לנהל מו"מ: זו מיומנות נרכשת

אנו ההורים מלמדים ומאמנים את ילדינו בהמון מיומנויות במהלך חייהם: שינה, אכילה נכונה, צחצוח שיניים, למידה, משחק, כישורים חברתיים והרשימה עוד ארוכה שכן, מטרת החינוך היא לאפשר לילד לרכוש את המיומנויות הנדרשות לתפקוד בחיי היום יום לצורך השתלבות בחברה ורכישת מקצוע.

נסו להיזכר היכן וכיצד רכשתן את המיומנות של ניהול משא ומתן? אני מניחה שאתן מתקשות במקצת. הסיבה היא, שמיומנות ניהול משא ומתן, המהווה את אחת המיומנויות החשובות ביותר בחיים, נרכשת עוד בילדות. זאת, בעיקר באמצעות צפייה. בשלב מאוחר יותר, ישנה גם השתתפות פעילה במשא ומתן תוך בדיקה מתמדת אילו אסטרטגיות עובדות לי כילד הכי טוב. אסטרטגיות אלו, מתגבשות אט אט והופכות לכדי דפוסים ובעצם לסגנון חיים. רק חשוב לזכור שאם לדוגמא כילד אימצתי דפוס של וותרן כי פחדתי לפגוע בהוריי או להמרות את פיהם, (יכול לאפיין למשל ילדים "מרצים") לא בטוח שבחיי הבוגרים, אסטרטגיה של וותרנות מתאימה בכל משא ומתן שאנהל.

הורים רבים, ובעיקר אמהות, מספרים לי שהם חושבים שאינם באמת יודעים לנהל משא ומתן, הם מרגישים שכאשר הם מגיעים לסיטואציות "רגישות" כמו שיחת שכר (אגב, מחקרים מראים כי נשים בכל הקשור למשא ומתן על שכר עבודה, מציבות לעצמן יעדים נמוכים מגברים ואף מצפות לשכר נמוך יותר משל גברים גם כאשר הכישורים שלהם דומים) או לאן הולכים השנה בליל הסדר, הדבר היחיד שהיו רוצים זה שהדיון על כך ייגמר ויעבור מהר ככל שניתן.

האם ניתן ללמוד לנהל משא ומתן?
התשובה היא כן! הדרך ללמד את הילד לרכוש את המיומנות מתחילה כמובן ברצון של הורה לעשות שינוי ולשפר את המיומנויות שלו. הורה ששם לו למטרה להתאמן בכך יוכל לעשות זאת יחד עם ילדיו המהווים בכל מקרה את הנושאים והנותנים הקשוחים ביותר שיש! כן הרבה יותר מהבוס, הם יודעים בדיוק על איזה כפתור ללחוץ על מנת לקבל מה שהם רוצים לא?

כיצד ניתן לעשות זאת?
ראשית, עלינו להבין מהו בכלל משא ומתן. ההגדרה הינה "כל תקשורת שהמטרה שלה היא לשכנע או להשפיע על הזולת". ביום יום, בשלל האינטראקציות שיש לנו עם הסביבה, כל סיטואציה יכולה להתפתח לכיוון של משא ומתן או לכיוון של קונפליקט. כאשר אני צריכה לשכנע מישהו אני צריכה שהוא ייכנס לנעלי ויראה את הדברים מהזוית שלי וכך גם אני צריכה להיכנס לנעליו, כך נוכל להתחיל לשכנע אחד את השניה להגיע להסכם אשר יביא לידי ביטוי את מקסימום הרצונות, הצרכים, הערכים, של שנינו. כאשר אנו לא עושים זאת מתפתח עימות שלרוב נגמר לא טוב. הרבה פעמים אנחנו קודם רבים ומתווכחים ובסוף באין ברירה מבינים שאנחנו חייבים להיכנס למשא ומתן, רק שהטעם הנפגם כבר נמצא שם.

הכלים החשובים ביותר לנושא ונותן מיומן הם:
1. היכולת להקשיב – תתאמנו בהקשבה. כאשר מקשיבים ולא ממהרים להגיב, מגלים פתאום עולם ומלואו. זה מאפשר ויוצר שיח מכבד, זה גם מפחית מעוצמות המתח של הסיטואציה. זכרו שהקשבה אינה הסכמה.
2. לא חייבים להגיב מיד – תתאמנו בהשהיית תגובה. נשימות, כוס מים, אוויר צח, כמה דקות של מרחק מזירת ההתרחשות וגם לומר: "אני לא פנויה לכך כרגע , אני זקוקה לזמן לחשוב".
אני יודעת, אחד הדברים הקשים ביותר שהורים מתלוננים לגביו, זה הרצון לשלוט בעצמם באותם רגעי מתח, שהעצבים ממש חשופים, הם מבקשים לו רק יכלו לא לשלוף מהמותן, לצעוק, לשאוג או לגעור ובכל זאת.. זה יוצא החוצה. יש לכך הסבר פיסיולוגי. במצבים בהם אנו צריכים לשכנע מישהו בין אם זה מבוגר ובין אם זה הילד שלנו בצדקתנו, הגוף עובר למצב של "הגנה" צריך להגן על הצורך או הערך שכל כך חשובים לנו והם בסכנה. זה כאילו אנו נלחמים על עצמנו, על האמת שלנו. מצב זה מאותת לגוף 'סכנה' והתגובה הפיסיולוגית היא של תקוף או ברח (Fight or flight), הורמונים מציפים לנו את הדם ואנחנו עכשיו בכלל לא פנויים לחשוב– אנחנו במלחמה. העניין הוא שצריך לזכור שהגוף שלנו, פיתח מנגנונים אלו להגנה בפני אריה או טורף בטבע מלפני המון שנים והיום הילדים שלנו הם לא אריה ואנחנו בטח כבר לא חיים בטבע וצריכים להגיב באותו אופן.
3. הגדירו לעצמכן מה הייתן רוצות לשנות בדרך בה אתן מנהלות משא ומתן – קחו זמן להתבוננות בדפוסים שלכן. מה משרת אתכן? אילו דברים הייתן רוצות לשנות? איזה חלק במשא ומתן קשה לכן? אתן נוטות לוותרנות? לפשרנות? אתן נוקשות מדי? מה מהדברים שהילדים עושים מקפיצים אתכן במיוחד? על איזה צורך או ערך שלכן זה מאיים?

מודעות היא השלב הראשון, בשלב הבא יש צורך להרחיב את הידע בנושא ולהתחיל להתאמן בסגנונות נוספים.

הכותבת היא עדי קורן, מדריכת הורים (M.A), מנחת קבוצות וסדנאות המומחית בניהול קונפליקטים בבית ובמשפחה.
קליק לדף הפייסבוק של עדי

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות