שחיקה במקום העבודה: איך מזהים וכיצד מתמודדים

שעות עבודה ממושכות, סביבת עבודה תובענית ותחרותית, דרישה מתמדת למצוינות ולוחות זמנים מטורפים שלא מותירים לכם ולו רגע אחד של פנאי במהלך יום העבודה וגם לאחריו, כל אלו ועוד מהווים את גורמי השחיקה הנפוצים ביותר בקרב ציבור השכירים והעצמאיים במדינת ישראל.

ברוב המקרים, שחיקה בעבודה נובעת כתוצאה מעומס תעסוקתי לאורך זמן, כאשר עצם קיומו של העומס התעסוקתי המתמשך מקשה על מבצע העבודה לעמוד ביעדים המוצבים בפניו, וכפועל יוצא מכך, העובד נתון ללחץ מתמשך, וזאת מבלי שתעמוד לרשותו האפשרות להפיג את הלחץ ההולך וגובר עם הזמן.

שחיקה בעבודה- קווים לדמותה
מדובר בתופעה ההולכת ומתרחבת בכל תחומי התעסוקה במהלך השנים האחרונות, וזאת בשל ריבוי הדרישות המקצועיות והלחצים הנלווים אליהן. השחיקה בעבודה מעבר להשפעותיה ההרסניות על הפרט (בריאות לקויה, מצבי סטרס, בעיות בחיי המשפחה והנישואין, איבוד הביטחון העצמי וכדומה) משפיעה בצורה ישירה ועקיפה גם על מקום העבודה בו מועסק העובד ההולך ונשחק עם הזמן.
רמת שחיקה גבוהה בקרב העובד, עלולה במקרים מסוימים לגרום להפסקת עבודה יזומה מצידו של העובד, ובמקרים אחרים היא אף עלולה להסב נזקים תדמיתיים וכלכליים למקום העבודה. אי לכך, מניעת מצבי השחיקה בקרב העובדים מהווה אינטרס משותף גם לעובד וגם לגוף התעסוקתי השוכר את שירותיו. כיום, יותר ויותר ארגונים וחברות גדולות במשק הישראלי, מפתחות מודעות לסכנות הנלוות לתופעת השחיקה בקרב העובדים, וכפועל יוצא מכך, הן מיישמות גישות שונות וחדשות אשר נועדו למנוע את שחיקת העובד לאורך זמן.

מעבר לגישות המונהגות על ידי החברות הגדולות במשק לנטרול מצבי שחיקה בעבודה, גם אנחנו כעובדים יכולים לאמץ מספר גישות אשר יאפשרו לנו להתמודד עם הדרישות המקצועיות ועם הלחצים השונים במקום העבודה. בשורות הבאות תוכלו להיחשף לחמישה צעדים אשר יובילו בסופו של הליך לירידה בשחיקה ויגבירו את המוטיבציה התעסוקתית בקרב כל אחד ואחת מכם.
• בריאות מעל הכול – ירידה בשחיקה קשורה בראש ובראשונה לאורח החיים אותו אנו מנהלים. הפקדה יתרה על תזונה בריאה ונכונה, פעילות ספורטיבית סדירה ושינה מספקת, תאפשר גם לכם לאמץ אורח חיים בריא יותר וחיוני הרבה יותר. ניהול אורח חיים בריא יותר יסייע גם לכם להתמודד עם לחצים ומשימות תעסוקתיות לאורך זמן, וכל זאת הודות לחידוש מקורות האנרגיה מדי יום!
• הקדישו יותר שעות איכות לבילוי עם בני המשפחה- כל אחד ואחת מאיתנו המתחזק קריירה בתחום מקצועי כזה או אחר, מכיר את רגשות האשם המופיעות עקב הידיעה שהוא משקיע יותר זמן בעבודה מאשר עם בני משפחתו. במקום לתת לרגשות האשם "לכרסם" בכם השכם וערב, פנו זמן שבועי קבוע של מספר שעות למטרות בילוי משותף עם בני המשפחה. הקפידו ששעות אלו יבואו על חשבון שעות העבודה שלכם ולא על חשבון הזמן שאתם נמצאים בין כה וכה מחוץ למקום העבודה.
• צאו לחופשות תכופות יותר- זכרו, אתם עובדים קשה על מנת להעניק לעצמכם איכות חיים טובה יותר, ולכן אל תהססו לצאת לחופשות ממושכות באופן תכוף יותר. אנו ממליצים לכם לצאת לחופשות אלו בין סיום פרויקט מוצלח על ידיכם לתחילתו של פרויקט חדש הממתין באופק ואליו תגיעו רעננים ומלאי מוטיבציה.
• תפסיקו לעבוד כאשר אתם יוצאים ממקום העבודה- במהלך שעות העבודה שלכם השקיעו 100% מעצמכם, אך מרגע עזיבתכם את מקום העבודה, נטרלו כל מחשבה הקשורה למקום העבודה והתמקדו בחיי המשפחה או בחיי הפנאי שלכם.
• טפחו תחביב מועדף והשקיעו בו זמן איכות לעצמכם- בדקו עם עצמכם מה באמת הייתם רוצים לעשות לו יכולתם להרשות לעצמכם להפסיק לעבוד לצמיתות, וטפחו את התשובה במסגרת תחביב בו תשקיעו מספר שעות שבועיות שכולן נועדו בשבילכם!

אודות אמא של

אתר הנשים והאמהות הגדול בישראל עם 900,000 גולשות בכל חודש ומועדון של 110,000 נשים. באתר ניתן למצוא לצד כתבות וראיונות עם קשת של כותבות כשלכל אחת הצבע, הייחוד, הכישרון והסגנון שלה. חלומות. הגשמה. פחדים. בישול. ילד ראשון שני או רביעי. זוגיות ושאר הנושאים שכל אישה אוהבת לקרוא

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק