לאן בשבת: מסלול טיול מומלץ לכל המשפחה

מסלול סובב הר תבור, טיול המשפחות מסביב לפיסגת הר תבור, דרך שביל החלמוניות, הכנסייה והמנזר, הוא נוח להליכה, מעניין ומהנה מבחינת הנופים והפריחה (בעונה).

איך מגיעים?
מכביש 65 פונים לכיוון הכפר שיבלי והר תבור (פנייה שמאלה לבאים מכיוון עפולה, פנייה ימינה לבאים מכיוון צומת גולני). בכיכר הראשונה יוצאים ביציאה השנייה ולאחר כמה מאות מטרים מתעקלים ימינה עם הכביש. עולים עד מסוף חניית האוטובוסים שלצד חנות המזכרות, עוברים את המסוף ודואגים לא לפספס את הפנייה הראשונה שמאלה לכיוון התבור. השביל צר ומפותל. הנסיעה האיטית מאפשרת טעימה ראשונה מנופי הסביבה.
waze: "הר תבור, לכנסייה הקתולית"
איפה חונים? 50 מטר לפני הכנסייה תמצאו חנייה מסודרת. יש לעבור את שער הרוחות (למרות השלט עליו שמבשר כל כניסה לשטח פרטי)
לפני "שער הרוחות" נבנתה רחבת חנייה חדשה שטרם נפתחה. הכניסה אליה חסומה על ידי שני סלעים. אפשר לחנות ו "לחסום את הסלעים".
החנייה החדשה ממוקמת בנקודה בה מתחיל המסלול.
זמן הליכה: הליכה רגועה של כשעתיים. תלוי במספר העצירות לצילום ולאוכל.

תיאור המסלול
מתחילים לצעוד בשביל שמימין לחנייה החדשה (מהחנייה של הכנסייה יש לחזור ברגל לכיוון השער, לעבור בו ולפנות שמאלה אחרי רחבת החנייה). הסימון הוא שחור לאורך 1.5 ק"מ מתוך השניים של המסלול.
מסלול סובב הר תבור הוא , בעצם, הליכה נוחה בתוך תצפית מקסימה. כדאי ללכת לאט ולהביט ימינה לכיוון ההרים, העמקים והיישובים אותם ניתן לזהות מההר
המבט ימינה יגלה חלק מעמק יזרעאל. אפשר לראות מכאן, בין היתר, את גבעת המורה ואת הכפר איכסאל.
מהשביל נוכל לראות לשמאלנו את הכנסייה הפרנסיסקנית. לאחר שהשביל המסומן שחור מתעקל שמאלה, נוכל להביט ולראות מימין לו , בין היתר, את הישובים כפר תבור, כפר קמה, בית קשת ונצרת. הרי הגולן מציצים עלינו מרחוק ובימים של ראו משובחת במיוחד ניתן להבחין בהר החרמון.
אחרי כק"מ וחצי, קצת אחרי שעברנו את המערה הפתוחה משמאלנו, נחליף צבע ובנפנה שמאלה בשביל הירוק שיקח אותנו לאורך כחצי ק"מ עד למפגש השביל עם הכביש שמוביל למנזר האורתודוכסי. מכאן נמצא את דרכינו חזרה לרכב. הכביש אותו נחצה מקביל לכביש בו נסענו לכיוון החנייה שלצד הכנסייה הפרנסיסקנית. הדרך המהירה ביותר כוללת את חציית הכביש והמשך ישר תוך חיפוש סימון השביל עד להגעה לכביש במוביל משער הרוחות לחנייה.
לאורך השביל שולבו לאחרונה שלטים שמכוונים את המטיילים לאפשרויות הטיול השונות.

אוכל
לאורך השביל תמצאו נקודות נוף מעולות בהן תוכלו לפתוח את תיק האוכל. לאחר כק"מ תוכלו לראותמצד שמאל מערה פתוחה כאשר כמה מטרים אחריה, קצת מחוץ למסלול, תמצאו כר דשא קטן עליו ניתן לשבת אל מול הרי נצרת.
אטרקציות נוספות על ההר

שביל החלמוניות
לאחר כמה עיקולים של הכביש הצר במעלה ההר, נבחין בשלט ירוק שמכריז על "שביל החלמוניות". לצד השלט נמצא רחבת חצץ עם מקום חנייה ל2-3 רכבים. מכאן יוצא שביל שאמור לקחת אותנו אל החלמוניות והוא מומלץ בעונת הפריחה. הנופים מרשימים פחות בהשוואה לנופים מהמסלול העליון.

כנסיית ההשתנות הפרנסיסקנית
הכנסייה נבנתה בתחילת שנות העשרים של המאה העשרים ותוכננה על ידי האדריכל האיטלקי אנטוניו ברלוצי שחתום על עוד כמה מבנים מרשימים בארצנו.
הכנסייה מחולקת לשלושה חלקים. החלק המרכזי שמספר את סיפור ההשתנות וקפלה אחת מכל מצד כאשר האחת מוקדשת למשה והשנייה לאליהו(משה הוא הדמות שמצויירת מחזיקה לוחות ברית). פרטים נוספים בויקיפדיה וגם כאן בהמשך.
קיים סיכוי טוב להיתקל בעולי רגל מארצות מגוונות בעולם שעושים את דרכם במעלה ההר במוניות שירות או ברגל. לפעמים אפשרלחזור בטקס טבילה או חגיגות של חתונה.

התצפית לצד הכנסייה
כשאנו עומדים עם הפנים לכנסייה, נפנה ימינה ונעלה בגרם מדרגות אל רחבת תצפית שתעניק לנו אופציות צילום נהדרות.


היסטוריה חלקית
לפני כיבוש ארץ ישראל על ידי בני ישראל, הר תבור היה ידוע כמקום פולחן אלילי בו סגדו לאל בעל צדק.עם חצייתם של בני ישראל את נהר הירדן לכיוון ארץ ישראל, הפך התבור למקום מיוחד בעיניהם. הר תבור נמצא בגבול שבין השבטים זבולון, נפתלי ושבט יששכר.
האפיזודה המרכזית שמתרחשת בהר תבור ועליה מספר התנ"ך היא סיפור מלחמתם של דבורה הנביאה ושר צבאה ברק בן אבינועם בצבאו של יבין מלך כנען. דבורה ביקשה מברק לכנס את הצבא על הר תבור. המקרא לא משתף אותנו בתכנית הצבאית שבאה עם ההנחייה הזאת, יחד עם זאת, יתכן ולהתכנסות על הר תבור יש משמעות דתית יותר מאשר משמעות צבאית. הלוחמים התכנסו על ההר הקדוש כדי להתפלל לאלוהים . בספרות הרבנית, בתרגום ירושלמי של סיפור דבורה הנביאה , מתואר הר תבור כמקום שמעליו מרחפת הישות האלוהית וההר מתגאה בזה שהוא הגבוה מכל סובביו ולכן מגיע לו שאלוהים ידור עליו .לאחר מכן בספר שופטים מופיע הסיפור לפיו על פסגת הר תבור הרגו המדיינים את אחיו של השופט גדעון. גם הנביא ירמיהו מזכיר את הר תבור ומציין שהוא הר בולט ממש כמו הכרמל ששולט על הים. האיזכור האחרון של הר תבור.

סיפור ההשתנות (Transfiguration) של ישו לפני שלושה מתלמידו ובנוכחות משה ואליהו מסופר בשלושת האוונגליונים הסינופטיים(מרקוס,ט. מתי,יז. לוקס,ט.). האירוע המתואר בסיפור הוא האירוע המשמעותי ביותר בחייו של ישו עד תחייתו ביום השלישי לאחר קבורתו . על פי הסיפור שישה ימים לאחר שפטרוס עונה לישו שהוא "בן האלוהים" (או שמונה ימים על פי לוקס) עולה ישו עם שלושה מתלמידיו – פטרוס, יוחנן ויעקב אל הר גבוה ושם עם הפיסגה משתנה ישו ובגדיו הופכים בוהקים. אז מסתכלים התלמידים ורואים שלצד ישו מופיעים אליהו הנביא ומשה רבנו. לאחר מכן, מתכסה ההר ענן שממנו מופיע אלוהים שמצווה עליהם להקשיב לישו מכיוון שהוא בנו. מדובר בחזרה על ההצהרה האלוהית שהושמעה כבר עם טבילתו של ישו ("אתה בני ידידי אשר רציתי בו" ), כאשר התוספת המשמעותית של הקול האלוהי היא הציווי של "אליו תשמעון". לאחר התגלות האל וההשתנות של ישו, הענן ואיתו הנוכחות האלוהית נעלמים והשלושה נשארים לבדם עם ישו על ההר. ישו חוזר לתפקידו הארצי. כאשר ישו ותלמידיו יורדים מן ההר הוא מצווה עליהם לא לספר את אשר ראו על פיסגתו עד לאחר שיקום ישו מן המתים.

שלושת התלמידים, מתוך השנים עשר, שעלו אל ההר הם אלה שנכחו יחד עם ישו באירועים חשובים אחרים עליהם מספרים לנו האוונגליונים. הבחירה בשלושה קשורה לחוק היהודי שמחייב שלושה עדים כדי להוכיח טענה בדבר התרחשותו של אירוע "..על פי שלושה עדים יקום דבר" . בנוסף, האירוע החשוב על ההר הגבוה מצטרף לשרשרת של האירועים החשובים ביותר בחייו של ישו שכולם התרחשו על הרים (ההתעברות בהרי נצרת, הנאום על הר האושר, הסעודה האחרונה על הר ציון וכן הלאה). אירוע ההשתנות הציג, באופן זמני ומהיר, את סוד טבעו האלוהי של ישו כאשר זוהרו של ישו היה שונה מזוהרם של משה ואליהו שעמדו לצידו והשוני הזה חשף לראשונה את סודו של ישו בפני בני תמותה. באותו רגע נחשפה גם בפני משה ואליהו לראשונה אנושיותו של ישו.

קרדיט תמונות: מאיה אלון

הכתבה באדיבות דרור אלון, מקדם אתרים בגוגל ומומחה להיסטוריה של הר תבור

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות