אתי לוי: ראיון עם סינדרלה הישראלית

כולנו אוהבים סיפורי סינדרלה. אחת הסינדרלות היותר מפורסמות שיש בארצנו הקטנטונת, אשר סיפור השתלשלות האירועים שהביא אותה להיות כזו לא הולך לפניה, הוא של הזמרת אתי לוי. לוי (48), אחת מהזמרות היותר מזוהות ומצליחות בקרב חובבי הז'אנר המזרחי, ממעטת לחשוף ולשתף בעברה, מנין הגיעה לאן פונה דרכה.
אלעד חמני פגש את אתי לוי לשיחה עמוקה, פתוחה, בה דיברה על הכל: העבר, זוגיות, ריאליטי, יחסיה עם האמרגן ישראל בונדק, האהבה לבישול, הטבעונות, הזמר המזרחי של היום וגם חשפה את התכניות הגרנדיוזיות לעתיד הקרוב-רחוק, ביניהם ריאליטי חדש, אלבום במרוקאית ופתיחת עסק חדש עם בונדק ושותפות נוספות. קבלו את אתי לוי שלא הכרתם עד היום.

יום שני האחרון, שעות הצהריים המאוחרות, מזג אוויר ירושלמי חורפי. בעודי מזמין כוס אספרסו כפול בבית הקפה "דובשנית" הממוקם בלב שכונת רחביה הירושלמית- אריסטוקרטית, ממתין בכיליון עיניים לאתי לוי ואמרגנה המיתולוגי ישראל בונדק, הגיחו השניים מרכבו של האחרון שכולו צבוע בצבע שחור מטאלי. כיאה ל"לוק" הקלאסי, השניים משוריינים במעילי עור שחורים, בגדיהם תואמים וצבועים בצבע מעיליהם, מראה ספורט אלגנט. קלאס.
השניים מצטרפים ומתיישבים בשולחן. בעוד בונדק אומר שלום לכל דורש ומנופף ידו כאילו בית הקפה היה ביתו השני, לוי מזמינה שוקו על בסיס חלב סויה, ובין רגע מפוצצת את דמות הגנגסטרית הלוחמנית איתה נכנסה. אט אט החיוכים רצים, הדיבורים זורמים ובונדק, כמו בונדק, לא נותן לראיון להתחיל בלי שהתיישב לצד "בתו" בכדי לנתב אותה. מעין נשר השומר על גוזליו, המותג הכי יקר שלו.
לוי נולדה בשכונה ד' באר שבע, לה שבע אחיות ושני אחים. לרובנו, הסביבה בה גדלה לוי מייצרת תקרת זכוכית, גם אם לא אמיתית, תמיד יהיו המחשבות שייצרו אחת כזו. לוי היא דוגמא למופת הנוגעת לשבירת התקרה בזכות נחישות, כח רצון ותעוזה, וגם התמיכה והאהבה הבלתי נגמרת מצד המשפחה. "ברור שהיו קשיים, אבל כמו שישראל (בונדק) תמיד אומר 'פעם לא היה לנו כלום, אבל היה לנו הכל. היום יש לנו הכל, אבל אין לנו כלום'. הייתה לי ילדות מאוד יפה. אם שואלים אותי לאיזו תקופה ארצה לחזור זה רק לילדות", פתחה לוי את דבריה והוסיפה: "אמא ואבא היו בחיים, כולם היו בבית. גדלנו בסביבה מאוד אוהבת, תומכת ומחבקת. נהנינו מהדברים הקטנים. לא היו לנו צעצועים, אז היינו לוקחים סירים ומתופפים עליהם. היו לנו גם הרבה בעלי חיים, מאוד אהבתי את התקופה ההיא".

היחיד שיכול להבין לליבי והוא החבר הכי טוב שלי, הוא האמרגן שלי. הוא מכיר אותי מא' עד ת'".

מתי התחילו המחשבות על להיות זמרת?
"אני שרה מגיל מאוד צעיר. כילדה אני זוכרת ששרתי עם אבא שלי, ומכאן באה האהבה למוסיקה. אבא שלי היה זמר וגם ניגן על כמה כלי נגינה. הוא אפילו היה בונה את כלי הנגינה לבד. אם זה עוד, קאנון, דרבוקות וכינורות. הוא גם היה מלמד נגינה".
כשהזכירה לוי את אביה, קולה רעד מעט. אולי מהתרגשות ואולי מעצב. את אביה איבדה לפני 31 שנים. "כשאבא נפטר הרגשתי סוג של תהום, ריקנות. כל הבית השתנה, החיים השתנו, היה חלל ריק. באישיות של אבא, במוסיקה ובנגינה שלו הוא מילא את הבית באהבה, שמחה ותמיד רצה לשיר ולשמוח. זו תהום ללא תחתית שנמשך עד היום. רובנו (האחים והאחיות) התחתנו וכל אחד הלך לדרך משלו. מרגישים את זה. זה לא כמו שיש אבא בבית".
בגיל 21 מיד עם שחרורה מהצבא, התחתנה לוי, אך התגרשה לאחר שנתיים של נישואים. "זה היה כמו רגע אחד בשבילי. אין לי בכלל למה להיכנס ולדבר על זה. תוך שמונה חודשים התחתנתי והתגרשתי. במבט לאחור זה לא משהו משמעותי בחיים שלי".

ובכל זאת, אשת קריירה לא זקוקה לבן זוג תומך?
"אני מיציתי את עצמי בענייני חתונה. זה לא בשבילי. אני מכירה הרבה נשים שהן אינן נשואות, אך מאוד עצמאיות והביאו ילדים. אנחנו לא בתקופת המנדט. לא חייבים להתחתן ולמהר להביא ילדים וללכת לפי המסורת. אני לא רואה את עצמי בת 48. גיל זה רק מספר. השאלה איך אתה מתמודד עם זה ואני מתמודדת יופי".

במבט לאחור, האם יש רגע מסוים בקריירה שאת מרגישה שמינף אותך משמעותית?
"מאז שנכנסתי למוסיקה, זו תקופה מאוד יפה של עשייה ופוריות מקצועית עבורי. בלי להיכנס לאלבום ספציפי".

חלק מתחביביה של לוי, כיאה לאישה שגדלה בבית מרוקאי אותנטי, הוא בישול. בעבר עבדה לוי על ספר מתכונים שיביא עימו חידושים לתעשיית ספרי הבישול, אך כרגע הכתיבה המכוונת אליו נכתבת בעיקר למגירה: "לצערי לא עשיתי עם זה שום דבר. אני חושבת שאם בנאדם אוהב משהו, הוא צריך להתמקצע בזה. לבשל בבית זה טוב ויפה, אבל בשביל להוציא את זה לפועל, לעסוק בזה ושזה יהיה החיים שלך, צריך להתמקצע בזה".

אז מה בעצם עשית במאסטר שף?
"הלכתי לנסות את מזלי בקטע של בישול. נכון, הודחתי ראשונה, אבל קיבלו אותי מתוך עשרות אלפים והיינו שם כמה בודדים. עובדה שהתקבלתי. עצם זה שהתקבלתי זה כבר כבוד בשבילי. בשביל להכין אוכל טוב צריך זמן, וכשפועל לך שעון ענק מעל הראש, זה הופך את זה לבעייתי ומגביל. זה מלחיץ. אתה יודע מה זה להגיד למרוקאית 'יש לך חצי שעה לבשל משהו'? מה אני אבשל בחצי שעה?"

ובכל זאת, מתי יצא הספר?
"אל תדאג. הרעיון לא ירד מהפרק. היום שפים כותבים בספרי בישול רק מתכונים. אני רוצה לעשות משהו מיוחד. אני רוצה להביא סיפורים מהחיים, מהילדות, מהבית. להכניס לזה בנוסף למתכונים גם סיפורים וגם שירים. סיפור, מתכון ושיר".

אם כבר הזכרנו אוכל. שמעתי שאת טבעונית. כאחת שבאה מבית עם אוכל מזרחי, איך זה משתלב?
"זה התחיל לפני ארבע- חמש שנים. ראיתי כתבות שמוציאים בשר או עוף נגוע, ואמרתי לעצמי שאני חייבת לשנות את התזונה שלי. נכנסתי ל'יו-טיוב', רק כדי להבין מה זו הטבעונות הזו שכולם מדברים עליה. ראיתי סרטונים על התעללות בבעלי חיים, ופתאום נתקלתי בהרצאה בת שעתיים של גארי יורופסקי. הוא מרצה על טבעונות. ישבתי לצפות בהרצאה מרותקת. רק מקשיבה במשך שעתיים. בשורה התחתונה אמרתי 'כל כך הגיוני להיות טבעוני!'. זה כל כך מוסרי. זה גמר אותי לראות את הסרטונים האלה. לא הפסקתי לבכות"

איך זה מסתדר עם כל תבשילי הבשר שלך?
"בשלב הראשון הפסקתי לאכול בשר ועוף. ביצים ודגים לקח לי קצת זמן. אחרי הביצים הפסקתי עם דברי חלב. אחרי דברי חלב הפסקתי עם הדגים, שזה היה הכי קשה. תאמין לי, יש לטבעונים הרבה מה לאכול, אפילו יותר מאדם שאוכל רגיל. מלבד הדברים מן החי. אני קונה אפילו גבינות שהם לא מהחי. אפילו ישראל (בונדק) אוכל את זה. קציצות אני עושה מקטניות. אפילו רבנים אומרים שכל העופות בארץ וכל הבשר זה נבלות וטרפות. עוד לחשוב שתעודת כשרות עולה כל כך יקר. רבנים גדולים אומרים שאין דבר כזה 'גלאט כשר', זה רק בשביל לעשות עוד כסף".
בשנת 2011 הופיעה לוי בתוכנית הריאליטי המצליחה "לה לה לנד", כשחלק מהחשיבה העתידית הייתה להיפתח גם לקהלים אחרים מלבד אלו המאזינים למוסיקה המזרחית ובני עדות המזרח. מאז, לוי הספיקה להקליט אלבום שכולו שירים באנגלית, אך הוא לא נחל הצלחה כקודמיו וטרם התפרסם.

את מרגישה שההופעה ב"לה לה לנד" גרמה לך לרצות ולגעת בקהלים אחרים?
"באופן כללי זמר תמיד רוצה לגעת ביותר אנשים וקהלים, בזכות השירים שלו כמובן. אני שרה בהמון שפות, האלבום באנגלית לא יצא כי הוצאנו שלושה סינגלים ולא היה עיתוי מתאים. זה היה רעיון וזה עם מקצבים של דאנס והאוס. כרגע הוא לא עתיד לצאת לאור".

כל ההופעות בתכניות הריאליטי גרמו לך להתנהל אחרת? גילית דברים חדשים?
"ברור. למדתי והפנמתי ולקחתי איתי הרבה דברים. אבל זה משהו אישי לי ולא משהו שאפשר לשתף. דברים פנימיים בתוך עצמך. מסקנות שאתה מסיק מה לעשות ומה לא לעשות. ברור שיחד עם זאת זה הביא גם יותר פרסום וחשיפה"

בתור מישהי שהגיע מבית חם, מחבק ואוהב. נהנית שם?
"לא הייתה שם מי יודע מה חמימות. אבל נהנתי. הרגשתי קצת 'אאוטסיידרית', שאין לי עם מי לדבר. אני מציבה לעצמי הרבה קירות. אני לא נחשפת בפני כל אחד ומספרת מה עובר עלי בתוך תוכי. היחיד שיכול להבין לליבי והוא החבר הכי טוב שלי, הוא האמרגן שלי. הוא מכיר אותי מא' עד ת'".

ישראל בונדק מלווה את לוי כבר קרוב ל-26 שנים. תקופה דמיונית כשמדובר באמרגן וזמרת. יחסיהם של השניים הם הרבה מעבר למקצועיות. יש שיגדירו אותם כחברים הכי טובים ויש כאלו שיגידו אב ובתו. היחסים בין השניים מסתכמים במבט אחד שמספיק בכדי להבין אחד את השנייה ולהיפך, ללא צורך במילים. בניגוד לבונדק, לו דעות נחרצות וידועות על פוליטיקה וממסד, לוי פחות מדברת על פוליטיקה ואף מראה סלידה מכל הקשור ליריבות ימין- שמאל.

בונדק פובליציסט שלא מתבייש להשמיע באופן נחרץ את דעותיו הפוליטיות, גם כלפי הממסד. גם את לוקחת חלק בזה?
"אז למה לי פוליטיקה עכשיו? (לוי מחייכת). אני ופוליטיקה זה מים ואש. אני אנטי לגמרי".

ובכל זאת, יש שירים בהם יש נגיעה מחאתית.
"נכון. הוצאתי בסך הכל שני אלבומים של מחאה ובזה זה הסתכם כי ראיתי שזה לא התקדם לשום מקום. שמתי לב שגם בתקשורת שמים רגליים אז החלטתי לצאת מזה. מעבר לזהשמתי לב שגם לא מעריכים את מה שאתה עושה, על מה שאתה מוחה. דווקא אלה שהיו בתחתית וסבלו ולמענם אתה מוציא אלבום כזה, דווקא הם היה להם תמיד הערות. מי שאהב את זה אלה דווקא אנשים שלא סבלו מפערים חברתיים. לכן עזבתי את זה".

כיצד את ובונדק הכרתם?
"זה היה בתקופת הארוויזיון, שנת 92', עם השיר "דף חדש" ששרתי עם זהבה (זהבה בן- אחותה התאומה של לוי). ישראל היה שם. אני זוכרת שהוא אמר לי 'אני הולך רגע לאיזה מקום, את יכולה לשמור לי על התיק ג'יימס בונד?', אמרתי לו שבוודאי, ומשם הוא הזמין אותי לאיזה יום הולדת בירושלים. הגעתי, ולאחר כמה חודשים התקשרתי אליו ואמרתי לו שאני רוצה לצאת בקריירה של זמרת ושאלתי אותו אם ירצה להיות האמרגן שלי. משם הכל התחיל".
בראיון לאתר "רדיו מנטה" אמרה לוי על בונדק "אמרגני הוא כתר לראשי". תיאור שללא ספק לא משאיר מקום לחשיבה מה קורה בתוך מערכת היחסים בין האמרגן לזמרת. "הוא מצטייר כאדם מאוד דומיננטי. אנחנו לא מדברים כבר, רק מסתכלים בעיניים ומבינים מה רוצים. ישראל הוא סוג של לוחם. הוא אמיתי, ישר, כנה ומוסרי, וקשה לאנשים היום לקבל את זה. כשהוא אומר לאנשים את האמת בפרצוף קשה להם לקבל את זה. בגלל הדברים הללו, הקשר שלנו כל כך חזק. ישראל הוא גבר אמיתי".

יש לך מודל לחיקוי?
"הבמה היא גדולה ויש מקום לכולם. כזמרת אני מאוד מפרגנת ואני אוהבת שצצות להם עוד זמרות חדשות. אני באופן אישי לא הייתי הולכת לתוכנית ריאליטי של שירה, גם בתור שופטת. אני באה ממקום טוב, אני מאמינה באמת, בעבודה קשה".

אז את חושבת שמי שהולך לתכניות כאלה מחפש קיצורי דרך?
"קיצורי דרך למה? אתה יודע כמה אנשים זכו בתוכניות האלה ואף אחד לא שומע עליהם? צריך לעשות דרך ולעבוד קשה. בשורה התחתונה אין לי נגד זה כלום, אבל באופן אישי לא הייתי הולכת לזה. כמו שאנשים צצים כך הם נעלמים".

לוי כיום מתגוררת בשכונת רחביה הירושלמית. אנטיתזה לשכונה בה גדלה בבאר שבע כשהייתה ילדה. רחביה מצטיירת כשכונה בורגנית, אמידה, לא מהנוף שאתי מכירה ויודעת. יחד עם זאת, לוי מצאה פינה חמה בעיר הבירה, שם היא נמצאת קרוב ל-26 שנה. ללא ספק בהווי היא מוגדרת כירושלמית מן המניין.

מה הביא אותך לירושלים? הרי הנישה של הזמרים והמפורסמים בכלל זה בתל אביב.
"מה אכפת לי מנישה? כולם שותים קולה אז שאשתה גם קולה? בעניין הזה אני שונה לגמרי. קודם כל אני תמיד הולכת נגד הזרם ולא עם הזרם. אני אחת שלא אוהבת להיות כמו כולם. שומרת על הייחודיות שלי. חוץ מזה מן הסתם ישראל גר פה, הוא בא ואוסף אותי להופעות והקלטות. זה הרבה יותר נוח".

ובכל זאת, יש משהו מיוחד בירושלים?
"מילדות אני מחוברת מאוד למסורת. בילדות הייתי בפנימיות דתיות וחרדיות. גם בירושלים. תמיד אהבתי את ירושלים. לא כל אחד יכול לגור בירושלים. רק אנשים מיוחדים יכולים לגור פה. יש כאן קשיי התאקלמות אבל אני אוהבת את הקושי הזה והייחודיות שלה. שם נמדד הכח שלך".

בשנים האחרונות לוי זנחה מעט את המוסיקה העברית המזרחית, לטובת הנישה המרוקאית, שירים מבית אביה, לשם היא יותר מתחברת. חשוב לציין כי לוי כבר לאחר אלבום שני בשפה המרוקאית, וממש אוטוטו בדרך להוצאת אלבום שלישי. "הפוקוס שלי היום זה בעיקר מוסיקה מרוקאית. רב ההופעות שלי זה חינות מרוקאיות. אני כמעט ולא שרה בעברית, אלא אם יש דרישה. גם בערבית אני שרה. יש לי אלבום שלם בערבית".
בין לבין היא עובדת בצוותא עם בונדק על תכנית ריאליטי מצליחה, כששניהם ייטלו בה חלק. "התכנית הזו תפתיע מאוד את הציבור הישראלי" הבהיר בונדק את הנקודה ואף חשף סקופ ראשוני בדבר ההשתתפות המשותפת של השניים בתכנית הריאליטי. בין היתר חשף בונדק תכניות נוספות: "אנחנו עובדים חזק על משהו בחו"ל. אך בגלל שאנחנו מאמינים בעין הרע, עדיף שלא לדבר אלא להפתיע. מעין סוג של כיפה אדומה".
אך הפתעת ההפתעות בדבר התכנונים לעתיד שחשף בונדק בעת הריאיון, הוא הקמת עסק משותף שלו, בצוותא עם אתי לוי, אהובה אלפרון ושולה זקן. בונדק, כיאה לאחד שמאמין בעין הרע, לא היה מעוניין לחשוף במה בדיוק מדובר, אך רמז שהעסק יפנה לענייני קוסמטיקה, אופנה וטיפוח.

אני חושבת שכל אחד צריך לעבור דרך. אף אחד לא מבטיח שבדרך הזו יהיו רק דברים טובים

את מרגישה איזשהו פספוס בקריירה?
"אני זמרת שלא למעלה ולא למטה. אני כל הזמן באמצע. אני יציבה לאורך שנים. אני כל הזמן בתודעה ומקליטה שירים, מוציאה אלבומים ומופיעה, כך שהכל בסדר ואין תלונות".

במבט לאחור, יש משהו שהיית עושה אחרת?
"אני אוהבת את המקום שאני נמצאת בו וטוב לי".

יש משהו שאת מצטערת עליו?
"אני חושבת שכל אחד צריך לעבור דרך. אף אחד לא מבטיח שבדרך הזו יהיו רק דברים טובים, אלא גם פחות טובים. אז אם לא אהבתי משהו, או הצטערתי עליו, זה חלק מהדרך הזו. זה חלק ממה שצריך לעבור".

יש לך שאיפות מיוחדות לעתיד? קיסריה אולי?
"שאיפות תמיד יש, אבל לא צריך ללכת עד קיסריה. אני מעדיפה חינה באילת מול אלף איש על קיסריה מלאה. שם זה הבית שלי. קיסריה זה לא שיא שאיפותיי. אין לי לאן לרוץ. אני עולה מדרגה מדרגה. אגב, מה שרואים משם לא רואים מכאן. יש זמרים שמוציאים כסף מכיסם כדי למלא את קיסריה"

יש זמר מסוים שהיית רוצה לחלוק איתו יצירה? דואט?
"מגיל קטן אף פעם לא הערצתי זמר או זמרת. אני מכבדת ואוהבת את כולם. אבל להעריץ או לעשות דואט? לא חושבת על מישהו ספציפי".

מה דעתך על ביטויים של זמרים כמו אביב גפן כלפי המוסיקה המזרחית?
"זה לא מקומי ולא מתפקידי לענות על זה". ברגע הזה, התערב בשיחה בונדק כשאמר: "אני לא מאשים אותם. פתאום תרבות ומוסיקה שהייתה נחשבת לנחשלת בעיניהם, הפכה להיות כמצליחה ביותר וכובשת לאותם מלעיזים את כל המקומות בהם שלטו חמישים שנה. אז צריך להבין את הכאב שלהם. הם מדברים מתוך כאב גדול של קנאה. שהם מבינים שהם עצמם זמרי 'תחת'. שהם מבינים שמי שהיו נחשלים בעיניהם פתאום הופכים להיות הזמרים הטובים ביותר, גם בלי עזרה של התקשורת, אלא מלמטה. אז זה חורה להם ואני מבין את הכאב שלהם".

את רואה עצמך מבצעת דואט עם זמר שהתבטא כנגד המוסיקה המזרחית?
בונדק מתערב שוב ואומר: "אם יפנה, נדון, נראה כמה כסף הוא משלם ונראה. לא פוסלים על הסף אבל הם יצטרכו לשלם הרבה כסף. הסכום הוא בהתאם לפגיעה. אנחנו לא נהיה כמוהם, אדרבא, ניתן להם כתף, אבל הכל תלוי כמה יהיה במעטפה".

מה את מאחלת לעצמה?
"רק בריאות. בריאות, בריאות ושוב בריאות"

וילדים?
"אם ירצה השם אז יהיה. אני מאמינה בדבר אחד, מה שצריך לקרות קורה. גם אם תרצה וגם אם לא".

אודות כתבת מערכת

אתר הנשים והאמהות הגדול בישראל עם 900,000 גולשות בכל חודש ומועדון חברות עם מעל ל 110,000 נשים. באתר ניתן למצוא לצד כתבות וראיונות גם קשת של כותבות כשלכל אחת הצבע, הייחוד, הכישרון והסגנון שלה. חלומות. הגשמה. פחדים. בישול. ילד ראשון שני או רביעי. זוגיות ושאר הנושאים שכל אישה אוהבת לקרוא

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק