גמילה מחיתולים: כך נעשה זאת נכון

גמילה היא תהליך ארוך שדורש הרבה סבלנות גם מההורים. במאמר הבא נסביר איך עושים את זה נכון ונביא כמה טיפים מעשיים שניתן להשתמש בהם באופן מיידי:

תהליך גמילה מחיתולים נחשב לאחד משלבי המעבר הקשים ביותר עבור הורים ותינוקות. הגיל המסורתי הוא בסביבות שנתיים, אך יש הורים שמעדיפים להתחיל חצי שנה ואפילו שנה לאחר מכן. הרבה תלוי בבשלות ובנכונות של הילד לשתף פעולה עם התהליך.
אפשר לדעת שהילד מוכן לגמילה לפי סקרנות שהוא מגלה כלפי עשיית צרכים. סימנים נוספים הם ילד שנשאר יבש שעתיים רצופות ויותר במשך היום, מתעורר יבש משנת הצהריים ואפילו מבקש שיחליפו לו את הטיטול אחרי שהוא נרטב. חוץ מזה, כדאי להישאר עירניים לילד שרוצה ללכת בעצמו לשירותים כמו האחים או ההורים. מומלץ תמיד לזהות את הקצב המועדף על הילד, לא לכפות עליו גמילה ולעודד אותו על בסיס חיזוקים חיוביים ולא שליליים.

ברמה המעשית, כדאי להתחיל בגמילה בשעות היום ולא לצפות מהילד להחזיק מעמד גם לאורך הלילה. במהלך השינה ניתן להשתמש בתחתוני גמילה שמשלבים בין תחתונים וטיטול ולזכור שגמילה מלאה מהרטבת לילה נמשכת באופן טבעי עד גיל 4-5. מומלץ לדבר עם הפעוט על הנושא ולהציף אותו בעזרת ספרים, סרטונים ותכניות טלוויזיה. לחילופין, לא כדאי לנסות לגמול את הילד בתקופה של שינויים כמו לידת אח צעיר או מעבר דירה.

שאלת מיליון הדולר: סיר או אסלה?
הורים מתלבטים בשאלה האם עדיף לגמול את הילדים מחיתולים בעזרת סיר או להושיב אותו ישר על האסלה. כמו בנושאים נוספים שקשורים לגידול ילדים, גם כאן אין תשובה חד משמעית או נוסחת זהב. לכל אפשרות יש יתרונות וחסרונות אחרים. יש ילדים שיעדיפו על פני הסיר את הישבנון בשירותים כי כך הם ירגישו בוגרים יותר, לעומת כאלה שהחור באסלה מפחיד אותם. גם קושי פיזי לטפס ולשבת גבוה משפיע על קצב הגמילה ועל הצלחת התהליך.
התלבטות בין סיר לאסלה היא רק חלק ממערכת השיקולים שמלווה את תהליך הגמילה. הורים צריכים לשאול את הילד לעיתים קרובות האם הוא רוצה לעשות את צרכיו, אך לא לנדנד לו ולגרום תחושת מיאוס. המטרה היא תמיד לגרום לילד לזהות את הצורך בעצמו ולשבח אותו כשהוא מצליח. אפשר לתגמל את הילד בחיזוקים מילוליים ובפרסים קטנים, לתת לו תחושת סיפוק ולחזק את המוטיבציה שלו.
נסיגה בתהליך הגמילה מבטאת בדרך כלל קושי מסוים של הילד. יש לברר מה גרם לקושי הזה ולזהות אותו מוקדם ככל האפשר. כדאי לעצור את התהליך, לחשוב על הנסיבות ובמידת הצורך להתייעץ עם רופא משפחה ואנשי מקצוע. בסופו של דבר כל הילדים עוברים את התהליך ונגמלים, לכן התפקיד שלכם בתור הורים הוא בעיקר לתמוך.

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות