פרקט: כל מה שרצית לדעת על ריצוף עץ

פרקט הינו ריצוף המעניק לבית מראה חם, טבעי ואצילי. כיום קיימים פרקטים מסוגים שונים כמעט בכל בית. הם עמידים, קלים לניקוי ולתחזוק ויוצרים אוירה יוקרתית ונעימה. ישנם סוגים שונים של רצפות פרקטים ומחירם משתנה בהתאם לסוג החומר, האם הפרקט הוא עץ טבעי ואם כן, מאיזה סוג, או למינציה.
קבוצת 'נגב', עושה סדר בבלגן ומעניק טיפים לבחירה, שמירה וניקוי נכון של הפרקט:

פרקט
תחום מוצרי הפרקט נחלק לשני חומרים עיקריים: פרקט עץ טבעי ופרקט למינציה (הבסיס של הפרקט הינו HDF והציפוי העליון תמונה של העץ ועליו שכבת הגנה קשיחה). ההבדלים העיקריים בין שני סוגי החומרים הינם: במראה, עובי המוצר, דרגת השחיקה ואפשרות חידוש המוצר לאורך שנים.

קיימים מספר רב של סדרות פרקט מסוג למינציה הנבדלים בגוונים, בדרגות השחיקה ובדוגמאות הגימור השונות וכן פרקט עץ טבעי העשוי מחומרים טבעיים כגון עץ אלון, עץ אשור (בוק), עץ מייפל, עץ ליבנה ועוד.

כיום ישנה מגמה לרצף לפחות חדר אחד בבית בפרקט, חדר ילדים או חדר שינה. הפרקט יוצר תחושה של חמימות בחדר ומתאים לאקלים הישראלי. סוגי העצים הרבים יוצרים מגוון רחב של גוונים המתאים לכל צורת סגנון חיים כגון: עיצוב קלסי, מנימליסטי (יפני), כפרי ועוד.

את הפרקט יש לרצף על משטח קיים לכן קל להשתמש במוצר זה לשיפוץ מיידי בגלל ההתקנה המהירה שאינה מצריכה זמן המתנה לייבוש,

סוגי הפרקט:
עץ טבעי
פרקט עץ תלת שכבתי, שהשכבה העליונה היא השכבה של העץ הנבחר. מגוון העצים רחב ועלותו משתנה בהתאם לעובי, רוחב, רמת המיון (הנקבעת בהתאם לכמות "העיניים" והסדקים בעץ) ושכיחות העץ בעולם.
למינציה
פרקט הלמינציה הינו חיקוי של המוצר הטבעי. הלוח עשוי HDF ועליו מדפיסים את הדוגמא הנבחרת של סוג העץ. הדוגמאות היום כה משכנעות שכמעט לא ניתן להבדיל בין למינציה לעץ טבעי. את פרקט הלמינציה מומלץ לרצף בבית פרטי או במשרדים קטנים בסוג פרקט שעוביו נע בין 8 – 12 מ"מ ושדרגת השחיקה שלו הינה מינימום 4AC המתאים לבתים פרטיים ולמשרדים עם תנועת קהל לא גבוהה לאיזורים ציבוריים עם תנועת אנשים גבוהה מומלץ פרקט בדרגת שחיקה AC5. התקנת פרקט הלמינציה נעשה תמיד בשיטה צפה, כלומר על ריצוף קיים

מספר טיפים לשמירה ותחזוקת רצפת פרקט עץ טבעי
1. העץ הוא חומר "חי" ו"נושם" המושפע משינויים בטמפרטורה ולכן חשוב להקפידבעת ההתקנה על מרווח מספק שיאפשר לעץ להתרחב ולהתכווץ בהתאם למצב הטמפרטורה.
2. יש להקפיד ולנקות את ריצפת הפרקט עם סמרטוט לח וסחוט היטב ובחומרי ניקוי המיועדים לניקוי פרקטים בלבד.
3. כתמי לכלוך יש להוריד בעזרת סמרטוט רך וחומר מסיר כתמי עץ.
4. במידה והפרקט בא במגע עם מים יש להקפיד לייבש את האזור למניעת יצירת כתמים והתנפחות העץ.5. חידוש מראה הפרקט – פרקט עץ טבעי מגיע בשני סוגי גמר מרכזיים: גימור בשמן או גימור בלכה.
פרקט בגימור שמן – יש צורך במריחת שמן מתאים אחת למספר שנים (תלוי באיזור בו הוא מותקן)
פרקט בגימור לכה – יש צורך בליטוש ומריחת לכה חדשה אחת ל – 15 שנה בממוצע.
6. לפני קניית רצפת פרקט יש לבדוק היטב את החברה המספקת ולוודא כי היא מוכרת דיה ועובדת עם חברות בינ"ל וידועות שם.

תחזוקה פרקט למינציה:
1. יש להקפיד ולנקות את ריצפת הפרקט עם סמרטוט לח וסחוט היטב ובחומרי ניקוי המיועדים לניקוי פרקט למינציה בלבד.
2. יש להקפיד לא לנקות באמצעות שפיכת מים מסיבית, פרקט למינציה רגיש למים יותר מפרקט טבעי.
3. במידה והפרקט בא במגע עם מים יש להקפיד לייבש את האזור במהירות.

מגוון רחב של פרקטים מעץ טבעי ולמינציה ניתן להשיג ברשת חנויות נגב ברחבי הארץ www.negev-new.co.il

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות