למה אימהות ומתבגרות שונאות ללכת יחד לקניות?

אחת ממערכות היחסים המורכבות ולעתים הטעונות ביותר, היא זו של אימהות עם בנותיהן המתבגרות. שגרה של מריבות והתניות, כעסים וויכוחים כמעט על כל נושא: שיעורי בית, שעת חזרה מבילוי, לבוש או סגנון דיבור.

לעיתים אימהות מזדהות עם בנותיהן הן פיסית והן רגשית. האם רוצה להגן על בתה מפני טעויות שעשתה היא עצמה בעבר ולאפשר לבתה הזדמנויות אשר מעולם לא חוותה. האם רוצה שבתה תחבב אותה, תרצה להיות כמותה אך טובה ומוצלחת ממנה.
"את לא מבינה שום דבר", הוא משפט ששומעים הרבה בבתים אלו.

אחד מנושאי הקונפליקט בגיל הזה הוא סביב הלבוש.

"אמא לא יודעת מה הולך היום, אין לה זמן, היא עסוקה, לא מקשיבה ובוודאי שלא מבינה שום דבר באופנה. לא איך מגניב להתלבש לבית-ספר, לא לקפה עם חברה, לא מה לקחת לטיול ולא למסיבה בערב!" טוענות המתבגרות.

נערות רבות בגיל העשרה מייחסות חשיבות רבה למראה החיצוני. בעידן כה חשוף וכה מושפע מהופעה חיצונית, שבו כל דוגמנית ושחקנית יפהפייה הופכות מודל לחיקוי וכל הופעה חברתית מונצחת ברשתות החברתיות השונות, נוטות מתבגרות צעירות להסתכל על עצמן בביקורתיות הן באשר למבנה גופן והן לבחירותיהן ובחירות חברותיהן ביחס לארון הבגדים. התסכול המוכר של "אין לי מה ללבוש", "שום דבר לא יפה עלי", "כבר ראו אותי מלא פעמים עם הבגד הזה", "אוף, למה רק לעדי קונים כל הזמן", "לא מעניין אותי שזה לא יפה בעינייך, זה יפה בעיני", "זה הגוף שלי והחיים שלי ואני אתלבש איך שאני רוצה" ועוד ועוד משפטים אלו מוכרים, לעיתים מתסכלים כאשר יוצרים קונפליקטים, אך ברי פתרון.

במקום הזה נכנס פתרון פשוט וקל אשר נותן מענה הן למתבגרת והן לאימא – סטייליסטית אישית המתלווה עם המתבגרת לקניות, עוזרת לה להרכיב מלתחה שימושית ליום יום ולבילוי, להגיע לתודעת דימוי גוף נכונה ומקנה ביטחון והרגשה טובה.

ולא רק בעקבות קונפליקט או תסכול: שימוש בסטייליסטית לנערה המתבגרת יכולה להיות מתנת פירגון מבינה ונעימה בין אם לבת, מתנת יום הולדת, חג, או כמתנה לקראת ארוע מיוחד (למשל נשף סיום בי"ס)

איך זה קורה?

ראשית – מציעים את הרעיון. ורק אם מתקבל באהדה – נפגשים, מכירים מעט, מאפיינים את הצרכים, מקשיבים להעדפות הנערה והימנעויותיה. בפגישה אחרת פוגשים יחד את הארון הפרטי: מודדים, ממיינים, מסדרים ומרכיבים אפשרויות ואז מגדירים תקציב. עם הבנה של מה שכבר יש, מה חסר וגם מה מתחשק,  יוצאים לקניות. יש המעדיפות בלוויית האם ויש שלא – לשיקול אישי ומכבד.

חווית קניות חיובית ודיוק המלתחה בעזרת "מורה פרטי/ת" – מתנה משחררת לבת ולאם

בוקסה – חוויה אישית

" קיבלתי מאימא שלי במתנה את הסטייליסטית גלי. נפגשנו אחרי הצהרים ודיברנו על הבגדים שאני אוהבת ומה אני לא אוהבת והיא אפילו הציצה לי בארון וראתה מה יש לי היום. יצאנו לקניות שהיו חוויה אחת גדולה. גלי ידעה להביא לי למדידה בגדים מאוד מיוחדים והציעה לי אילו שילובים אני יכולה לעשות כדי להיראות שונה בכל יום. אפילו שההחלטה הייתה שלי בהחלט הקשבתי לה כי ההערות שלה היו נכונות והיא מכירה את כל המותגים ואת איכות הבגדים והבדים. בשלוש שעות בנינו מלתחה שלמה שמשמשת אותי גם לבית ספר וגם ליציאה לבילוי והחברות שלי כבר מבקשות ממני בגדים להשאלה. לצאת עם גלי לקניות זה ממש לא כמו לצאת עם אימא שלי. עם אימא שלי תמיד זה נגמר בפיצוץ כי היא ניסתה לדחוף לי בגדים שאני ממש לא אוהבת ולא הייתה לה העין, הסבלנות וההבנה של גלי" (הגר כהן. 16, גבעתיים)

יובל לובצקי הס במלתחה יומיומית
יובל לובצקי הס במלתחה יומיומית
יובל לובצקי הס, מלתחה יומיומית
יובל לובצקי הס, מלתחה יומיומית

"הארון שלי היה ממש ריק לעונת החורף והרגשתי שאני חייבת לעשות עם זה משהו. לא היה לי ממש זמן, בגלל תקופת המבחנים הלחוצה, תנועת הנוער שאני פעילה בה, שיעורי נהיגה ומיליון דברים ובכלל, לא ממש התחשק לי לקנות פריט פה פריט שם, שאח"כ מתגלים כלא מחוברים ולא נותנים מענה שימושי וגמיש. אמא הציעה לי את הסטייליסטית גלי שנירר. בילינו אחר צהריים אחד של כמה שעות בקניון, יצאתי עם מלתחה מעולה; ג'ינסים, חולצות, סוודרים, קרדיגנים, שמלות ואפילו שני זוגות מגפונים שאני לא מפסיקה ללכת איתם (100 ש' כל אחד…!). גלי חשפה אותי לשילובים שבחיים לא הייתי חושבת עליהם וידעה מה יחמיא לגוף שלי. לא יכולה לחכות כבר לעונה הבאה.." (יובל לובצקי הס, 17.5, גבעתיים)

עדי בן פלאי בשמלת נשף סיום בית ספר
עדי בן פלאי בשמלת נשף סיום בית ספר

"פניתי לגלי הסטייליסטית לעזרה בבחירת השמלה לפרום (נשף סיום בי"ס). מדדנו ביחד, התאמנו אקססוריז וזה יצא פשוט מושלם! המחמאות לא פסקו והתמונות שנשארו לי מעלות חיוך כל פעם מחדש. הרגשתי שאני לבושה מעולה – בפריט הנכון לארוע הנכון. כיף גדול!" (עדי בן פלאי, 18, גבעתיים)

הכותבת היא גלי שנירר, סטייליסטית אישית

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות