בריונות דיגיטלית: כך נגן על ילדינו ברשת

אנונימיות אינה בהכרח דבר רע, היא מאפשרת פתיחות, נדיבות לב, דרור ליצירתיות וחופש לביטוי. אבל לעיתים בחסותה ניתן לעשות נזקים לעצמנו ולאחרים. אחד ממאפייני האינטראקציה המקוונת הוא העדר עכבות, אנחנו יכולים לשתף בטכנולוגיות מסוימות כל דבר שעולה ברוחי ואף אחד לא ידע שזה אנחנו..
ילדים ובני נוער אינם מודעים תמיד להשלכות של מעשיהם על האחר ובוודאי לא להשלכות לעתיד לבוא. בריונות מקוונת (בולינג), סקסטינג (העברת תמונות ומסרים בעלי אופי מיני) הינם מושגים שנוצרו עם ההתפתחויות שמאפשרת הטכנולוגיה.
אפליקציות מסוימות מאפשרות ביטוי ואינטראקציה עם האחר באנונימיות מוחלטת. דמיינו נער או נערה המתכתבים עם אדם אחר. בזמן כתיבת מסרים אינטימיים עולה תחושת הפרטיות, הסוד המתוק, גוברת תחושת האי אחריותיות, קלות הראש, ומכאן הדרך להיפגע או לפגוע קצרה.

אפליקציית סנאפצ'ט הינה אפליקציה ותיקה במונחים טכנולוגיים, יצאה לשוק בשנת 2012 ומאז עשתה הדים רבים.
היא פונה לקהל צעיר בגילאי 13-34. באתר הרשמי מתהדרים במאה מיליון כניסות של סנאפצ'רס (כך מכונים המשתמשים בה) מדי יום.

האפליקציה אינה אנונימית אך מאפשרת שליחת תמונה מקורית או תמונה שעברה עיבוד (הוספת טקסט, שרבוט על גבי התמונה) למשתמש אחר. ניתן להגדיר את מספר השניות שאותו אדם צופה בה וכעבור אותן שניות התמונה תימחק. לעומת תמונה שנשלחת בווטסאפ הנשמרת בשיח בווטסאפ ולעיתים בגלריית התמונות (תלוי כיצד מוגדר במכשיר).
באופן הזה ניתן להעביר תמונות מכל סוג שהוא: תמונות מכפישות, תמונות בעלות אופי מיני, בידיעה שהתמונה לא נשמרת בשום מקום. עם זאת, ניתן לשמור במהירות את התמונה על ידי הקלקה על צילום מסך. והמשתמש יקבל הודעה שהתמונה צולמה.
בחנות האפליקציות של סנאפצ'ט מעניין לראות את המסר של מפתחי האפליקציות: "החיים יפים יותר כשאתה חי את הרגע". מה זה לחיות את הרגע? לשלוח כאן ועכשיו תמונה בלי לחשוב על ההשלכות שיכולות לקרות. אז אולי החיים יפים יותר אבל הם עלולים להיות פוגעים הרבה יותר.

בימים אלו הושקה אפליקציה חדשה בשם Blindspot שעוררה הדים רבים מצד מתנגדיה.

ברגע שמורידים את האפליקציה מופיע המסר הבא: לא חשוב מה תשלחו, אף אחד לעולם לא ידע שזה נשלח מכם! ואכן ניתן לשלוח כל דבר שעולה על רוחכם לאנשי הקשר שלכם. דוגמה לבריונות מקוונת:

אפליקציית סיקרט עצרה פעילותה לפני כשמונה חודשים, מפתחיה נוכחו לדעת כי רוב השימוש בה היה לרעה, לטענתם האפליקציה חרגה מהחזון המקורי שלה. אך ברשת יש עוד אפליקציות שמשתמשות באנונימיות ברשת, פחות מוכרות, דוגמת Whisper או Yik Yak.

YIK YAK הינה אפליקציה מבוססת מקום, המציגה פוסטים של אנשים הקרובים פיזית אלינו. היא מאפשרת שיתוף של מידע עם אחרים ללא חשיפת פרטי מידע אישיים, אלא באנונימיות מוחלטת.

טיפים להורים:
• הכירו את המרחב הוירטואלי, היו חלק ממנו, הילדים שלכם שם – תהיו גם אתם!
• מצאו את ההזדמנות הנכונה לשיחה: הנושא הועלה באחת התכניות, שמענו על מקרה שקרה.. בטבעיות. לא ליצור שיחה מאולצת
• שוחחו עם הילדים, שיחה בעלת אופי של הקשבה ולא ביקורת
• תנו לילדים כלים להתמודדות עם בריונות מקוונת וכמובן עוררו בהם אמפטיה לאחר.

הכותבת היא לימור הררי, מומחית ADE מטעם חברת Apple. ראש תחום תקשוב באקדמית גורדון

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק