הילד חזר עם עקיצות וגירויים: למה זה קורה ומה ניתן לעשות?

פרעושים, יתושים ונמלים, הם חלק מסביבתנו, והילדים מהוויים אוכלוסייה המאוד רגישה אליהם והם עשויים להיעקץ בתדירות גבוהה יותר.
כיצד ניתן לטפל בתופעה, מדוע היא כה בולטת, ומהם המקרים בהם כדאי לפנות לרופא?

מאת: ד"ר שמואל גור, מומחה ברפואת ילדים ויועץ למותג "בפנטן להקלת גרד"

השעה ארבע אחר הצהריים והלכנו לאסוף את ילדינו ממחנה הקיץ. במקום הילד החמוד ש"הפקדנו" אצל המדריכים, אנו "מקבלים" ילד נפוח, אדום ודואב. הסיבה? עקיצות, עקיצות, עקיצות.
הפארקים, ההרים ולמעשה כל סביבתנו, עשירה בחרקים, פשפשים, נמלים וכל מיני יצורים זוחלים ומעופפים אחרים, הגורמים לעקיצות ולתגובה נלווית. יצורים אלו עוקצים את כולנו, מבוגרים כילדים, אך תגובת הילדים לעקיצות "קטנות ופשוטות", הן במרבית המקרים קיצוניות ומשמעותיות יותר. הסיבה לכך טמונה במערכת החיסונית של הילדים. מעצם היותה "חזקה" יותר בתגובתה לגורמים השונים, ולכן התגובה תגרום למצב שבו עקיצה פשוטה, של יתוש, של פשפש או חרק אחר, תגרום לתגובה נרחבת, כזו המלווה באודם, נפיחות, כאב וגרד.
אין הבדל משמעותי בין סוגי העקיצות השונות למעט מקרים נדירים בהם תופיע תגובה אלרגית לעקיצה, במרבית המקרים של דבורים, ואז מדובר במקרה מסכן חיים שבו הטיפול שונה לחלוטין. עקיצות דבורים או דבורים עשויים לגרום לכאב עז, שחלקו מוסבר בארס הנמצא על העוקץ או בעומק העקיצה. גורם נוסף המשפיע על מהות הפגיעה הוא מספר העקיצות, שעשויות ליצור שטח נרחב וכואב במיוחד, מצב בו אנו נתקלים כאשר ילד נחשף למספר דבורים רב. מרבית העקיצות לשמחתנו הן בודדות, השפעתן מקומית, וחולפת לאחר מספר שעות או ימים.

מדוע ילדים נעקצים יותר?
בשונה ממבוגרים, הילדים מבלים חלק גדול משגרת יומם בחוץ (בעיקר בתקופת החופש הגדל) ולכן חשופים יותר לחרקים ולמזיקים נוספים הנמצאים בסביבתם .
אם בכל זאת ילדינו חזר עקוץ מהטיול, יש לדעת כי תחושת הכאב והגרד תגרום לילד לגרד ביתר שאת, מצב הגורם להחמרה של הנגע הראשוני. מכיוון שאת העקיצה לא ניתן למנוע, ולא את תגובת המערכת החיסונית, מטרתנו היא להקל על ידי הענקת טיפול ראשוני ויעיל לתוצאות העקיצה – נפיחות, גרד, אי השקט וכאב.

הטיפול הראשוני לתופעה זו הוא שימוש בקרם כגון "בפנטן להקלת גרד", תכשיר ללא קורטיזון וללא מרשם רופא, המתאים לשימוש בקרב ילדים ופעוטות, אשר בנוסף לפעילות הרצויה של הענקת לחות לעור היבש והקלה על הגרד, פועל במקביל גם לשיקום מחסום העור הפגוע. שיקום מחסום העור והקלה על גרד ימנעו סיבוכים של זיהום וגירוי כמו גם ישפרו את תחושת ומראה העור.

במצבים מסוימים כדאי לבקש חוות דעת רפואית, מצבים בהם הכאב עז ביותר, ישנה תופעה של אודם נרחב המלווה באי הזזת היד או הרגל, וכמובן במצבי אלרגיה.

בפנטן קרם להקלת גרד – להקלה על גרד ואדמומיות בעור מגורה.
ניתן להשיג ללא צורך במרשם רופא בכל בתי המרקחת, ברשתות הפארם ובקופות החולים.
לחצי כאן לרכישה אונליין

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

6 תגובות

 1. איילה ברוט
  לא סובלת קיץ.. ועם כל החרקים שלו בכלל מטריף את השכל

  לא סובלת קיץ.. ועם כל החרקים שלו בכלל מטריף את השכל

 2. סימה
  אפשר לשים משחה גם אים הילד גירד מאוד חזק עד שיורד דם?

  אפשר לשים משחה גם אים הילד גירד מאוד חזק עד שיורד דם?

  • דקלה
   אם זה הגיע לרמה של פצע ממש, לדעתי עדיף למרוח בפנטן פלוס זאת משחה נוספת מאותה המשפחה, רק שהיא…

   אם זה הגיע לרמה של פצע ממש, לדעתי עדיף למרוח בפנטן פלוס
   זאת משחה נוספת מאותה המשפחה, רק שהיא מיועדת לחיטוי וריפוי של פצעים, חתכים, כוויות…

 3. אורית ברכה
  עקיצת פרעוש זה משהו יחסית מסוכן..לא מתייחסים לזה רגיל..נכון?אם אני לא טועה

  עקיצת פרעוש זה משהו יחסית מסוכן..לא מתייחסים לזה רגיל..נכון?אם אני לא טועה

 4. צביה
  זה לא ממש שורף על העור?

  זה לא ממש שורף על העור?

  • דקלה
   נהפוך הוא, לא מרגישים את זה בכלל

   נהפוך הוא, לא מרגישים את זה בכלל

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק