דיכאון או סתם מצב רוח רע? כל מה שיולדת טרייה צריכה לדעת

בעקבות הלידה והגעת תינוק לחייך את עוברת שינויים בתחומים רבים של חייך- גופניים, רגשיים, זוגיים, חברתיים ואולי אף מקצועיים. השינויים ההורמונליים החדים שמתרחשים לאחר הלידה מביאים איתם תופעה ששמה דכדוך לאחר לידה או "בייבי בלוז".
זו תופעה נפוצה מאד וחולפת, שמתרחשת אצל 50-80% מהיולדות במהלך עשרת הימים הראשונים עד שבועיים לאחר הלידה. מאפיין אותה בכי בלתי נשלט, רגישות יתר, קשיי שינה וחרדה, תופעות החולפות, בדרך כלל, אחרי מספר ימים, אפילו מספר שעות. תמיכה ורגיעה מסייעות לרוב להרגיע את התופעות האלה.
כאשר תופעות הדכדוך ממשיכות מעבר לשבועיים או כאשר הן חריפות גם במהלך השבועיים הראשונים, קיים חשש שאת סובלת מדיכאון לאחר לידה. אין צורך שתישארי לבד עם הרגשות האלה ותאשימי את עצמך. בניגוד למיתוס הנפוץ שמתאר את האימהות בצבעים וורודים, במציאות החיים עם תינוק אינם פשוטים. את רגישה, ועשויה לחוות כמו אימהות רבות אחרות תשישות, חרדה, חוסר בטחון, עצב, חיכוך קטן עם בן הזוג, או מצוקה. בדרך כלל מדובר בתגובות הסתגלות למצב החדש. אך אצל 10-15% מהיולדות ההסתגלות בעייתית יותר ובגלל הרגישות הרבה בה האישה שרויה בתקופה זו, יכולים להופיע תסמינים של דיכאון.

מכיוון שאת עוברת הסתגלות ופוגשת תגובות רגשיות שבחלקן אינן מוכרות לך, את עשויה לתהות מה עובר עלייך. האם זה דכדוך אימהי, חולף, כפי שתיארנו מעלה, או שמדובר בדיכאון לאחר לידה. אם את סובלת מדיכאון לאחר לידה, הרי שבאופן כללי מצב רוחך ירוד רוב הזמן ויש לך תסמינים פיזיים של דיכאון ואובדן הנאה. מדובר ב 11 תסמינים שעולים ויורדים ואינם מתרחשים כל הזמן. לכן אם את חשה כמה מהם כדאי שתשתפי איש מקצוע:

1. מצב רוחך דיכאוני : את חשה ייאוש, חוסר תקווה ואין אונים. את בוכה הרבה.
2. את לא כל כך שמחה עם התינוק ואת מאשימה את עצמך שאינך אם טובה ואת מודאגת לגבי השפעת מצבך על התינוק. את מרגישה, או שאחרים שמים לב לכך, שהקשר עם התינוק מועט.
3. איבדת עניין והנאה מדברים שבדרך כלל גורמים לך הנאה – למשל, אינך רוצה לפגוש חברים ובני משפחה. אינך חשה "געגועים" להנאות שהיו לפני הלידה.
4. יש לך קשיי שינה וקשיי הירדמות, במיוחד אחרי שתינוקך נרדם; את מתעוררת הרבה או שאת ישנה יותר מידי .
5. תאבונך ירוד או מוגבר ועלית או ירדת במשקל.
6. את חשה עייפות לאחר מאמץ קל .
7. מבחינת החשיבה – את פחות מרוכזת, חשיבתך איטית והססנית ואת מבולבלת ושוכחת דברים.
8. את מעריכה את עצמך פחות וחשה שאינך בטוחה בעצמך.
9. יש לך מחשבות תוקפניות מפחידות בנוגע לתינוקך או בנוגע לעצמך.
10. יחסייך עם בן זוגך טעונים ולעיתים אף מתדרדרים לכדי סכסוך. את חשה שאינו מבין את מצבך.
11. תופעות מיוחדות: יש נשים שאצלן לא בולט מצב הרוח הדיכאוני, אלא בולטים חרדה, מצוקה נפשית ואי שקט מוטורי המסתירים את הדיכאון. חרדה יכולה להתבטא באופן פיזי או רגשי בכאבי ראש, דפיקות לב, עצבנות, פחדים ובתסמינים כפייתיים כמו הקפדה יתירה על ניקיון, עיסוק היפוכונדרי בנוגע לעצמך או לתינוקך. גם רגזנות ועצבנות יכולים להסתיר דיכאון.
אם חלק מהנקודות שמופיעות כאן מאפיינות אותך, אל תישארי לבד איתן. שתפי את בן זוגך, חברה טובה, אחות טיפת חלב או פני לאיש מקצוע שיסייע לך.

הכתבה באדיבות ד"ר חנה גילאי גינור, פסיכולוגית קלינית, מנהלת "הורותא" לייעוץ ותמיכה רגשית בתחום ההיריון, הלידה וההורות.
ודיכאון לאחר לידה.
קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

6 תגובות

  1. עברתי את זה.. ..התהפכה לי הבטן רק מלקרוא עכשיו אבל הייתי שם..זה קשה זה מטלטל..אבל זה יכול לעבור אם מטפלים בזמן ..אם לא מזניחים

  2. לא מבינה… ..אם אישה באופן כללי היא מהסוג שעסוק בניקיון ויש לה אובססיה לזה איך יודעים אם זה שמחמיר??

  3. אבל אומרים שבכלל דכאון ועצבנות כאלו זה תורשתי..כאילו אי אפשר להילחם בזה

  4. זה נכון שאגוזים שקדים ועוד פירות מהסוג הזה יכולים לעשות טוב למצבי רוח?

  5. חשוב להפיץ את הכתבה הזו כי נשים רבות לא מבינות מה קרה אחרי הלידה. למה הן עצובות ולרוב מי שמשלם את המחיר הוא הבעל, הילדים ואז האישה מרגישה עוד יותר אשמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות