הורים ומתבגרות, אפשר לצלוח ביחד את אתגרי גיל ההתבגרות

לא קל להיות נערה מתבגרת בתקופתנו, ולא קל להיות הורים של מתבגרת. למרות השיוויון לכאורה בין בנות ובנים עדיין קיימים גורמי סיכון ולחצים יחודיים לבנות מתבגרות. לחצים שחשוב להכירם ולהתמודד עימם במטרה לסייע לבנות מתבגרות לצלוח בשלום את אתגרי ומשברי גיל ההתבגרות.
משימה התפתחותית מרכזית של גיל ההתבגרות היא פיתוח זהות עצמאית ונפרדת מההורים, וכך דווקא בגיל קשה ומאתגר זה מוצאת עצמה המתבגרת מתרחקת ממקורות התמיכה הטבעיים שלה – ההורים. הורים רבים מתמודדים עם השאלה כיצד לאפשר למתבגרת את הריחוק, הנפרדות והעצמאות להם היא זקוקה בגיל זה, ועדיין לשמור עליה ולתמוך בה בגיל כל כך מכריע מבחינה התפתחותית.

אז איך נוכל לסייע לנערות מתבגרות להצליח להתמודד עם אתגרי גיל ההתבגרות?

בסדרת הכתבות חכמת נערות מתבגרות נלמד להכיר את גורמי הסיכון שמאפיינים את גיל ההתבגרות עבור נערות בתקופתנו, את המאפיינים של יחסי אמהות בנות בגיל ההתבגרות, וניתן ערכת כלים פרקטיים לסייע לצלוח בשלום את הים הסוער של גיל ההתבגרות.

כתבה ראשונה בסדרה:
"אני לא שוחה, אני טובעת!" – אתגרי גיל ההתבגרות עבור בנות בתקופתנו

בשנים האחרונות מתריעות פסיכולוגיות מומחיות לגיל ההתבגרות כי נערות בתקופתנו פגיעות לסיכונים ולמשברים יותר מאשר בכל תקופה אחרת בהיסטוריה.

מהם הסיכונים והסכנות שמאפיינים את גיל ההתברות של נערות בתקופתנו? וכיצד ניתן להתמודד עימם?
חשוב להתבונן ולהבין את משמעות המעבר מילדה לאישה בתוך חברה שהיא עדיין גברית במהותה, למרות השיוויון ההולך וגדל בין גברים ונשים.
בתקופתנו נערות מתבגרות נתונות תחת לחצים עצומים, אולם עקב המתירנות והחופש הן מופקרות לגורלן, ואינן נמצאות תחת ההשגחה והפיקוח של ההורים כפי שהיה נהוג בתקופות מוקדמות יותר בהיסטוריה. בחברה החילונית כיום נהוג כי נערות יוצאות ומבלות מחוץ לבית ומחוץ להשגחת ההורים. בנות יוצאות למועדונים ולבילויים וחוזרות הביתה בשעות הקטנות של הלילה. תופעה זו הינה חסרת תקדים שכן עד לפני כמה עשורים בנות מתבגרות נמצאו תחת השגחת ההורים/מחנכים ולא היה להן את החופש לצאת ולהסתובב לבדן. החופש והמתירנות המינית שהינם מבורכים מבחינות רבות מביאים עימם גם סיכונים וסכנות שעלולים לפגוע בתחושת הרווחה וההגשמה העצמית של בנות מתבגרות, ואף לסכן את שלומן הנפשי. בקליניקה אנו פוגשות מידי שבוע נערות מתבגרות שחוות חוויות לא פשוטות ומשלמות על כך מחירים יקרים במונחים של רווחה נפשית.

מזה כשני עשורים מתריעות פסיכולוגיות מומחיות לגיל ההתבגרות של בנות כי נערות בחברה נמצאות בסיכון והן מאבדות את ההערכה העצמית ואת החוסן הנפשי שהיו להם כילדות. למרות שלפחות כלפי חוץ קיים שיוויון גובר והולך בין בנים ובנות, בפועל נדרשות הבנות לציית לכללים ברורים של מה זה להיות אישה. הבנות המתבגרות נקרעות תחת לחצים סותרים: מצד אחד הרצון להגשים את עצמן ולממש את כישוריהן וכישרונותיהן, דבר שחיוני לשימור הערכה עצמית והדימוי העצמי החיוביים. ומצד שני להיות "נשית" ו"מקובלת" דבר שמחייב פעמים רבות לוותר על האותנטיות שלהן, ולהפוך לשחקניות שמגלמות תפקידי נשיות סטריאוטיפיים.
מרי פייפר, פסיכולוגית קלינית אמריקאית שהוציאה בשנת 1994 בארה"ב את הספר Reviving Ophelia מתארת בספר את משבר גיל ההתבגרות של נערות בתקופתנו. לדבריה נערות בגיל ההתבגרות מאבדות את ה"עצמי" האותנטי שלהן והופכות ל"שחקניות שמגלמות תפקיד של נשיות". הנערות מוותרות על האמת הפנימית שלהן על מנת להתאים את עצמן לציפיות החברתיות של מה זה להיות אישה. נערות מצמצמות את כל האישיות שלהן לתוך מרחבים צרים, ומציגות "עצמי מדומה" שמותאם לציפיות התרבותיות במחיר של העלמת העצמיוּת האמיתית שלהן. פיפר, כמו חוקרות נוספות של גיל ההתבגרות בקרב נערות בתקופתנו, מראה כי בין הגילאים 11 ל 16 נערות מאבדות את הביטחון העצמי, וההערכה העצמית שלהן מתפוררת.
פסיכולוגיות והיסטוריוניות טוענות כי החברה כיום לא עושה מאמץ לסייע לנערות לגשר על המשברים הללו, ונשים צעירות כיום פחות מוגנות ופחות מקבלות תמיכה מהמבוגרים בחייהן מכפי שהיה לפני מאה שנים.
גיל ההתבגרות מגדיל את הפגיעוּת לכל הסוגים של בעיות פסיכולוגיות וחברתיות כמו דיכאון, הפרעות אכילה, מעורבות עם בנים מקבוצות גיל מבוגרות יותר שלעיתים יכול להוביל להתנסות מינית מוקדמת או ניצול מיני, שימוש בסמים ובאלכוהול ועוד.

אז איך נשמור על הנערות שלנו? מה ניתן לעשות כדי לסייע?

טיפ ראשון להורים: לימדו והבינו את משמעות גיל ההתבגרות עבור הבנות בתקופתנו, והקפידו להמשיך ולהיות מעורבים בחיי הבנות. גם אם כלפי חוץ הן ניראות כאילו אינן מעוניינות בהתערבות ההורים, ומפגינות זלזול וריחוק. מחקרים רבים מראים כי מתבגרות זקוקות מאוד למעורבות המבוגרים האחראיים בחייהן.

במרכז חכמת נשים מסלול ייעוץ וטיפול מומחה לנערות מתבגרות והוריהן.
אנחנו מזמינות נערות מתבגרות, אמהות ואבות למתבגרות, להגיע לפגישת יעוץ על מנת לבנות תוכנית התערבות מותאמת לסייע לנערות לעבור בשלום את גיל ההתבגרות הקריטי.

הכותבת היא ד"ר ענת גור, פסיכותרפיסטית מומחית בפסיכולוגיה ובטיפול של נשים ובנערות, מנהלת מרכז חכמת נשים, מרצה באוניברסיטת תל אביב ובר אילן.
קליק לאתר

אודות אמא של

אתר הנשים והאמהות הגדול בישראל עם 900,000 גולשות בכל חודש ומועדון של 110,000 נשים. באתר ניתן למצוא לצד כתבות וראיונות עם קשת של כותבות כשלכל אחת הצבע, הייחוד, הכישרון והסגנון שלה. חלומות. הגשמה. פחדים. בישול. ילד ראשון שני או רביעי. זוגיות ושאר הנושאים שכל אישה אוהבת לקרוא

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק