זה נכון לקחת למתבגרים את הטלפון הסלולרי בתור עונש?

אין זה סוד שהסמכות ההורית נחלשה בשנים האחרונות, יותר הורים מתקשים לחנך את הילדים ונאבקים להשיג תוצאות ממשיות לחינוך.
ילדים כיום מתחצפים יותר, מעיזים יותר, וחזקים יותר פיזית ונפשית. הם מתנגדים לחוקי הבית ומתעלמים מבקשות שונות של ההורים. הם אינם חוששים ואינם מקפידים כבעבר וכיבוד ההורים קיבל תפנית חדה בחיי המשפחה. מציאות זו מביאה לכך שהורים רבים חווים במצוקה ואינם יודעים איך להחיל את חוקי הבית על ילדיהם. כתוצאה מכך הם סבורים שצעד קיצוני, כגון החרמת הטלפון הסלולרי של הילד, יהווה פתרון יעיל ואמצעי ענישה הולם. ההורים סבורים שצעד זה הוא האמצעי היחיד דרכו הם יכולים "לנער את הילד".
ד"ר סוזי קגן, מטפלת זוגית ומשפחתית בכירה, בעלת מרכז לטיפול רגשי בילדים ומבוגרים, מסבירה שאם החלטתם להחרים לילד את הטלפון חשוב לעשות את זה נכון ואלו הטיפים המעשיים עליהם היא ממליצה:

השפעה משמעותית – ראשית חשוב לי שתבינו כי להחרמת הטלפון כאמצעי ענישה, יש עוצמה והשפעה משמעותית על הילדים ולכן חשוב לעשות זאת באופן שקול ובמידתיות יתרה.

אמצעי קיצוני – יש לזכור שלהחרים טלפון של ילד היא פעולה חמורה ביותר בה יש לנקוט במקרים חריגים בלבד.

לא כל חוסר ציות מצדיק ענישה – שימו לב, אל תחרימו את הטלפון על כל פעם שהילד לא הכין שיעורים, התעכב להיכנס להתקלח או לא סיים את האוכל בצלחת. שמרו צעד זה למקרים קיצוניים יותר של הפרת התנהגות, ככלל עקרוני בעל ערך והשתמשו בו במשורה מוקפדת.

ענישה בהתאם לגיל – קחו בחשבון שתקופת החרמת הטלפון צריכה להיות בהתאם לגילו של הילד. כך למשל, לילדים בגילאי ספר יסודי ניתן להחרים את הטלפון למשך שעה עד חמש שעות. למתבגרים בגיל החטיבה או התיכון, ניתן להחרים את הטלפון למשך יום עד יומיים.

עונש מוגזם – החרמת הטלפון למשך שבוע אינה התנהלות נכונה, אינה אפקטיבית ופוגעת בילד ובקשר שלכם איתו.

עמידה בהסכם – כאשר נגמר זמן החרמת הטלפון, השתדלו לא להאריכו מעבר לתקופה המוקצבת, ולעמוד בהסכם עם הילד.

תקשורת הולמת – בתום זמן ההחרמה, ערכו עם הילד שיחה על המקרה ונסו להפיק לקחים משותפים בהם ניתן להשתמש בעתיד.

משמעת יעילה – משמעת מבוססת על יחסים איכותיים בין ההורים לילדים, ומהווה את הבסיס להתנהגות טובה. זכרו שהמפתח בהחרמת הטלפון של הילד הוא הבטחה כי צעד זה יוביל לביסוס כבוד וקשב הדדיים בעתיד הקרוב.

חיזוקים חיוביים – חיזוק חיובי הוא המפתח להשגת תקשורת יעילה ויחסים הרמוניים בין הורים לילדים. בדיוק כפי שהורים משתמשים בצעד החרמת הטלפון של הילד כאמצעי ענישה, כך עליהם לשבחו ולעודדו במילים טובות ואף בתגמול המקובל במשפחתכם, כשהוא מתנהג כראוי.

קליק לעמוד הפייסבוק של ד"ר סוזי קגן, לקבלת טיפים והמלצות משפחתיות נוספות

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

2 תגובות

  1. הבעיה היא שעדן אחותי לוקחת לי את הטלפון שלי שאבא שלי קנה לי והוא אמר לי; לירון תשמרי היטב היטב על הטלפון שלך שמישהו/י יקח מהמשפחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות