לאן נטייל בחנוכה: מדריך הפעילויות הארצי

חופשת חנוכה היא הזדמנות לבלות עם הילדים בהצגות, קניונים, אצל החברים והמשפחה, והיא גם הזדמנות לטייל בארץ ולבקר באתרים מרתקים.
הכינו את הרכב לחופש!
איגדנו עבורכן מקבץ של מסלולי טיול ורעיונות לאתרים שכדאי לבקר בהם ברחבי הארץ:

גן לאומי כרמל+ חי בר כרמל
שטח הגן הלאומי כרמל הינו 100,000 דונם, והוא גדול הגנים הלאומיים בישראל

הכרמל נמשל כסמל ליופי וחן, כנראה בשל מצוקיו הפראיים, צמחייתו הירוקה והרעננה שהקנו להר את יחודו. תכונותיו המיוחדות אף הפכו את ההר לחלק מהמסורת הדתית. אליהו הנביא חולל בו את אחד מנסיו המופלאים. יהודים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים קידשו את אתריו ומסדר הכרמלתים הנוצרי נושא את שמו ברחבי העולם. "ההר הירוק כל ימות השנה" משמר בתחומו עצי יער וחורש, שיחים ופרחים רבים, וכן מגון של בעלי חיים. זאת לצד תצפיות נוף מרהיבות ושרידים ארכיאולוגים שימיהם כימי האנושות.
הטיול בגן לאומי כרמל, שיש המשערים ששמו מורכב מצירוף המילים כרם ואל, משלב בתוכו מראות פריחה, לצד מפגש עם סיפורם של עצי המקום, מבנים עתיקים ונחל הזורם לאגם, כשלצידו דקל שפל צמרת.
למבקרים בגן מחכים שני מסלולי טיול העוברי דרך נקודות ציון מרכזיות ומספרים את סיפורו של ההר המופלא. בנוסף, בתחומי הגן נמצא גם חי בר כרמל המוקדש לגידול בעלי חיים הנתונים בסכנת הכחדה או שנכחדו מן האזור ולהשבתם לטבע. במקום גרעיני רבייה של היחמור הפרסי, אייל הכרמל, וכן של נשרים ועופות דורסים, שאף הם חלק מפרויקט ההשבה לטבע. ניתן להגיע לחי בר דרך הגן הלאומי בהליכה רגלית (מדובר בעלייה קלה כך שיש לקחת בחשבון את תנאי מזג האוויר) או באוטו.
WAZE: גן לאומי כרמל
דרכי הגעה: מכביש 4 (ת"א – חיפה הישן) דרך צומת אורן מזרחה. מכביש 70 (פרדיס – יוקנעם) מערבה למחלף אליקים ומהעיר נשר לכיוון האוניברסיטה. קוים 22, 37, 24, מחיפה (עירוני) או 137 מחיפה לבית אורן.
ארנק: רכב פרטי 37 ₪
חינם למנויי רשות הטבע והגנים
טלפון: 04-8228983
WAZE: חי בר כרמל:

מרכז המבקרים מכתש רמון
מציע חוויה המשלבת בין סיפור חייו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אל"מ אילן רמון, להיכרות עם המכתש הגדול בעולם ועם תופעות הטבע הייחודיות שבו.
מרכז המבקרים בנוי על שפת מצוקו של מכתש רמון, בפאתי מצפה רמון, צופה אל נופיו של המכתש ומשמש מרכז מבקרים למטיילים במכתש.

מסלול התצוגה מוביל את המבקר מבניין המבואה דרך מעבר החצוב בסלע מתחת לפני הקרקע.
ההליכה בין קירות הסלע החשופים מעוררת תחושת עוצמה, עוצמתו של הסלע הטבעי ועוצמתו של מעשה ידי האדם המשתלבים זה בזה.
מן המעבר החצוב נכנסים המבקרים אל חלל גבוה ומרשים, שם הם פוגשים בסיפורו של אילן רמון, משירותו בחיל האוויר, דרך תקופת האימונים בנאס"א, ועד המשימה בחלל וסופה הטראגי עם התרסקותה של מעבורת החלל "קולומביה" בשבת 1 בפברואר 2003 בדרכה חזרה לכדור הארץ לאחר 16 ימים בחלל.
דגם גדול ומרשים של מעבורת החלל "קולומביה" מוצב במקום. חרטומה של המעבורת מופנה מעלה, והיא מוכנה לשיגור. המבקרים עולים במעלית עגולה עד למלוא גובהה של החללית, יוצאים מהמעלית בקומה השנייה ושומעים ברקע את קולות ההכנה של האסטרונאוטים בדרכם אל כַּן השיגור. מכאן המבקרים נכנסים אל אולם הקרנה וצופים בסרט מרגש על תחנות בחייו של אילן רמון ועל מסעו לחלל. בסרט מוצג גם סיפורו של בנו של אילן רמון – סרן אסף רמון ז"ל.
עם סיום הסרט עולה המסך, ומאחוריו, מבעד לקיר הזכוכית העגול, נגלה לעיני המבקרים מכתש רמון במלוא תפארתו. ביציאה מן האולם, במסלול היורד מהקומה השנייה אל קומת הקרקע, מתוודעים המבקרים אל נפלאותיו של מכתש רמון.
התופעות הגאולוגיות הייחודיות למכתש רמון מוצגות בתצלומים ובאמצעות דגמים מכניים שהמבקרים יכולים להפעיל אותם. מייצג חווייתי, הפועל באמצעות טכנולוגיה מתקדמת, ממחיש המחשה ברורה ומרהיבת עין מהו מכתש, כיצד הוא נוצר ומדוע תופעה זו היא ייחודית בעולם. בתום מסלול התצוגה הגאולוגית עוברים המבקרים לאודיטוריום, ובו הם צופים בסרט על הטבע במדבר. מכתש רמון הוא אזור מדברי וצחיח ונראה, לכאורה, חסר חיים ושומם, אבל במבט מעמיק מתגלה בו עולם חי עשיר ומגוון..
WAZE: שמורת טבע מכתש רמון
איך מגיעים: כביש 40 בקטע שבין באר שבע לאילת, לפי השילוט בכניסה למצפה רמון
ארנק: 29 מבוגר 15 לילדים (מעל גיל 5), חינם למנויי רשות הטבע והגנים
טלפון לבירורים 08-6588691

גן לאומי בית שערים
טיול בגן הלאומי בית שערים (שגם הוכרז לאחרונה כאתר מורשת עולמי על ידי ארגון אונסקו) יכול להתאים למשפחות המעוניינות להתרחק קצת מהמולת הערים הגדולות, מהרעש והכבישים הסואנים ורוצים לחוש מעט שקט ושלווה.
הגן ששימש בעבר כמקום מושבו של רבי יהודה הנשיא, מנהיג רוחני של העם היהודי בהיסטוריה היהודית, מציע היום שילוב של סיור היסטורי וארכיאולוגי בשילוב פינות תצפית לנוף עוצר נשימה.

באתר מס' מוקדי עניין מרכזיים בהם שרידי בית הכנסת, הבזיליקה ובית הבד וגם תצפיות נוף מרהיבות. בית שערים נמצאת בתוך עמק קטן מוקף גבעות מעוגלות, ומהן אפשר לצפות אל נופי הסביבה היפים.
בימי החורף הגשומים ניתן לסייר במוקדים הסגורים שבאתר:
• בית הכנסת- מבנה מלבני גדול (35 מ' אורכו ו-15 מ' רוחבו) הבנוי אבני גזית גדולות ומסותתות. חזית בית הכנסת פונה לכיוון ירושלים, ויש בה שלושה פתחים גדולים, ששימשו שערי כניסה למבנה. לצד בית הכנסת היו חצר ומבנה קטן. במבנה הזה נמצאו שתי כתובות מעניינות ביוונית. האחת היא כתובת הקדשה לשני אנשים שעסקו בקבורה במקום, ובשנייה כתוב: "יעקב איש קיסרי, ראש בית הכנסת של פמפיליה. שלום" – המילה "שלום" היא המילה היחידה הכתובה בעברית.
• הבזיליקה- מבנה ציבורי, ובו אולם המחולק לשלושה חללי משנה בעזרת שתי שורות עמודים. בחלקו האחורי של החלל המרכזי הייתה בימה מוגבהת, ושני החללים הצדדיים מכונים "סיטראות". קירות הבזיליקה טויחו בתקופה מאוחרת יותר בטיח משוח בצבע, וקובעו אליהם לוחות שיש ועליהם כתובות ועיטורים. למעט אחת, נכתבו הכתובות ביוונית, ונכתבו בהן דברי תודה והקדשה לתורמים הנדיבים שתרמו לבניית המבנה, וכן לבעלי התפקידים שבו.
• בנוסף באתר מערכת מערות שניתן למצוא בהן מחסה מפני הגשם, לדוגמא:
מערת רבי יהודה הנשיא מערכת הקבורה הגדולה כוללת חצר, מערה ושרידי מבנה עילי. בחזיתה שלושה פתחים ומעליהם שלוש קשתות שגובהן שמונה מטרים. במערה הזאת נטמנו, בין היתר, רבי שמעון, רבי אנינא (חנינא) הקטן ורבן גמליאל. בחדר הפנימי שני קברים מלבניים חצובים ברצפה זה לצד זה. הקבר הכפול היה מכוסה בלוחות אבן כבדים, ועל הקברים לא היו כתובות. החוקרים מניחים שכאן נקברו איש ואשתו, והקברים אף מתאימים לצוואתו של רבי יהודה הנשיא – הוא ביקש להיקבר באדמה ולא בסרקופג. נוסף על כך, שמות האנשים הכתובים על הקברים האחרים במערה מוכרים מסביבתו של רבי יהודה נשיא: בניו של רבי יהודה הנשיא היו רבי שמעון ורבי גמליאל, ואנינא היה שמו של רב שהסמיך רבי יהודה הנשיא. צירוף הפרטים האלה הוביל למסקנה שייתכן שזהו קברו של רבי.
• מערת סוחרי האריגים- מערה בת שלושה אולמות, ובהם שש כתובות. בכתובת שבאולם המזרחי כתוב בצבע אדום ביוונית: "בנימין בן יוליוס, סוחר הבדים בן מאקרוביוס המצוין ביותר". כתובת אחרת באותו אולם מספרת: "סאביריס בן סאבינוס, צבע האריגים הראשי". אחוזת הקבר השתייכה, כנראה, למשפחה שעסקה באריגים.
על משקוף שבפתח האולם המערבי חקוק תבליט של ראש אדם ולידו מנורה והכתובת: "של סוקרטס". באולם הזה נקבר אדם יווני, אך המנורה והקבר מעידים שהוא ראה את עצמו יהודי לכל דבר. על לוח שיש לבן, שהיה קבוע בשקע מיוחד כ-80 ס"מ מעל המשקוף, נחקקה כתובת דו-לשונית לצד מנורה בעלת שבעה קנים ורגל משולשת. ביוונית כתוב: "דניאל בן עדו מצור", ובהמשך, בעברית, "שלום".
WAZE: למגיעים מתל אביב, נוסעים בכביש מספר 4 עד צומת פורידיס, שם פונים ימינה (לכיוון מזרח) לכביש 70. נוסעים עד צומת יוקנעם וממשיכים על כביש 722 עד צומת השומרים, שם פונים בפנייה הראשונה שמאלה עד לגן הלאומי בית שערים.( 10 דקות ממרכז קריית טבעון)
ארנק: 22 ₪ למבוגר, 10 ₪ לילד מעל גיל 5 – חינם למנוי רשות הטבע והגנים
טלפון: 04-9831643

גן לאומי בית גוברין מורשה
הגן הלאומי בית גוברין-מרשה הוא לב לבה של "ארץ אלף המערות". במזג אוויר חורפי וגשות ניתן למצוא מחסה בעשרות המערות באתר.
הגן מציג פלא אדריכלי קדום- אינספור מערות שנועדו למגוון רחב של שימושים, אמפיתאטרון שלם מהתקופה הרומית ושרידים מרשימים של מבצר ושל כנסייה מהתקופה הצלבנית.

כך לדוגמא יכולים המטיילים לסייר בין:
מערות הפעמון – מחצבות ענק מהתקופה הביזנטית ומהתקופה הערבית הקדומה. החוצבים חצבו פתח עגול וצר בשכבת הנארי, ואז ירדו מטה בהרחיבם את הבור עוד ועוד, ויוצרים בו צורת פעמון. הגדולות שבמערות מגיעות לגובה 25 מ'. מכלול המחצבה כלל כ־80 בורות פעמון, דופנותיהם נפרצו בתקופה מאוחרת יותר ויצרו מבוך של חללים.
מערת השוק – מערה זו היא כנראה מערת הקולומבריום המרשימה בישראל. המערה חצובה באיכות מופלאה, והיא עשויה מסדרון ראשי ושני מסדרונות החוצים אותו לרוחב. בקירות המערה נותרו חצובים יותר מ־2,000 כוכים שבהם גידלו יונים. גידול היונים נפסק, כנראה, בסוף המאה השלישית לפסה"נ.
בית הבד – בית הבד הוא אחד מ־22 בתי בד תת־קרקעיים מהתקופה ההלניסטית שהתגלו עד כה במרשה. במערה מוצג שחזור מתקן קדום לסחיטת שמן.
מערכת תת-קרקעית – מערכת מרשימה מאין כמותה של חללים תת־קרקעיים שנבנו בתקופה ההלניסטית. מסלול הסיור עובר בפרצות שנפרצו בקירות שהפרידו בין החללים, ובהם בורות מים, קולומבריום ומחסנים.
מערת האמבטיות – שני חדרונים קטנים שהותקנו בהם מושבים לשימוש המתרחצים. המים זרמו אל המושבים בתעלות ובמשפכים שהותקנו בדופנות הסלע.
מערות קבורה צידוניות – מערות אלו הן שתיים מתוך מערות רבות שחצבו פיניקים שהתיישבו במרשה. במערות נחצבו כוכים גדולים להנחת המתים, וקירותיהם עוטרו בציורים ובכתובות. מערה אחת נקראת "מערת אפולופאנס", משום שבמערה התגלתה כתובת המנציחה את אפולופאנס בן ססמאיוס, ראש עדת הצידונים במרשה. הציורים העתיקים במערה זו שוחזרו על סמך ציוריהם של הארכאולוגים ג'ון פיטרס והרמן תירש, שגילו את המקום בשנת 1902. במערה סמוכה שוחזרו ציורי נגנים.
WAZE: מול קיבוץ בית גוברין על כביש בית שמש – קריית גת.
כביש 35 מחלק את הגן הלאומי לשני מתחמים – דרומי וצפוני. במתחם הדרומי נמצאים תל מרשה ומערותיו, ובמתחם הצפוני – שרידי היישובים מהתקופה הרומית ומהתקופה הצלבנית.
ארנק: מבוגר: 29 ₪, ילד (מעל גיל 5) 15 ₪ חינם למנויי רשות הטבע והגנים
טלפון לבירורים 08-6811020

טיבוע ציפורים במעגן מיכאל (מעגן מיכאל)
בשעות הבוקר נצא לסיור רגלי בין בריכות הדגים עד לחוף הים ונגלה עולם מופלא של ציפורים, המספרות את סיפור נדידתם ממקומות רחוקים, נכיר את עבודתו של המטבע, הקשר שבין לכידת ציפורים למדע, מדוע ואיך עושים זאת. נכיר את ציפורי הסבך שבדרך כלל רק שומעים. נראה ציפורים מקרוב.. מאוד, ואם יתמזל מזלנו גם נשחרר כמה ציפורים
מתי: יום שלישי 8.12.15
בהדרכת בית ספר שדה חוף הכרמל של החברה להגנת הטבע. לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688

באנו חושך לגרש (מדבר יהודה)
חווית חנוכה במקום בו הטבע פוגש את המסורת: נפתח בסדנא להכנת חנוכיות והדלקת נרות חנוכה בבית הכנסת העתיק, נמשיך בטיול לאור עששיות בין גבעות החוואר הרכות לרגלי המצדה, ונקנח עם סופגניות חגיגיות. הטיול כולל כניסה לבית כנסת העתיק בעין גדי.
מתי: יום רביעי 9.12.15
בהדרכת בית ספר שדה עין גדי של החברה להגנת הטבע. הגעה במכונות פרטיות.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688

שימו שמן, שימו זית (הרי יהודה)
טיול קטנטנים מתוק בין בוסתנים ומטע זיתים. נבקר בתל חדיד , ישוב עתיק בעל חשיבות רבה בתקופות השונות. נגלה בור מים שבו השתמשו בעבר, נכנס למערה חשוכה, נתצפת על מישור החוף מהרצליה ועד ליבנה, ו.. נשתתף בסדנה להפקת שמן זית.
מתי: 9.12.15
בהדרכת: בי"ס שדה שקמים של החברה להגנת הטבע. הגעה במכוניות פרטיות.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688

עיר עוטפת אור- טיול חנוכיות בעיר העתיקה (ירושלים)
הסיור יתקיים בין סמטאות העיר העתיקה המתמלאים קסם לעת ערב. נסייר עם כל המשפחה בין החנוכיות המקשטות את חלונות הבתים ונשמע סיפורים על מהות החג ועל פרסום הנס ברחובותיה הקסומים של העיר.
בהדרכת בית ספר שדה עופרה של החברה להגנת הטבע. הגעה במכוניות פרטיות.
מתי: יום רביעי 9.12.15
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688

על הניסים ועל הנפלאות (הרי יהודה)
טיול משפחתי בתל חדיד ובקברות המכבים. בשביל המפותל העובר בין בוסתנים, מטע זיתים וגת עגולה מהתקופה המקראית. נשמע סיפורים מרתקים על משפחות החשמונאים שהתגוררו שם בעבר.
בהדרכת בית ספר שדה שקמים של החברה להגנת הטבע. הגעה במכוניות פרטיות.
מתי: יום שישי 11.12.15
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688

חגיגת סתיו בגבעת שר – חינם
בואו ליהנות מהפנינג משפחתי* בסימן סתווי – עם פריחה עונתית, בעלי החיים השוכנים בגבעה, פינות היסטוריות ושלל הפעלות לכל המשפחה! מומלץ להצטייד במים ונעלי הליכה.
מתאים לכל המשפחה אך ללא עגלות.
מתי: יום שישי 11.12.15 בין השעות 10:00-12:00
WAZE: מקום מפגש: פארק אקסטרים (שד' מנחם בגין פינת שד' החשמונאים) טלפון: 08-9717686

סנפיר קטן, מכתש גדול (הר הנגב)
נטייל על רקע הנוף הציורי של החולות הצבעוניים במכתש הגדול. לאחר תצפית מרשימה על האזור. נטייל באזור העשיר במאובנים של יצורים ימיים, הנחשבים לערך טבע מוגן. משם נמשיך למעיין מדברי קסום (עין ירקעם).
מומלץ להביא בקבוקים עבור יצירה בחולות הצבעוניים. בהדרכת בית ספר שדה הר הנגב של החברה להגנת הטבע. הגעה במכוניות פרטיות.
מתי: ים שבת 12.12.15
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688

לילה של מטאורים- פעם בשנה ניתן להגשים
כמידי שנה באמצע חודש דצמבר, פוגש כדור הארץ מטח מטאורים הצובע את שמי הלילה בניצוצות ואורות מופלאים. נפתח בפעילויות יצירה ובתצפיות על הירח לפני שקיעתו. לאחר ארוחת הערב נשמע הרצאות מרתקות על מטאורים ועל מערכת השמש ונקנח בקומזיץ מפנק תחת שמים מאירים. למחרת בבוקר נטייל בשמורת שיזף ובנחל פרס, נשקיף אל ים המלח ואולי נזכה לראות גבים מלאים. כולל לינה וכלכלה בבי"ס שדה חצבה.
בהדרכת בית ספר שדה חצבה והר הנגב של החברה להגנת הטבע. הגעה במכוניות פרטיות.
מתי: 13-14.12 ראשון- שני
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק