שמן זית: 10 סיבות למה את חייבת להשתמש בו יותר

הקיץ, הוא זמן נפלא ללמוד מה כל כך מיוחד בשמן הזית ומה הסגולות שהוא נותן לנו.
אבי ציטרשפילר, עשבונאי, הרבליסט והבעלים של "חוות דרך התבלינים" בבית לחם הגלילית, מספק לנו עשר סיבות בריאותיות שבגינן כדאי לצרוך שמן זית:

1. הגנה על כלי הדם והלב
בשמן הזית כמות גדולה של חומצה אולאית שהיא חומצת שומן בלתי רוויה התורמת להקטנת כמות הכולסטרול הרע LdLבגופינו ובכך מסייעת להגנה ולצמצום התפתחות טרשת בעורקים ונזקיה.

2. הגנה מפני התפתחות תאים סרטניים

בשמן הזית נוגדי חימצון רבים כמו פוליפנולים וויטמין B. כניסתם לגופינו מגינה עליו מפני תהליכי חימצון והתפתחות תאים סרטניים.

3. הגנה על תאים רקמות ואיברים מפני הזדקנות
תאי גופינו זקוקים מאוד לשמן לצורך פעילותם התקינה, בכמות הנכונה ובאיכות הנכונה, יאט שמן הזית את הזדקנות התאים והעור. הכמות המומלצת היא 2 כפות ביום.

4. מונע רכיבים רעילים במזון
שמן הזית הוא השמן הנכון לטיגון ובישול. טמפרטורת הרתיחה הגבוהה שלו תצמצם הפיכת רכיבים מהשמן לרעילים בזמן חימום וטיגון. מומלץ לצרפו למאכלים ואז לחמם ולא לחמם אותו בנפרד לפני הבישול.

5. הגנה מפני מחלות דמנסיות
שמן זית משפר את פעילות המוח ובתוך כך משפר גם את הזיכרון. יתרון נוסף הוא ששמן הזית ממתן הפרעות עיצביות ולכן תורם במיוחד לבריאות גופנו.

6. הגנה מפני עליית רמות הסוכר בדם
שמן זית מווסת ספיגת סוכרים מהמזון לדם ומקטין את נוכחותם בכלי הדם. הוא מסייע באיזון הגוף לפני ולאחר צריכת סוכרים.

7. הגנה על מערכת העיכול ושיפור תפקודיה
שמן הזית מגן על התאים מפרישי הריר במערכת העיכול מפני כיבים ופגיעה. מרירותו מפעילה את כל שרשרת העיכול לפעול בייתר ומאפשרת פרוק טוב יותר של רכיבי המזון והכנסתם לגופינו.

8. הגנה על הכבד
שמן הזית מכיל רכיבים מרים, בלוטות הטעם הקולטות את המרירות מעצבות את מערכת העיכול לפעול בייתר. הכבד במצב זה מייצר ומפריש יותר מיצי מרה ובכך מאפשר במספר מעגלי הגנה עליו ועל כלי הדם.

9. טיפול חיצוני בעור והרפיית שרירים תפוסים
שימוש חיצוני בשמן הזית מזין את העור ומרכך אותו. השמן נהדר לעיסוי ומריחה, יוצר תחושה רכה, נינוחה ונעימה. ניתן לשייך לשמן גם השפעה על שרירים תפוסים, מריחת השמן על השריר התפוס עשויה להרפות את השריר ולהפיג את הכאב.

10. מזין את שיער הראש
שמן הזית הופך את השיער לרך ונעים כמו משי ומזין את שורש השיער. כמו כן, שמן הזית מייצב את פעילות בלוטות החלב כך שהן יפרישו בצורה מאוזנת וישמרו על קרקפת נקיה.

לשמן זית סגולות בריאותיות רבות, אך צריך לשים לב באיזה שמן זית משתמשים. לא כל שמן זית מכיל את ההביטים הבריאותיים שציינו קודם לכן. אז איך נדע שמדובר בשמן זית איכותי? השמן המומלץ הוא שמן שיוצר ואוחסן. כלומר:
• עבר עצירה קרה.
• אוחסן במקום קריר, יבש וללא מגע של קרני השמש.
• הופק מיד לאחר הקטיף ומזיתים בריאים ונקיים.

שתהיה עונת מסיק נפלאה ושנה בריאה!
המידע באדיבות אבי ציטרשפילר, תבלינאי, הרבליסט ובעלי "חוות דרך התבלינים" בבית לחם הגלילית.
קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות