פשוט פונדקאות: על תהליך מורכב ולא פשוט של הבאת ילדים

פונדקאות זה לא פשוט. תהליך הפונדקאות חופן בתוכו אתגרים כלכליים, נפשיים ורפואיים גדולים. זוגות המגיעים לשלב זה כבר חוו על בשרם ייסורי טיפולי פריון ואכזבות לרוב. הם נדרשים לגייס סכומי כסף נכבדים וכוחות מחודשים לצאת לדרך לתהליך מורכב של הבאת ילד לעולם הכרוך בשיתוף פעולה עם אשה זרה הנושאת עבורם את ילדם.

מדוע אם כן זיכיתי את הטור הזה בשם "פשוט פונדקאות"?

פשוט- בגלל שזו הדרך של ההורים המיועדים להביא ילדים. הם לא זקוקים לעצות טובות כמו להסתפק באימוץ או במה שיש. הם לא צריכים חדירה נוספת למקום האינטימי הזה שגם כך נדרש להפתח מול הפונדקאית ומשפחתה, רופאים, פסיכולוגים, סוכנים, עורכי דין, ועדות. הם צריכים פשוט פונדקאות!
פשוט- בגלל שהגיע הזמן שמישהו יקל עבור ההורים את התהליך המורכב הזה. יפשט אותו עבורם במתן ידע מקיף, תמיכה, שיתוף והעצמה. התהליך יכול להיות הרבה יותר פשוט אם רק נשתדל לעשות אותו כזה עבורם.

אחד הדברים המסובכים ביותר בתהליך הוא מציאת הפונדקאית. מדוע זה מסובך? כיוון שאין מספיק נשים המודעות לאפשרות הזו- לבחור להיות פונדקאית. הגיוני שתשאלו מדוע שמישהי תבחר לעשות צעד כזה? להיכנס לתהליך הארוך והמייגע של נשיאת עובר עבור אשה אחרת? איזו אשה שפויה תיקח על עצמה לעבור הריון על כל תלאותיו הפיזיים והנפשיים ובסופו של תהליך תישאר ללא תינוק?

ובכן- לא כל אחת יכולה להיות פונדקאית. אשה שמחליטה להיות פונדקאית לאחר מחשבה מעמיקה ובחינה יסודית של התהליך עושה זאת משתי סיבות עיקריות. האחת- הרצון המבורך והראוי לעזור לעצמה, והשניה- הרצון להעניק חיים מתוך חמלה לנשים שגופן לא מאפשר להן לעשות זאת.
אני מאמינה וחשה מתוך נסיוני האישי שעל מנת לצאת לתהליך פונדקאות מוצלח הפונדקאית חייבת לעשות זאת מתוך שני המניעים הללו. אם בחירתה נובעת רק מתוך אחד מהם או ממניע אחר, הסיכוי לצלוח את התהליך בשלום מוטל בספק.

פונדקאית היא בראש ובראשונה אישה אמיצה הבוטחת בנפשה ובגופה. היא שמה לה למטרה לעבור דרך לא פשוטה הכרוכה במשא הפיזי והנפשי של הריון שאינו מסתיים בהורות, התמודדות עם זוג ההורים המיועד והתמודדות עם משפחתה ומכריה. היא נדרשת לתפקד בו זמנית במספר חזיתות מאתגרות ולהיחשף מול סביבתה גם אם אינה מעוניינת בכך, כיוון מה שמתרחש בתוך גופה עתיד להיות נגיש לכל מבט חיצוני. הפונדקאית חווה במינון גבוה חדירה של המרחב הציבורי לתוך המרחב הפרטי שלה ועליה להתמודד עם שאלות חודרניות, חוסר הבנה ושיפוטיות מצד קרובים ורחוקים.

לא פשוט להיות פונדקאית. נשמות טובות יותר או פחות יפקפקו בשפיותה, במניעיה, במוסריותה. יערכו השוואות הזויות בין השימוש בגופה לשם נשיאת הריון לבין זנות. עליה לגלות חסינות בפני בורות שכזו ולדבוק בבחירתה החופשית לגייס את משאביה הגופניים והנפשיים לנשיאת הריון למען מטרה מרוממת של יצירת חיים עבור מי שמייחל להם יום ולילה.

בתהליכי פונדקאות בארץ, המתבצעים תחת פיקוח הדוק של הועדה לנשיאת עוברים של משרד הבריאות השוקדת על יישום סעיפי חוק הפונדקאות, לא ניתן להוביל תהליך המקפח את זכויות הפונדקאית. למעשה חוק הפונדקאות הישראלי מקפיד הקפדה יתירה על זכויותיה ומבטיח קיום תהליכים הוגנים ללא ניצול.

האין זה לגיטימי שאישה אמיצה הבטוחה בעצמה ובגופה מחליטה מתוך בחירה חופשית לעשות מעשה גדול מהחיים?! פונדקאיות בארץ הן במרבית המקרים נשים חזקות, אינטליגנטיות שמחליטות מתוך בחירה חופשית לצאת לתהליך. פונדקאות בארץ מאפשרת תהליכים מלאי העצמה וערבות הדדית נשית שאין כדוגמתה.

אני אמא מיועדת לשעבר וכיום אמא לארבעה תינוקות.
זכיתי לעבור תהליך יוצא דופן עם אשה שהיא סמל ומופת לפונדקאית המשלבת נתינה והעצמה.
ההריון של בתי הבכורה בבטנה של נעמה הפונדקאית סלל את הדרך להריון הנסי שלי שבסופו נולדו שלושת בניי.
המתנה המופלאה שהעניקה לי הבריאה לא השכיחה ממני את הסבל שהיה מנת חלקי עד לא מזמן. יסוריי הדרך שנאלצתי לעבור מתעוררים בי כל אימת שאשה במצוקה מתקשרת אליי לבקש עצתי בנושא פונדקאות. הסוגיות הכרוכות בתהליך רבות והדרך לשיפור התהליך בארץ ארוכה ופתלתלה. אבל עם כל טיפה יהיה בסוף אגם. ובינתיים אני כאן להוסיף טיפות וחוויות מהתהליך שעברתי ומהתובנות שאני ממשיכה לצבור.

אודות מיכל ביטון

אדריכלית נוף וחוקרת גנים בדתות. שנים רבות יצרתי תכניות ומילים אך השתוקקתי ליצור חיים. עולמי השתנה מקצה לקצה בשנה אחת עת הפכתי מאשה חשוכת ילדים לאם לארבעה תינוקות.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק