מהו גמגום, איך מתמודדים איתו וכיצד מטפלים

מכירים אדם מגמגם?
אם לא, יש שתי עובדות שכדאי שתדעו – א. גמגום הוא תופעה נפוצה בהרבה מכפי שהרוב חושבים והיא מופיעה בקרב 5 מתוך 100 ילדים ו -1 מתוך 100 מבוגרים ברחבי העולם. ב. סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מגמגם, כמו רבים אחרים שהגיעו להישגים חשובים בהיסטוריה, ביניהם ספורטאים, מוזיקאים, שחקנים, פוליטיקאים, אנשי צבא, אנשי חינוך ושאר אנשי מקצוע.

אם אתם מכירים מישהו שמגמגם (ואף ייתכן שאתם חיים עם אותו "מישהו" באותו בית), המשיכו לקרוא.

דמיינו לעצמכם שני אנשים מגמגמים:
איתן הוא נער חברותי, ספורטיבי ונבון בן 16. הוא משתתף בכיתה, יש לו חברים רבים והוא נבחר להיות יו"ר מועצת תלמידים. הוא גם מגמגם בתדירות די גבוהה, עם חזרות על צלילים ומילים. כשהוא פותח את הפה, לפעמים לא יוצא אף קול. אמנם ההורים והמורים שלו מודאגים בגלל הגמגום, אבל נראה שאיתן לא מוטרד מכך, והוא בדרך כלל מדבר בחופשיות.
מתן הוא גבר בן 35 אשר עובד בעבודה שאינה הולמת את כישוריו, וחיי החברה שלו אינם פעילים במיוחד. הוא בורח מהטלפון כמו מאש, ורוב התקשורת שלו נעשית באמצעות מסרונים, דוא"ל ומדיה חברתית. במקרים שעליו לדבר בקול, הוא משנה את המילים כדי להימנע ממילים שבהן הוא צופה שיגמגם. מתן רצה להיות מורה, אך ויתר על החלום שלו בגלל הגמגום.

כפי שממחישים איתן ומתן, גמגום אינו רק שגיאה בדיבור שיש לתקן. גמגום הוא סוגיה המשפיעה על אנשים בדרכים שונות, ועל הטיפול להתאים לאדם שמגמגם ולא רק להפרעה עצמה. במובן זה, גמגום הוא הפרעת דיבור ייחודית. בניגוד לבעיות בהגייה (כגון שפתות), גמגום יכול להשפיע משמעותית על הביטחון העצמי ועל הבחירות בחיים. חשבו על משה רבנו כשאמר לאלוהים "לֹא אִישׁ דְּבָרִים אָנֹכִי".

יש להביא בחשבון בטיפול את גילו של האדם שמגמגם. ילדים בגיל הרך, ילדים בגיל בית הספר ומתבגרים/מבוגרים מהווים שלוש קבוצות נפרדות של אנשים שמגמגמים, אשר לכל אחת מהן צרכים טיפוליים ויכולות משלה. לדוגמה, לפי מחקרים עדכניים, ניתן לטפל כעת בילדים בגיל הרך שמגמגמים (גילאי 3-6) בשיטות יעילות מאוד אשר מונעות שנים של קשיים בעתיד.

לפניכם מספר כללי "עשה ואל תעשה" ושלוש שאלות נפוצות. אין ספק שלכל אחד מגיעות תשובות ייחודיות ואישיות, המתחשבות בנסיבות חייו, חומרת הגמגום שלו והשלב שבו הוא נמצא בחיים, אולם השאלות והתשובות הבאות מתייחסות לרוב השאלות הנפוצות ומספקות את העצות הכלליות הטובות ביותר:

התמקדו בתקשורת
1. הפכו למאזינים מצוינים. הקשיבו למה שהאדם אומר, ולא לאופן שבו הוא אומר זאת.
2. כאשר אתם הדוברים, הביעו את עצמכם בדרכים כנות ואותנטיות, בין אם אתם מדברים בשטף או מגמגמים.

חפשו עצות טובות
1. אנשים, אתרים ואנשי מקצוע רבים מספקים עצות סותרות (במקרה הטוב) ולעתים אף מזיקות (במקרה הרע). חפשו מידע עדכני ואמין והתרחקו מכל השאר (ראו מקורות בהמשך).

התייעצו עם איש מקצוע מתאים
1. קלינאי תקשורת מוסמך.
2. איש מקצוע עם רקע וניסיון בטיפול באנשים שמגמגמים (כלקוחות, מותר לכם לשאול את המטפל על ההכשרה והניסיון שלו בטיפול באנשים שמגמגמים).
3.האיש מקצוע המטפל בכם כבני אדם ולא רק כאנשים שמגמגמים, מתייחס לחששות שלכם ומספק טיפול מקצועי ומכבד אשר מותאם לכם אישית.

אל תתנתקו
1. אל תברחו או תתנתקו בעת הגמגום.
2. אל תגזימו בתגובה שלכם.

אל תניחו
1. כאשר אתם המאזינים, אל תניחו דבר בנוגע לאדם שמגמגם (יכול להיות שהוא לא מעוניין שתשלימו עבורו מילים ומשפטים).
2. כאשר אתם הדוברים, אל תניחו שאתם לא יכולים לתקשר או שלא יקשיבו לכם אלא אם תדברו תמיד בשטף.

אל תאלתרו עצות
1. עצות ותגובות כמו "תנשום","לאט לאט", "תירגע" או "זה יעבור כשהוא יגדל" לא בהכרח עוזרות.

שאלות נפוצות

מהו גמגום?
מחקרים עדכניים מסכימים ומגדירים גמגום כהפרעה בדיבור עם בסיס נוירו-פיזיולוגי. המשמעות היא שהמקור לגמגום אינו פסיכולוגי או רגשי ושהוא אינו בעיה קוגניטיבית. הגמגום קשור לאופן שבו המוח שלנו מחווט, ויש מעין תקלה פיזית במערכת המוטורית של הדיבור.

אפשר לחשוב על גמגום כעל אלרגיה של מגנון הדיבור, כמו אלרגיה סביבתית לאבק או לחתולים. אדם הסובל מאלרגיות רגיש לטריגרים כמו אבק ופרוות חתולים, אשר אינם גורמים לתגובות בעצמם. באופן דומה, אדם מגמגם רגיש לטריגרים מסוימים, אשר גורמים לתקלה בשטף הדיבור שלו (למשל עייפות, עוררות, קצב הדיבור, עצבנות וכו').

מה גורם לגמגום?
במשך אלפי שנים, מאז משה רבנו ודמוסתנס, הועלו השערות וסברות רבות בנוגע למקורות הגמגום למרבה המזל, חלק מהתיאוריות הופרכו לחלוטין, ביניהן התיאוריה הדיאגנוסוגנית (אשר עדיין פופולרית).
שלפיה ילדים ממשיכים לגמגם בגלל דברים שהוריהם, אשר הגזימו בתגובותיהם לגמגום, אמרו ועשו.

ועדיין, למרות הפעילות המחקרית הענפה מאז תחילת המאה ה- 20 , הגמגום עודנו בגדר מסתורין. אנו יודעים שגמגום תורשתי לעתים, אך יש אנשים רבים שמגמגמים גם בלי היסטוריה משפחתית. המחקרים העדכניים ביותר מנחים אותנו בטיפול ואנשי המקצוע רואים תוצאות טובות בהתערבויות, אך יש עוד הרבה מה ללמוד על גמגום.

האם אפשר לרפא גמגום?
חשוב להיות מודעים לשני דברים בטיפול בגיל הרך: א. מצד אחד, רוב הילדים שמגמגמים מפסיקים לגמגם תוך כמה שנים, עם התערבות או בלעדיה, ומצד שני, חלק מהילדים ממשיכים לגמגם. ב. לפי המחקרים העדכניים הטובים ביותר, גישות טיפוליות חדשות יכולות להגדיל את הסיכוי להפסקת הגמגום בקרב ילדי גן או להפחתת חומרת הגמגום.
בטיפול בילדים בגיל בית הספר, במתבגרים ובמבוגרים, מומלץ ביותר להתייעץ עם מומחה. קלינאי תקשורת יכול לקבוע את מידת הצורך בטיפול. בכל טיפול שהוא, על אחד מרכיבי הטיפול להתייחס להתנהגויות ולהתאמות בדיבור, וכן להתמודדות עם הגישה והתחושות של המטופל בנוגע לתקשורת.
* אין גישה טיפולית, כדור או מכשיר אשר מפסיקים את הגמגום ב-100%. היזהרו ממי שטוען שבאפשרותו להעלים את הגמגום לגמרי.

ב- 1.11.15 נפתח שבוע המודעות לגמגום בישראל של אמב"י – ארגון מגמגמים בישראל. כ 80,000 מגמגמים ישנם בישראל 1% מהאוכלוסייה. במסגרת שבוע המודעות יתקיימו 3 אירועים ברחבי הארץ, בהם אנשים מגמגמים יספרו את סיפוריהם האישיים, אנשי מקצוע יחלקו מידע ושיטות טיפול חדשות ויתארחו אומנים (יהודה פוליקר).

קליק למידע נוסף באתר אמב"י

הכותב הוא אורי שניידר, MA ,CCC-SLP, מנהל-שותף במכון שניידר לדיבור, המספק מנהיגות ופיקוח קליני בסניפי המכון בירושלים, בית שמש ובאזור ניו יורק. אורי מתמחה בגמגום, קול, לימוד ושיפור דיבור כללי. מרצה בכנסים מקצועיים ומעביר סדנאות בישראל, ארה"ב וברחבי העולם. בנוסף, משמש כיועץ מקצועי לאמב"י.

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק