מעין קרת: להיות יפה זה משהו שמגיע מבפנים

יש לי מתבגר בבית, ילד-נער-גבר בן ארבע עשרה וחצי, שאני נשבעת שכל יום אני מוצאת את עצמי בוהה בו ולא מאמינה כמה הוא גבה ואיך פתאום נכנסה פה רוח גברית אותנטית הביתה. רציתי בת. מאוד רציתי. באולטרסאונד הראשון, כשהרופא אמר לי "זה בן", עניתי "בטח יהיה הומו", כי הבנתי אז רק בנות. בינתיים יש לי עוד בן, חיים שלי, אני קוראת לו והוא לא מבין למה אני מתכוונת. אבל אני יודעת. כמה כוח הוא נותן לי כל יום, לחייך, לדאוג, לפרנס, לסדר, לנקות, לאהוב. אוי כמה לאהוב. שני בנים, וכל כך רציתי בנות.
היום אני כבר לא רוצה בנות, אני אמא גאה של בנים.
ויש את ק'. נערה-אישה שאני מלווה מאז שהייתה בת שש, אז הייתה באה אלינו סתם כי גרה קרוב, ויום אחד הגיעה ונשארה כבר עד תשע בערב. ולמחרת באה שוב עד תשע ושוב ושוב, עד שכבר התרגלתי לראות אותה חוזרת עם התיק על הגב אחרי בית ספר, מזהה מעשרות מטרים אם היום היה לה טוב או חרא. עם השנים היא עברה דירה והקשר קצת התרופף. דיברנו פעם בחצי שנה, לפעמים הלכנו להופעת בלט ולפעמים להצגה, מסיימות בסיידר חם ושיחות ראשונות על אהבה. היא גדלה עוד וחזרנו לדבר יותר, כל שבוע, ולפעמים כשיש קונפליקטים מדממים אצלה אז גם כל יום, ואני עושה את כל המאמצים למצוא את ההקשבה המלאה כלפיה אפילו אם יש לי ערימת עבודה מצטברת. לפעמים היא מצטרפת אלינו לארוחת שישי או לבילוי שבת עם הילדים, או שאנחנו יושבות על המרפסת, אני שותה בירה והיא תה והיא משרטטת לי שוב ושוב את מהלך חייה. היום היא בת עשרים ואחת. זאת הנערה של חיי.

קרדיט צילום: רמי זרנגר

חוץ מק' יש בכל הארץ נערות שפגשתי, חלקן בסדנאות שאני מעבירה ורואה אותן כל שבוע ולומדת אותן יותר ויותר ממפגש למפגש. חלקן בהרצאה חד פעמית, וזהו. שלוש עשרה שנים אני עוברת בין בתי ספר, מתנ"סים, עיריות, מועצות. יש נערות שפגשתי שנכנסו לי עמוק ללב, שהפרידה מהן הייתה לי קשה. יש שאמרו משפט שופע חכמה, עד שכל פעם הופתעתי כמה חכמה יש לבנות בגיל הזה. ויש שישבו ורק הקשיבו ונחרטו לי בראש, תווי פנים נעריים. אין, זה הגיל הזה- הבלבול, ההורמונים, החיפוש של הזהות. אני כל כך מבינה אותו. אני משכתי את גיל הנעורים הפרטי שלי שנים. לא רציתי להתבגר באמת, להתבגר היה מבחינתי להצטמצם, לוותר, לבחור, להשלים עם מה שלא, מה שנגמר. לא לא לא. אין מצב. אלוהים חנן אותי בגוף נערי, אז יכולתי להסתכל במראה, לחשוב על הספר הנסיך הקטן שאמר שמבוגרים לא מבינים כלום, ולמשוך עוד קצת את הנערות. רק שיום אחד זה הפסיק. או יותר נכון הרבה ימים, תהליך, עד שזה נגמר, נשאר מזה ערוץ קטן אבל בשאר הערוצים התבגרתי. השלמתי, בחרתי, ויתרתי וגיליתי שכל כך טוב לי פה, להיות מבוגרת. המקום בו יש הגדרה, בחירה, סגירה של קצוות ומשם ממשיכים הלאה. אז גיליתי כמה יש לי להעניק להן, לנערות.
אני רואה אותן, כל אחת יפה בדרך אחרת, עם קול שונה ומבט אחר בעיניים, שמספר סיפור על בית אחר והשפעות לגמרי שונות. ואני רוצה, מה זה רוצה, זה בוער בי, לקצר להן את הדרך, לגרום להן כבר עכשיו להבין שהן יפות וחזקות. ואני יודעת כמה זה קשה וכמה הן סבוכות בגיל הזה ושלא משנה מה אגיד, הן יחשבו שלא עליהן אני מדברת ושאני לא מבינה אותן בעצם. אין להן מושג כמה אני כן.
אז מה אם אני מבוגרת?
אני מבינה.
אני מראה להן סוגי יופי ומבני גוף ומראה להן שיש הרבה יותר ממה שאנחנו רואות בטלוויזיה המסחרית. שאפשר להיות יפה בכל כך הרבה צורות. בעצם אני בכלל לא מדברת איתן על יופי. אלא על ביטחון, על נוכחות. על להבין כמה אשליות יש בעולם, באגדות, בפרסומות, בסרטים. מבלבלים אותנו לגבי מה זה יופי ומה זאת אהבה ומה זה יחסים ומה זאת הצלחה. ואני מזמינה אותן לראות מה המחשבות שלהן, מה ההתבוננות הפרטית שלהן, מה הן אוהבות- ולסמוך על זה. כמה שפחות לחלום על להיות מישהי אחרת, כמה שיותר להיות את, עם כל החלקים וכל הפרצופים.

קליק לאתר "המסלול שלך", מיזם המציע סדנאות העשרה לנערות והרצאות מרתקות לנשים.
קליק לעמוד הפייסבוק

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות