לחזור הביתה: למה השכונה ברמלה עדיפה על השכונה בלונדון

חזרנו לארץ לפני כ 8 חודשים אחרי שנתיים באירופה בהן טיילתי, חוויתי, אכלתי, למדתי, עבדתי, התפתחתי וגם נכנסתי להריון וילדתי כשבעלי לצידי. בערך 3 חודשים אחרי הלידה התחילו הקשיים, הספקות, הבדידות והעייפות לחלחל. כל ערב שאלנו את עצמנו מה אנחנו עושים פה? היו לנו חברים ועבודה, וגם המשפחה באה לבקר מידי פעם, אבל משהו היה חסר. הכל היה טוב ויפה, עד שהתחיל להיות ממש ממש קר.. וגם קצת בודד ומנוכר.
הקש ששבר את גב הגמל היה כשחמי וחמותי באו לבקר את הנכד הטרי. ברגע שבעלי ראה את ההורים שלו קורנים מאושר למראה סימני חיוך של הגוזל, הוא פשוט הודיע לי, בנוכחותם- חוזרים לארץ! זהו. החלטתי! החליט… כמובן לאחר כשבוע של דיונים, שכנועים וטיעונים לפה ולשם, הקור הלונדוני שבבת אחת ירד לבערך 10 מעלות עזר לי להגיע למסקנה המתבקשת שכן, עדיף לחזור.
המלחמה נגמרה, החורף בפתח, וההסכמה של בעלי לעבור לגור בשכונה שבה גדלתי, קרוב לאמא שלי- עזרה לי להתחיל לארוז. החלומות על העזרה שכל כך רציתי עם התינוק סינוורו את עיני וגרמו לי לא לדאוג יותר מידי מכך שאחרי מגורים בפריז ובלונדון אנחנו עוברים ל.. שכונה ברמלה.
אל תיבהלו, לא שכונת פשע ולא שכונת עוני, דווקא שכונה יפה, בתנופה ופיתוח, אליה הגיעו בעיקר עולים חדשים מברית המועצות לשעבר, אי שם בתחילת שנות ה-90. אוכלוסיה איכותית לכל הדעות. בילדותי דווקא אהבתי את השכונה הקטנה והמבודדת שהרגישה לי חמימה ולא מאיימת. כולם מכירים את כולם. ממש כפר קטן.

לאורך השנים תמיד היו דיבורים של חברות על כמה שהן מתות לעוף כבר מהמקום שכוח האל הזה.. כמה התחבורה הציבורית פה מזעזעת, והסטיגמה על העיר כמו גם הקרבה של השכונה לכלא- כל אלה תרמו לרצונן העז לעזוב מהר ככל הניתן. רבים אכן עזבו, אבל לאחרונה אני רואה יותר ויותר אנשים שחוזרים לכאן. עובדה שגם מחירי הדירות לשכירות ולקנייה כאן זינקו בשנים האחרונות בעשרות אחוזים. כנראה שהמהפך שמביאה איתה האימהות מביא איתו הסתכלות שונה על החיים ועושה רושם שיותר ויותר אימהות רוצות דווקא לחזור "הביתה". קרוב להורים. וגם אני חזרתי אחרי אי אלו שנות גלות- קרוב ככל הניתן לאמא שלי היקרה, שעוזרת לי לטפל בבארי החמוד והשובב.
אז השכונה היא אותה שכונה, כמה ספסלים שבורים פה ושם בגינות הציבוריות.. נדנדה בודדת אחת בה אמורים להתחלק עשרות תינוקות, אבל איכשהו כולם מסתדרים וזה בהחלט מקום טוב לגור בו. כן, יש איזו סתירה פנימית בדברים, אבל ככה החיים שלנו, מורכבים.
אני מגלה בטיולים עם העגלה שדווקא פה אני יכולה להרגיש הכי הכי בנוח.. זה לא לונדון ולא פריז, אבל זה הבית. ויגידו מה שיגידו החברות שעזבו- אני הרי רואה כמה הן סובלות בערים מרוחקות כאשר הן זוכות רק לביקורים מועטים של ההורים. אינני רוצה לשפוט, וברור שלכל אחת יש את הנסיבות והקריטריונים האינדיבידואליות שלה בבחירת מקום המגורים, כמו קרבה למקום העבודה או אפילו הרצון לגור במקום שנחשב איכותי. באופן אישי, בעיני היה חשוב יותר כרגע לגור במקום שמאפשר לי ללמוד, לתפקד, להסתדר, לארגן את החיים שלי מההתחלה ולהנות בתור אמא. ועם כל הכבוד לכל האמהות שמסתדרות לבד וללא עזרה, אני סבלתי מספיק. הרגשת הבדידות והניכור שמלווה אמא צעירה במקום זר.. הקושי בהסתגלות והתמודדות עם טיפול בתינוק קטן לבד, לאורך ימים שלמים ללא הפסקה, כשרק הבעל שם, אבל רק בערב- עשה את שלו.
עד היום אנשים שואלים אותי אם אני לא מתחרטת או מתגעגעת, אבל למי יש זמן בכלל להסתכל אחורה? הטרפת של החיים בארץ בשיאה, והחיים באירופה נותרו כזיכרון מתוק ורחוק.
עבורי לפחות, החיים הוכיחו שיש זמן בחיים לכל דבר, ומה שטוב לך כשאת צעירה וחסרת דאגות שמגלה את העולם הגדול, הופך בבת אחת ללא אטרקטיבי בכלל ברגע שאתה נמצאת כמעט לבד בזמנים בהם את הכי צריכה את המשפחה לידך.
וחוץ מזה- אין כמו החומוס ברמלה (חליל כמובן..)

אודות ליליה קנטור

בת 29, בעלת תואר ראשון בקולנוע וטלויזיה, בוגרת קורס סטיילינג בלונדון, בימים אלה עושה הסבה להוראה, חוטאת מידי פעם בכתיבה על כל דבר שבעולם (טיולים..חתולים.. וכיום בעיקר חיתולים). אמא צעירה בשלבי ניסוי, טעייה ובהייה.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

5 תגובות

 1. סבתא
  יש שרוצים לגור עם ההורים באותה דירה, ויש שרוצים באותו בניין, ויש שרוצים באותה שכונה , ויש שרוצים להתרחק ולפתח…

  יש שרוצים לגור עם ההורים באותה דירה, ויש שרוצים באותו בניין, ויש שרוצים באותה שכונה , ויש שרוצים להתרחק ולפתח עצמאות ובידול משפחתי.
  כל בחירה חופשית מכבדת את בעליה.
  אין מקום לשיפוטיות. ובוודאי אין מקום לדעת יותר טוב מה נכון לאחר.

 2. יסמין מזרחי
  הכי טוב שחזרתם ארצה.. הכי כיף בבית "מה טוב לנדוד אך טוב יותר לחזור.."

  הכי טוב שחזרתם ארצה.. הכי כיף בבית "מה טוב לנדוד אך טוב יותר לחזור.."

 3. דבורית
  איזה תמונה חלום. כמה בא לי לעוף לשם :)

  איזה תמונה חלום. כמה בא לי לעוף לשם :)

 4. שימרית
  רמלה יותר עדיפה על לונדון???????? נו באמת..... ..

  רמלה יותר עדיפה על לונדון???????? נו באמת….. ..

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק