדרת, המון הטרדות מיניות, אבל ידעו גם להשתיק את הסיפורים האלה באותה תקופה. העבירו אותי מבסיס לבסיס.

מה גורם למישהו ליפול ולאחר לא?
יעל: זאת נקודת זמן, כשהתלמיד מוכן המורה מגיע. צריך לשים לב במה ילדי הפלא שלנו מתעניינים ומתעסקים ולבדוק את העולם שלהם שהם לא תמיד משתפים בו, אם הם כותבים שירים, מציירים, רוקדים, מתחקים אחרי אמנים וזמרים כמו שקורה היום וחיפשתי את מהות ומשמעות החיים.
אני מאמינה שלכל אדם בעולם יש רגעים שהוא מרגיש נואש, לא רואה את האור, מחפש תשובה. יש שמוצאים את התשובה שלהם בסם או באלכוהול ונופלים לשם. מחפשים אהבה, זה לא חייב להיות כימי, יכול להיות גם מנטלי.

תחושתה היא שהיא חייבת לספר את הסיפור שלה כדי לתת סימנים להורים ולמבוגרים אחרים שיוכלו להציל את נפשם של הילדים.
יעל: בכל בית יש לפחות ילד פלא כזה אחד שכזה, הורים יקרים, שימו לב מה קורה עם הילדים שלכם. היום אני יודעת שילדים יוצאים באמירה שהם רוצים לעשות קעקוע, פירסינג, צבע זוהר בשיער, זאת זעקה, הם נמצאים בבעיה, אפשר לומר שזאת אופנה אבל יש דברים שלא חולפים בנפש, רק מתעצמים וגדלים, ילד שטורק את הדלת, אנחנו אומרים שיעבור לו, לא תמיד זה עובר, זה לא סוד שהילדים היום לא חיים בלי לייקים, אז לא היו לייקים, היו דברים אחרים.

מה גרם לך אז ללכת לראות את אביך בשונה ממקרים אחרים?
יעל: זה היה ממקום של לכבד את הבקשה של אמא, לאו דווקא הוא, אמא מאוד ביקשה והתעקשה על כך.
החלטתי שאני מכבדת את בקשתה כי היא תמיד התמודדה ביני לבינו, הייתה נאמנה לו כל הדרך כבת זוגו ואשתו ולא אבדה את האימהות שלה מולי, היה לה לא פשוט.
מנהיגי כת בכלל, לא רק גואל רצון, פועלים בשיטות דומות, אחת מהן, להרחיק את ההורים, שהם שיצר הרע, האויב, ושחייבים לנטרל אותם. מהר מאוד אתה מתחבר לזה כשאתה נמצא במקום של להבין את הדבר הזה אז יש דוגמאות במהלך החיים שאתה פתאום מזהה שבעצם ההורים שלך לא אוהבים אותך באמת, הם יכולים להרעיף אהבה ולהיות ההורים הכי מדהימים כי הם באמת כאלה, אבל מתוך השליטה, לא כוחנית, אלא פסיכולוגית. פסיכולוגית- כוחנית, 'שבי פסיכולוגי' או 'שבי מחשבתי'.

איך התאפשר לך להיות בקשר עם אימך משם?
יעל: מלכתחילה היא הביעה נכונות בכדי לא לאבד אותי, אמא שתפה איתי פעולה, באה לבקר את הילדים, ידעה שאם תדבר מילה רעה אחת על גואל היא לא תהיה שם, היא תימחק, ידעה שהיא צריכה לשתוק ולקבל אותי איך שאני. סייעה לי מאוד, הייתה מבקרת וראתה דברים שלחלוטין לא מצאו חן בעיניה אבל המשיכה להיות שם ולבקר ולתמוך בי כילדה שלה כדי לא לאבד אותי.

אני חיה בין שני עולמות

הבנות שלך, בעיקר הבוגרות, יכולות לקחת מהתהליך הרבה העצמה
יעל: יש ששואלים אם אני חושבת שהבנות ילכו בעקבותיי, החשש קיים בי כמו בכל אדם, הן מכירות את המציאות כפי שהיא.
אני מהווה להן דמות מרכזית בחיים ודוגמא לטוב ולרע, איך לצאת ממצבים, איך להתמודד, איך לקבל שינויים ובאילו פרופורציות, איך להתייחס לסיטואציות. אני מדברת איתן ולא מרפה. לאו דווקא על הכת או על אבא, אלא על החיים והתבגרות.
ההריונות הם הדבר הכי מדהים שחוויתי בחיים שלי, אני מאושרת בילדים שלי, הייתי הכי מאושרת בעולם כשהייתי בהריון וכשילדתי וראיתי את הילד שיצא מתוכי, זה הדבר הכי גדול שאשה יכולה לחוות בעולם.

הספר נכתב ב 2012 ומאז יש חיזוק מהותי של המשפחתיות, איפה אתם עומדים היום?
יעל: הילד הקטן חזר הביתה, שאר הילדים כרגע יכולים לחזור אבל אני מחליטה שכן ישארו בפנימיה נכון לעכשיו, וטוב להם וכייף להם. יצא דווקא טוב מכל הדבר הזה. הם מגיעים בסופי שבוע, יוצאת איתם הרבה לטיולים, הגדולות פחות מעוניינות להצטרף.
אני חיה בין שני עולמות, מצד אחד האמא המבוגרת למתבגרות ומצד שני, האמא הצעירונת שיוצאת לפיקניק עם הילדים ולהצגות וזה כייף לי כי אני חיה בעת ובעונה אחת את הכל.

הילדים שואלים על גואל?
יעל: יש ששואלים, חסרה להם דמות אבהית, שואלים ואני מתייעצת עם גורמים מקצועיים. הם מתבגרים ומבינים. אני מתאימה את ההתמודדות שלי לכל תקופה שאני נמצאת בה, וגם האתגרים שאני נתקלת בהם נפתרים כי ככה אני מחליטה, הכל עניין של החלטה

מה למדת על עצמך?
יעל: לא לאבד את עצמי, לא להיכנס לתסכולים, לא לדיכאונות. להאמין בעצמי ולא ללכת שולל אחרי אנשים שיכתיבו את הדרך, להאמין בעצמי ולא להתבלבל.

ש לך איזשהו מסר לאמהות שקוראות עכשיו ושואלות אם גם להן זה יכול לקרות?
יעל: אם היה כתוב ברוך בואך לכת של גואל ברור שלא הייתי נכנסת, כמו שכל אדם אחר לא היה נכנס. הבעיה העיקרית היא שהיום אין פיקוח מול קבוצות, קורסים, סדנאות, חוגים.. ואנחנו אף פעם לא יודעים מי באמת עומד מאחורי גורפי הכספים ומה המטרה הסופית שלהם, ויש לא מעט כתות בארץ.
הסכנה קיימת בכל בית, יש אויבים בכל פינה ואנחנו שותפים שלהם. בסדרות הטלוויזיה יש תכנים שמובילים לשאלות וספקות, שישלחו אותם לבדיקה באינטרנט ולקבוצות שמפתות אותם פנימה.
זה עניין של שניה לאבד ילד ע"י חוסר תשומת לב מתאימה לילד.

זוגיות היום
יעל: הייתי בזוגיות ארוכה שהסתיימה. כרגע אין ואני נהנית לישון באלכסון. לא חסרים גברברים שמנסים להתקרב אליי אבל אני לא רצה, ממש כייף לי במקום שאני נמצאת בו, יש לי שקט.
אני אישה מחוזרת, בהרצאות שואלים אותי איך גברים לא בורחים ממך כשאת עם 8 ילדים? היום אני זו שמחליטה ובוחרת מי יכנס לבית וראוי להכיר את הילדים בנו, הכל תלוי בנו ומגיע מתוכנו, הנשים.
אנשים סקרנים לדעת מה מצבי הזוגי, רואים שאני בחורה מעניינת העומדת על הרגליים, נראית טוב, יש לי מה להציע והילדים הם לא מגבלה, להפך זה חלק גדול מהכייף, זה שיש משפחה גדולה, ואני בעצמאות מלאה בחיי ובבחירות שלי.

"לא חשקתי בו, אך בסיטואציה מינית נעלם הגוף והיה שם רק דבר אחד. אהבה.." מתוך ספרה של יעל פפר "גאולה מרצון" שהפך מאז שנכתב לרב מכר

אודות אמא של

אתר הנשים והאמהות הגדול בישראל עם 900,000 גולשות בכל חודש ומועדון של 110,000 נשים. באתר ניתן למצוא לצד כתבות וראיונות עם קשת של כותבות כשלכל אחת הצבע, הייחוד, הכישרון והסגנון שלה. חלומות. הגשמה. פחדים. בישול. ילד ראשון שני או רביעי. זוגיות ושאר הנושאים שכל אישה אוהבת לקרוא

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

10 תגובות

 1. הייזלר
  הרווחה החזירה ליעל את הילדים? איך אבא יכול לשכב עם בנותיו? איך האמא יודעת ושותקת?

  הרווחה החזירה ליעל את הילדים?
  איך אבא יכול לשכב עם בנותיו?
  איך האמא יודעת ושותקת?

 2. אני
  שמעתי הרצאה של יעל. אישה מדהימה! שיהיה לך המון בהצלחה בהכל.

  שמעתי הרצאה של יעל. אישה מדהימה! שיהיה לך המון בהצלחה בהכל.

 3. פלורין
  ברוך השם את כבר אחרי כל זה

  ברוך השם את כבר אחרי כל זה

 4. גליה נקש
  אני תוהה מה המחיר הרגשי שישלמו הילדים שהיו שם ופה האשמה לא רק עליו אלא גם על כל הנשים שילדו…

  אני תוהה מה המחיר הרגשי שישלמו הילדים שהיו שם ופה האשמה לא רק עליו אלא גם על כל הנשים שילדו אותם

 5. רותי סולומון
  איזה צמרמורת עשיתם לי

  איזה צמרמורת עשיתם לי

 6. ורד ארבילי
  אומרים שכשאת מספרת את הסיפור שלך אז זה כבר השלב שהחלמת ממנו. מאחלת לך חיים מאושרים

  אומרים שכשאת מספרת את הסיפור שלך אז זה כבר השלב שהחלמת ממנו. מאחלת לך חיים מאושרים

 7. ליאת זגן
  אמאלה איזה סרט זה

  אמאלה איזה סרט זה

 8. אורית צארום
  טוב שהמנוול הזה בכלא

  טוב שהמנוול הזה בכלא

 9. מיכל ירון
  איזה סיפור...... לא הבנתי איך מלכתחילה הוא פגש אותן ואיך ההורים לא ראו את זה קורה

  איזה סיפור…… לא הבנתי איך מלכתחילה הוא פגש אותן ואיך ההורים לא ראו את זה קורה

  • סבטלנה
   בדיוק, גם לי זה מאוד חסר בסיפור.

   בדיוק, גם לי זה מאוד חסר בסיפור.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק