אמאל'ה! כיתה א'

נדמה כי רק אתמול חבקתם אותו בזרועותיכם לראשונה, ומחר הוא כבר יישא על גבו הקטן את הילקוט הגדול ויצעד אל בית הספר. ושם, בחצר רחבת הידיים יהדהדו צלילי השיר "שלום כיתה א" , מצלמות יישלפו כדי להנציח את הרגע והלב יתמלא בגאווה, בתקווה, בחשש, בציפייה, בהתרגשות ובבלבול של רגשות שלא תמיד ברור מה פשרם. מעברים של החיים.

מה יש בו, במעבר לכיתה א', שמציף בנו ההורים תחושות מיוחדות אלה?
רונית שיטרית, מדריכה ומאמנת אישית, בעלת M.A בייעוץ חינוכי, מסבירה:
מעבר, מעצם טבעו, טומן בחובו שינוי, יציאה ממצב מוכר למצב חדש ואחר, אשר מביא עימו שינויים אישיותיים, תפקודיים, חברתיים וסביבתיים. נוסף על שינויים אלה, כל הורה נושא איתו את "התלמיד שבו", הזיכרונות, החוויות והדרך המיוחדת בה הוא חווה את בית הספר. את כל אלה, הוא מניח בעדינות בתוך ילקוטו החדש של הילד ובלי משים, מוסיף למשקלו. איך הילד יצליח לשבת לאורך שיעור שלם וללמוד? איך יסתדר עם כל כך הרבה תלמידים בחצר הגדולה? מה אם יציקו לו ילדים גדולים ממנו? מה יקרה אם לא יצליח לעמוד בציפיות? מה זה אומר עליי כהורה? שאלות כאלה ונוספות טורדות את מנוחתנו, ואך טבעי הוא. הבשורה טמונה בהכנה נכונה ומותאמת למעבר, ולנו כהורים תפקיד מכריע בהכנה זו… אם כך, כיצד נוכל לרכך את המעבר, עבורם ועבורנו? לפני הכל, נכיר בכך כי מדובר במעבר טבעי וחיובי, כזה המסמל את התפתחות הילד וחוגג את פריחת יכולותיו השונות, ונודה על היום המיוחד הזה.
בהמשך, מרוכזות "עשרת הדיברות" אשר יסייעו לכם ולילדיכם במעבר המרגש.

1. ילדנו הצעיר עבר כבר בחייו הקצרים מסגרת אחת לפחות. שוחחו איתו על כך. היזכרו יחד בחוויות של מעבר שהילד חווה (מעבר לגן חובה, מעבר דירה, חדר וכו').חישבו אילו כוחות היו שם בילד שסייעו לו? אילו תכונות? אילו אנשים? ניתן לצייר/לכתוב את הכוחות והחוזקות שמצאתם בילד. אלו הכוחות שיסייעו לו גם במעבר הזה. ניתן לקחת את היצירה לבית הספר כדי שיוכל להיזכר בעת הצורך (ממליצה גם לכם לעשות זאת. תתפלאו לגלות עד כמה כוחות יש בכם…!) עודדו את הילד, הזכירו לו את יכולותיו והצלחותיו. מילת המפתח העיקרית היא מסוגלות. העצימו בילד תחושה זו, שדרו לו כי אתם סומכים עליו, עודדו אותו והזכירו לו הצלחות אלו. שיתוף בהתמודדות והצלחה שלכם (התואמות לגילו) תמיד יכולים להוסיף רבדים רגשיים, ולהוות מקור לתמיכה, לאופטימיות ולביטחון עצמי. השתמשו במשפטים כגון: "אני מאמין בך", "אני סומכת עליך".

2. בזמן הנותר לפני תחילת שנת הלימודים נסו לחשוף את הילד לסביבה הפיסית של בית הספר. טיול רגלי או ממונע בסביבת בית הספר יעשה את העבודה. הזכירו לו את הביקור בבית הספר עם הגן, הצביעו על מקומות שונים אותם הילד זוכר. במקרה ולא נערך ביקור שכזה, מומלץ ליזום אחד בתיאום עם צוות בית הספר. חשיפה לסביבה הפיסית מסייעת בהפחתת תחושת חוסר הוודאות ומאפשרת הקלה רגשית.

3. ספרים רבותיי ספרים- ספרי ילדים רבים נכתבו אודות המעבר לכיתה א'. באמצעות הספר נוצרת הזדהות עם הגיבור, דרכו הילד חווה את רגשותיו, מעבד אותם ומבין כי הם נורמטיביים. קראו עם הילד, שאלו אותו מה לדעתו הרגיש הגיבור בסיפור? מה הוא הרגיש כשהקשיב לסיפור? מה דומה בין רגשותיהם? מה שונה ביניהם?. לקריאת הסיפור יתרונות רבים הן בהיבט הרגשי והן בהיבט השפתי. הילד נחשף למילים חדשות, ליתרונות שבקריאה והכי חשוב- לזמן איכות איתכם!

4. שיתוף פעולה מיטבי בין ההורים לבין צוות בית הספר מהווה מדד משמעותי להצלחה אקדמית. סימכו על הצוות, שתפו אותו במידע רלבנטי, האמינו בו והעבירו לילד את המסר החשוב הזה. אתם והצוות (המחנכת בעיקר) מהווים המבוגרים המשמעותיים בחייו של הילד. הפכו את הקשר ביניכם לכזה שיספק לילד קרקע פורייה ואוהבת לצמיחה והתפתחות. תקופת הסתגלות הנחשבת לתקינה הינה 3 חודשים. בתקופה זו ייתכן ותהיה נסיגה התפתחותית וזה עדיין נחשב בגבול הנורמה. אם ראיתם שינוי בתפקודו של הילד, קבלו אותו בהבנה ושתפו את הצוות, הוא ידע לתת מענה במידת הצורך. הרוב הגדול והמכריע של הילדים, צולחים בתקופה זו את המעבר.

5. חברויות בגיל זה הינן גורם מכריע ליצירת תחושת שייכות למסגרת. זה הזמן ליזום מפגשים חברתיים עם חברים. המשיכו לעשות זאת גם במהלך השנה. אפשרו לילד חוויות חברתיות שונות עם חברים שונים. ככל שמעגל חבריו יגדל, כך ירגיש חלק מקבוצת ההשתייכות- הכיתה.

6. שתפו את הילד בהכנות לבית הספר. בחרו איתו חפצים שניתן (ילקוט, קלמר וכו'), עיטפו יחד את המחברות והספרים, הכינו יחד את התיק והבגדים ליום הראשון. בהמשך, עזרו לילד להכין את המערכת ליום שלמחרת.

7. שעות שינה- כשבועיים לפני תחילת השנה, יש להתחיל בהדרגה לחזור לשגרת שינה שתאפשר לילד שעות שינה מספקות. על פי ההמלצות הרפואיות, ילד בכיתה א' זקוק ל 10-11 שעות שינה. מניסיון, זו נקודה שהורים רבים מתקשים לעמוד בה. זכרו, כי למספר שעות שינה השפעה מכרעת על רמת הקשב והריכוז ועל תפקודיו השונים של הילד בכיתה.

8. פרידה בבוקר- זהו. הגיע היום הגדול. השיר כבר מתנגן ברקע. עם סיום הטקס ובהינתן האות מהמחנכת היפרדו באהבה מהילד. אחלו לו בהצלחה, אימרו לו שאתם סומכים עליו, נשקו לו לשלום ועזבו את האזור. עשו את הפרידה קצרה ובעלת מסר מעודד ואוהב. זה נכון לגבי כל תקופת ההסתגלות. למעשה, הקושי העיקרי להיפרד הינו שלנו ההורים ולא של הילדים. נסו לא להעביר לילד את קושי זה. ברוב המקרים, הילדים סקרנים לקראת הבאות ונפרדים בקלות. תנו להם לפרוש כנפיים וקבלו אותם בזרועות פתוחות ואוהבות בסוף היום.

9. יצאנו לדרך. התעניינו בילד, בקשו שיספר על היום שעבר עליו. מה מצא חן בעיניו? מה פחות? במה הצליח? מה עשה בהפסקות? ועוד. שאלו שאלות פתוחות ועודדו את הילד לשתף בחוויותיו. העבירו מסר שאתם שותפים קשובים לרגשותיו ותמיד תעמדו לצידו. ייתכן והילד יעלה בפניכם את קשייו. גלו סבלנות כלפיהם, הבינו אותו, תשהו איתו במקום של הקושי. לעיתים ילדינו זקוקים לאוזן קשבת שתכיל את רגשותיהם ולא תיבהל, אלא תחבק ותבין. השתמשו במשפטים כגון: "הדברים שאמרת מאוד חשובים" , "אני יודעת שאתה מאוד משתדל", "אני איתך", "אני אוהבת לשמוע אותך משתף ומספר".

10. לפני סיום: רבות מדובר על ההכנה לכיתה א'. לטעמי, ההכנה לכיתה א' מתחילה כבר מיום הלידה. בשש השנים האחרונות הקדשתם לו את אהבתם, לימדתם, טיפחתם, הפכתם אותו לאדם קטן וחושב. עשיתם עבודה טובה. סימכו עליכם ובעיקר, סימכו עליו. נטעתם בו את הכוחות לצלוח את המעבר. האמינו בכך!
שתהיה דרך צלחה ואוהבת.

הכותבת היא רונית שיטרית, מדריכה ומאמנת אישית, בעלת M.A בייעוץ חינוכי

לחצי כאן לקבלת קופון הנחה

רסקיו טיפות שלווה מותאם במיוחד למצבים רגשיים שונים בחיי היום-יום.
רסקיו – תערובת תמציות פרחי באך ממנה מטפטפים על הלשון מס' טיפות ומרגישים מיידית שינוי. לא ממכר, ללא תופעות לוואי. מתאים גם לילדים וגם למבוגרים.
ניתן להשיג ללא צורך במרשם רופא בכל רשתות הפארם, בתי המרקחת ובתי הטבע.

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

6 תגובות

 1. שני גואטה
  חבקו את הילדים כמה שיותר. זה עוזר תמיד לא משנה מה ולמה

  חבקו את הילדים כמה שיותר. זה עוזר תמיד לא משנה מה ולמה

 2. אפרת מרציאנו
  יש קופון בקישור שם..אבל לא הבנתי מה המחיר. מי יכול להגיד כמה עולה

  יש קופון בקישור שם..אבל לא הבנתי מה המחיר. מי יכול להגיד כמה עולה

 3. רותם נהרי
  את הרסקיו אפשר למהול כאילו בבקבוק מים?

  את הרסקיו אפשר למהול כאילו בבקבוק מים?

 4. ליאור מושונוב
  יוו כיתה א' זה.........!!

  יוו כיתה א' זה………!!

 5. אורנה אסולין
  ילד בכיתה ד' כמה שעות שינה צריך??

  ילד בכיתה ד' כמה שעות שינה צריך??

 6. חגית צבאן
  לסמוך עליהם!! זה הבסיס וזו הדרך! לסמוך עליהם תמיד אין יותר חשוב מזה

  לסמוך עליהם!! זה הבסיס וזו הדרך! לסמוך עליהם תמיד אין יותר חשוב מזה

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק