כך נתכנן את הבית בצורה מדויקת וחדשנית

להלן מס' רעיונות יישומיים לשיפוץ הקרוב שלכן בבית, שישאירו את השליטה במצב אצלכן ולא אצל הקבלן ויהיו לפי עקרונות תכנון אדריכלי.
מדובר בנקודות לתכנון עבור האזור הציבורי (סלון ומטבח) אשר יעזרו לכן לפתח את הבית לחדשני וייחודי, כאשר אם תפעלו לפי חוקיות זו החוויה של החלל תהיה נעימה ונוחה מאד שכן תוכלו להתאים כל סגנון אשר תרצו וגם את הטרנדים של 2015, הכל ברוח המועדפת עליכן ובסגנון המתאים לבני הבית.

#1עקרון נוחות
האם הרגיש לכם פעם נוח לשבת בכיסא שלא התאים למידותכם? חשיבה על ריהוט זה דבר אחד, אך אני ממליצה ללכת קצת הפוך.. שאני מאמינה כי זו חשיבתם של רוב האדריכלים, יש לחשוב ראשית כול על גודל החלל, ואז להחליט עקרונית מספר הריהוט אשר יהיה בחלל ומנקודה זו להחליט על המרחקים בין ריהוט לריהוט כלומר מה השטח הריק שנשאר בין הרהיט לרהיט הבא או לקיר. המרחק המינימלי למשל בין ספה לשולחן חזיתי בסלון (בעיה פופולרית) המרחק הקטן ביותר יהיה בין 45 ס"מ ל-65 ס"מ על מנת שהשולחן לא יהיה רחוק מידי מהספה. עוד אסכולה קיימת כיום נותנת את האפשרויות של ריבוי רהיטים "עקרון-שתיתי קפה ושכחתי איפה שמתי אותו" אתן דוגמה, בגלל שרובנו כיום חיים בדירות שכורות או עם תקציב מוגבל, הנטייה היא למצוא שולחנות קפה קטנים יותר למעבר דירה או איך לעצב את החלל באופן נעים ולא להעמיס את החלל עם יתר על מידה ריהוט כבד ולאבזר אותו במספר שולחנות קפה קטנים זה פתרון מצוין לזוגות צעירים ולדירות שכורות ובכלל לאופי קליל יותר של סלון.

#2 עקרון האחסון
קיים עקרון חשוב של לא להציף את החלל אותו אתם מעצבים שיתר על המידה פרטים, איך שקוראים לזה בשפה המקצועית "לתת לחלל לנשום" אל תעמיסו על המקום בו אתם חיים, אתם לא מעוניינים בעקרון של לגור בתוך מחסן ולא תחושה של "דירה שכורה" לכן אני ממליצה לדבוק בעקרון פשוט: אחסון חכם ונכון.. יש לחשוב על 2-3 עמדות בחלל הסלון אשר ישרתו אתכם לאחסון, כאשר אני אומרת אחסון, אני מתכוונת לכול אשר אתם צריכים/רוצים, בין אם יש לכם אוסף חתולים מפורצלן או חבילת ספרים שעדיין לא קראתם או אוסף של תמונות מונח יפה על גבי איזה מדף ומחכה לנקודה שהבעל יתלה אותן על הקיר?
חשיבות התכנון היא מרכיב חשוב כאן: ציינתי 3 מרכיבים, להלן אחד יהיה בשביל הנפש, כלומר תכנון אזור שהוא רק ממבט של רגשי, אוסף אמוציונלי שמחבר אתכם אל החיים האישיים שלכם וגורם לכם נקודת חיבור אישית לחפצים שאספתם במהלך החיים ויוצר סיפור בכניסה לבית ו-"זיכרון מתוק"
אובייקט 1-2 שהם הנקודות הפונקציונליות שלכם, בהם תאחסנו חלק מהדברים למען תצוגה כגון: ספרים או אחסון עם ארונית בגוון קיר, כמו כן אחסון צעצועים לילדים או מארג של זיכרונות מהעשור האחרון… חשיבות היא לעשות חלק יחסי של שני שליש אחסון של דלתות סגורות בגוון קיר או אטומות למראה ואז עוד שליש מהאזור למראה חיצוני על מנת שתוכלו לשלב בין אלמנטים וזיכרונות של החיים האישיים וכך יש איזון יחסי טוב בין ישן וחדש ובכלל אני דוגלת באיזון, לא יותר מידי ולא פחות מדי.

#3 חם במטבח
עקרון תכנון המטבח אם אתם נכנסים לתכנון מחדש של כל אזור המטבח, חשוב שתתייעצו עם יועץ מטבחים, אומנם הוא אינו אדריכל אך יודע מצוין את רזי המקצוע ויועל לתת לכם היקף מלא של מהו תכנון מטבח ומה הדברים עליכם לשים אליהם לב מבחינת פונקציונליות שכן עיצוב, כל חברה עם הקו העיצובי המנחה לה, אם לקחתם אדריכל בכל זאת, אני ממליצה כי תלכו יחידיו כול החבר'ה למפגש "פסגה" אצל חברת המטבחים, כך תקבלו היבט מלא ומקיף הן ממבט של מעצבי המטבחים ושילוב מצוין עם האדריכל על העיצוב עצמו בשאר חלקי הבית.

#4 איפה אני אוהבת לאכול
לשבת על הגובה על אי? או לשבת בפינת אוכל? פתרון, תחשבו טוב טוב היכן אתם אוהבים לבלות הכי את זמני הארוחות שלכם, מול הטלוויזיה או במטבח, ואולי אתם בכלל אנשים של סנדוויץ' וחוטפים תפוז על הדרך ולא אוכלים בשום מקום.. כל מקום שבחרו הוא מצוין, אבל התייעצות נכונה שימו לב בכל מקרה הדיון הוא על הנוחות שלכם ולא על מה שראית בירחון החיים הטובים והיפים.. לא כל מה שיפה תמיד נוח וחשוב לשלב בין הנוחות שלכם לבין מה שעיצובי וטרנדי.. זכרו.. עיצוב זה חשוב ועושה טוב לנשמה ולעיניים ומחקרים מראים שכולנו אנשים מאושרים יותר כאשר יש אווירה של עיצוב ואסתטיקה בסביבותינו הקרובה, אך נוחות רבותיי היקרים.. זה מעל הכול.. ופה זה לא חנות נעליים.. אתם לא יכולים להחליף מטבח/סלון כל שבועיים.. אז לדעת לבחור נכון גם בעיצוב של המטבח וגם בגווניו.. שלא בטעות תבחרו מבטח ירוק, אלא כמובן אם אתם אוהדי מכבי חיפה

#5 מאיפה כל הכלים הללו
סבתא אסתר ודודה רחל הביאו לי כלים מפולין, דודה ציפורה מעבירה לי כל שנה אגרטל אחר שאין לי מה לעשות אבל קריסטל. אז מה נזרוק? נמכור ברשת? לא משנה.. בואו נשים בארון הזה שם.. איפה שהכלים של פסח?! כן, הבנתן את הרעיון. לפני תכנון מטבח אתם קודם צריכים להבין שאתם מתכננים מטבח עקרוני ומהותי לחשוב על עקרון פשוט, כמה אחסון יהיה לי במטבח הקיים אל מול מה אני בפועל הולך להכניס אל המטבח החדש, טיפ מצוין שנתתי ללקוחות שלי לפני 5 שנים היה לעשות חשבון פשוט, כן.. כזה של כיתה ה' או ו'. אורך המטבח הקיים כפול עומק המטבח הקיים כפול הגובה של המטבח הקיים כך נוצר לנו נפח של המטבח הקיים ואנחנו יודעים בדיוק את נפח המטבח אל לעומת מה אנחנו רוצים להרחיב או לצמצם את גודלו של המטבח לפי הראות והצרכים המיוחדים שלנו ובכך להיות כמו אדריכל על המטבח שלכם ולתכננו באופן המתאים לכם במדויק.

#6 תזכירו לי איך זה עובד?
אני חוזרת בשלישית על עקרון החיים האישיים, אתם בתור האינדיבידואל יחליט הכי טוב איך הוא/היא מנהלים את היום יום שלכם, איך המטבח יראה… אז איך הוא יראה? יראה בצורה טובה אם תשימו לב שמכול פונקציה במטבח אתם לא הולכים יותר משניים עד שלושה צעדים ואדגים: להכנת סלט אני צריכה: ירוקות, סכין קערה ושמן זית למשל. חשיבות הסמיכות בין החלקים תהיה חשובה לכם על מנת לא להתרוצץ במטבח שכן לא להרחיק את הפונקציות אחת מן השנייה. ובכך תחסכו זמן. כי כשהמקרר יושב במיקום אסטרטגי מאזור הבישול, ובסמוך לעמדת חיתוך הסלט, ולא רחוק יותר מ-60 ס"מ עד 100 ס"מ מעמדת שמירת שמן הזית עבור הסלט, ובמרחק שווה לכל כיוון נמצאת גם הקערה והכף. שמכך למדים שישנם עקרונות חשובים ליישום בכל בית, עקרון מרחק אחסון ונוחות.
אילו שלושת הפרמטרים שחשובים להתחיל עימם שיפוץ טוב לאזור חלל ציבורי בבתים.

הכותבת היא אדריכל ומתכננת ערים רחל ורשבסקי-סמליאנסקי
נייד 052-2448087
קליק לעמוד הפייסבוק
קליק לבלוג

אודות אמא של

אתר הנשים והאמהות הגדול בישראל עם 900,000 גולשות בכל חודש ומועדון של 110,000 נשים. באתר ניתן למצוא לצד כתבות וראיונות עם קשת של כותבות כשלכל אחת הצבע, הייחוד, הכישרון והסגנון שלה. חלומות. הגשמה. פחדים. בישול. ילד ראשון שני או רביעי. זוגיות ושאר הנושאים שכל אישה אוהבת לקרוא

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק