"הוטרדתי מינית ולא שתקתי": סיפור ממקור אישי

" הוטרדתי מינית באוטובוס בדרך לעפולה.

זה סיפור עם מסר חשוב, אז אני כותבת אותו:
ישבתי על ספסל לבדי באוטובוס , צמוד לחלון, בדרך לעפולה.
אוטובוס שקט, חשוך ובאווירה מנומנמת של תשע בערב. בספסל מאחוריי ישב גבר כבן 45. באזור הכניסה לוואדי ערה, אני מרגישה פתאום את היד שלו מגששת לכיוון החזה שלי, מסתכלת ומבינה שהוא העביר אותה דרך החריץ שבין הכיסא לחלון. למזלי הייתי ערנית ותפסתי את זה יחסית בזמן: אני: "אתה נוגע בי!" הוא: "סליחה". מישהי שישבה סמוך אלי קלטה את זה והציעה לי לעבור לשבת לידה. עברתי מקום. אני יושבת בכיסא, הוא עדיין יושב באותו מקום, והזעם מתחיל להצטבר בי. האוטובוס כה שקט ורגוע, כל אחד מהנוסעים בשלו, אף אחד לא רואה שמתחת לכל החושך הזה הגוף שלנו מופקר, הביטחון שלנו פרוץ, ואפשר לסיים את הנסיעה הזאת ואני אשאר לבדי עם הגועל והבחילה.."
מספרת אריאל פישמן, וממשיכה –
" אז אני קמה לנהג ואומרת: "מישהו הטריד אותי"
הנהג: "את רוצה להתלונן?"
"כן"
"אולי ניסע לתחנת המשטרה בעפולה?"
"לא נראה לי שהוא יישאר עד עפולה"
בלי להתבלבל הנהג מוציא את הנייד ומתקשר למשטרה במקום. הוא מקבל הוראה מהשוטרים לעצור בצד, ממש מול תחנת משטרת עירון. במקרה בתחנת האוטובוס עמדו שלושה שוטרים שהיו בדרכם הביתה ותכננו לעלות ממש על האוטובוס הזה. הכל קורה ממש מהר, ותוך רגע אני כבר למטה מספרת לשוטרים מה קרה. הם אומרים לי שהם יכולים לעכב אותו, אבל אני אצטרך להישאר בתחנת המשטרה לתת עדות. באותו רגע מיליון מחשבות רצות לי בראש- מצד אחד, אני לבד פה, השעה 21:30 בערב, מי יודע כמה זמן זה ייקח, וגם סך הכל הוא לא הספיק לגעת בי יותר מדי, כך שהטראומה לא כזאת נוראית, ואני יכולה לעלות חזרה לאוטובוס ולסיים את היום. מצד שני, מה היה קורה לא הייתי ערנית אלא בשנת אוטובוס עמוקה? מה הוא היה עושה לי? ואם זה יקרה שוב לאיזו נערה בת 17 שלא תדע לעצור את זה? שלא תדע להגיב בזמן? איך אני יכולה פשוט לתת לזה לעבור??
אמרתי: "אוקיי, אני אבוא אתכם"
הם ביקשו שאעלה לאוטובוס לזהות את הבחור.
כשעליתי חזרה, הבנתי בדיוק למה עשיתי את זה. כל האוטובוס היה מואר. כולם הסתכלו. עכשיו הכל גלוי, הכל בחוץ, הכל באור.

עכשיו כולם יודעים שנשים מוטרדות מינית באוטובוסים ושזה דבר חמור שאין לעבור עליו בשתיקה. זה לא שתוק. זה לא בושה.
אני הוטרדתי וזה לא באשמתי. לא אני אסיים את הערב הזה עם מועקה ובחילה ושנאה עצמית. אני מצביעה עליו עכשיו ואומרת- זה הבחור שהטריד אותי. השוטרים מורידים אותו למטה, ואני מבינה שעכשיו גם אני צריכה ללכת איתם. לבד. לפתע אני שומעת קול מאחורי שאומר: "את רוצה שאני אבוא איתך?" מסתבר שידיד שלי יאיר היה על האוטובוס כל הזמן ולא ראינו אחד את השני. חשתי הקלה עצומה, הלכנו ביחד לתחנת המשטרה ואני נתתי את עדותי לחוקרת חביבה ואכפתית. הטיפול של משטרת עירון היה מקצועי, מהיר ואחראי, עד כדי כך שבסוף הפרשייה הם הסיעו אותנו הביתה.
כל כך נדיר לשמוע על סיפור שבו הרשויות עמדו לצד המתלוננת, ובסיפור שלי גם הנהג וגם השוטרים התנהגו למופת!
אם את אישה ואת קוראת את זה- דעי שגופך אינו הפקר, שאסור לנו כנשים לקבל את שלטון הטרור של אונס והטרדה. אם את מוטרדת כדאי לך להתלונן גם עבורך וגם עבור נשים אחרות שבסכנה בתחבורה ציבורית, וייתכן מאוד שהצדק ייעשה ורשויות החוק יהיו לצידך. אם אתה גבר ואתה קורא את זה- דע שאלימות והטרדה כלפי נשים זו אחריות שלך, היה ערני ואחראי ודאג לביטחונן של נשים בתחבורה ציבורית, אל תעמוד מן הצד.
מוזמנים לשתף "

מתוך דף הפייסבוק של אריאל פישמן

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות