עדי הרפז: אני כל הזמן עסוקה בלהתפתח ולחדש. זה לא קל. לפעמים זה גם מצליח.

"בכל בוקר אני שואלת את עצמי מה אני יכולה ליצור חדש ואני פועלת, יוזמת, ויוצרת כל הזמן רעיונות חדשים כדי לקדם בדרכים שונות עידוד של קשר טוב ויחסים טובים בין הורים וילדים בפרט ובמשפחה בכלל", אומרת עדי הרפז, בעלת המותג עדי הרפז- יחסים. הורות. משפחה.

"המומחיות שלי היא לגרום לאנשים לעצור את האוטומט ביחסים ולחשוב ולדבר פרשנות אחרת שאיננה נגדם". פגשנו אותה לשיחה על יזמות, משפחה, קריירה והמון השראה.

נתחיל מההתחלה.
הקריירה הראשונה שלי הייתה בכלל בעולם התקשורת, הייתי במשך הרבה מאוד שנים מפיקה, הפקתי טלוויזיה ואח"כ גם עסקתי ביצירה והפקות תוכן לאירועים עסקיים גדולים. עבדתי המון, והייתי מאוד טובה במה שעשיתי ואהבתי את זה, אבל באיזשהו שלב אמרתי לעצמי שאם אמשיך במה שאני עושה, מקצוע שלוקח את כל שעות היום והלילה, הדבר הכי חשוב לי כנראה לא יקרה- לא תהיה לי משפחה. בתחום הזה כולם היו או גרושים או רווקים, אני רציתי בית ומשפחה, רציתי להיות אמא.

זוכרת את היום שהחלטת לצאת לדרך חדשה?
נקודת המפנה האמיתית שלי הגיעה כשהפקתי אירוע גדול לאחת מהזכיינות של ערוץ 2. עבדתי צמוד עם אישה מאוד בכירה, סמנכ”לית תוכן שסימלה עבורי את כל מה שחלמתי אז להיות. בעודנו עובדות על האירוע, יושבות בשעה 20:00 בערב באולפני הרצליה בישיבה שמטרתה לשנות בפעם המי סופר כמה את תסריט האירוע, אני יושבת מולה, עובדות במרץ יחד עם הצוות שעבד איתי אז ופתאום הטלפון שלה מצלצל, היא מחכה רגע לפני שהיא עונה, אני מסתכלת עליה, היא לא עונה ומשתיקה אותו. הוא מצלצל שוב והיא משתיקה שוב וחוזרת לא מרוכזת לישיבה. בפעם השלישית היא ענתה, זו הייתה הבת שלה על הקו, ילדה בת 4 שביקשה מאמא שלה לבוא הביתה לחבק אותה לפני שהיא הולכת לישון. הסתכלתי עליה, על הדרך שבה הגוף שלה היה קפוא מצד אחד ומן הצד השני התפתל אלף פיתולים מול מצב שברור היה שהוא בלתי נסבל עבורה ובוודאי שעבור הילדה הקטנה שלה.

מה הרגשת באותו הרגע?
הסתכלתי עליה ונשבר לי הלב ובאותה הנשימה, באותו הרגע נחתה עליי התובנה שאני לא רוצה את זה לעצמי. אז עוד לא הייתי בזוגיות ובוודאי לא הבנתי מה המשמעויות המורכבות של להיות אמא אבל כשהסתכלתי עליה משהו בלב שלי התכווץ וידעתי שזו קריאה פנימית לחפש את המקום האמיתי בשבילי. מעבר לכך הבנתי שברגע הזה ראיתי אותה כפי שהיא באמת, מתחת לתדמית המנצחת של המנהלת הכל יכולה. אהבתי אותה ברגע הזה כי ראיתי את האדם השלם שהיא, לרגע הבליחה למול העיניים שלי כל המורכבות של החיים שלה וזה חידד לי עד כמה אני אוהבת אנשים ועד כמה תמיד חיים אנושיים נגעו לליבי. תמיד ידעתי לראות את האחרים בלי מילים, כמו שהם, אבל בעבודה ההיא פגשתי בעיקר את התדמית שלהם, את הטייטל שלהם , את המסכה שהם עוטים על עצמם כשהם מגיעים ליום עבודה, כשמה שבאמת רציתי זה לפגוש את הבן אדם השלם באמת, עם כל החזות המאוד חזקה ומרשימה של אותה האישה (והיא אכן הייתה כזו) , בפנים, במורכבות האנושית שלה, ההורית שלה, האימהית שלה באדם השלם שהיא, היא היתה זקוקה לעזרה ואני רציתי להיות הבן אדם שיעזור לה. ככה הבנתי שמה שאני צריכה לעשות באמת בחיים זה לעזור לאנשים, להורים לייצר את העוגן הזה שבבית שלהם.

ואז?
הלכתי ללמוד. לא ידעתי בדיוק איפה מתחילים ומה נכון אז נרשמתי לדבר הראשון שהיה זמין אז, לימודי אימון שהיו מאד פופולאריים בזמנו. כשסיימתי את הלימודים האלו, הרגשתי שזה לא מספיק, ששנה אחת של לימודים ממש לא מספיקה כדי לעבוד עם אנשים ולגעת בחיים שלהם שזה על גבול החוסר אחריות ולכן המשכתי ללמוד עוד כדי להתמקצע. נרשמתי ללימודים במכון אדלר, למדתי שם במשך 5 שנים כדי להעמיק את המומחיות והמיומנויות שלי כאשת מקצוע בתחום ההורות ויחסים במשפחה (אימון, הנחייה והדרכה).

במהלך השנים האלו התחתנתי וילדתי לאורך הזמן את שלושת ילדיי ושמתי לי למטרה להפוך למומחית בתחום שלי. לקינוח, למדתי עוד שנתיים של תואר שני בייעוץ משפחתי והיום אני משמשת במקביל לכל עיסוקיי גם כחברת סגל בבית הספר ללימודי משפחה במכללה למנהל וכסופרוויזרית לאנשי מקצוע חדשים. אני מאמינה שבמקצוע כמו שלי אי אפשר להפסיק ללמוד, בשבילי הלימודים הם תמיד לצד עשייה ויוזמה וכשהם שזורים בעשייה שלי זו דרכי להבטיח שאני עושה את כל מה שאני יכולה בכדי להיות ראויה למקצוע כזה שמשפיע על החיים של משפחות ובכדי שאנשים שמגיעים אלי ידעו שהם בידיים מאד טובות ומקצועיות.
תוך כדי כל אלו הקמתי עסק. התחלתי עם סדנאות והרצאות, צברתי קהל שמכיר את העשייה שלי. העסק עובד כל השנים האלה, ככל שהתקדמתי אני, ככה התקדם העסק. במקביל בניתי משפחה. אלו היו (ועדיין) שנים מאוד עמוסות עם המון עשייה.

מה השירותים שאת מציעה? מי הלקוחות שלך?
אם תשאלו אותי מה העסק שלי עושה אני אומר בפשטות שבאמצעים שונים ומגוונים אני עוזרת מדריכה ומלמדת הורים ליצור תקשורת חיובית בתוך המשפחה בכל התחומים. אני מדריכה הורים איך לתקשר ולהבין את הילדים שלהם, אני אוהבת את ההורים ואני חושבת שהורים הם המנוע של החברה שלנו, הם אלו שבונים את דור העתיד ומעצבים אותו ולכן ממש חשוב שיהיו להם כלים טובים. ההורים של היום מאד מסורים ורוצים להיות הורים טובים יותר ממה שהדורות הקודמים היו אבל הם פועלים בשוק עבודה ובחברה שמקשה מאד על המשימה ההורית ולכן הם זקוקים להדרכה. כשכל העת כשאני עובדת עם ההורים אני זוכרת שמאחורי כל הורה שמגיע לקבל הדרכה יש ילד שזקוק שיהיה שם מבוגר שיראה אותו ויבין אותו. בשבילי זו השליחות האמיתית. לעזור להורים לבנות שפה של קשר ותקשורת קרובה עם הילדים שלהם.

את נמצאת בשוק רווי במתחרים. מה הערך המוסף שלך?
אני באמת מבינה אנשים לעומק. ממש. אני מבינה את הדקויות של יחסים ושל החיים ואני יודעת להפוך את הכל למשהו נגיש עבור הורים. אני מצחיקה אותם, משלבת הומור בכל דבר מקצועי שאני עושה ולכן מייצרת אהדה ותחושת קרבה מיידית שעוזרת להם להרגיש "נורמליים" ואז לתוך השחרור הזה הם מרגישים נוח ללמוד דברים חדשים שיעזרו להם לטפח את הבית שלהם , ואני מעניקה לאדם שמולי (בין אם באחד על אחד ובין אם בהרצאה של 100 איש) , כל אחד מקבל הרגשה כאילו אני מדברת אליו באופן אישי. המומחיות שלי היא לגרום לאנשים לעצור את האוטומט ביחסים ולחשוב ולדבר פרשנות אחרת שאיננה נגדם. אני דוברת "שפת יחסים" רהוטה, ויודעת לדייק סיטואציות מורכבות ולראות את השורש שלהן לעומקו ואז לתת מענה תפור לצרכים של האדם שמולי.

שתפי אותנו בסיפור מעניין מתוך העבודה שלך
יש אינסוף סיפורים אבל אני זוכרת אירוע מיוחד שראיתי בו מחמאה גדולה שקיבלתי מאבא שהיה באחת מסדנאות ההורים שלי, הוא היה מנכ"ל של חברה גדולה, בסיום הסדנא ניגש אלי ואמר לי: ״את יודעת, עברתי הרבה סדנאות בחיי, באתי לפה בגלל ההורות שלי ובזכות הסדנא הזאת אני מנכ״ל יותר טוב ואבא יותר טוב״. נותרתי ללא מילים. זה חיזק אצלי את הידיעה שמה שאני מלמדת הורים רלוונטי לא רק למשפחה שלהם אלה לחיים שלהם. אני מדגישה את זה כל הזמן. בכל מה שאני עושה אני תמיד מקפידה על הרחבה, אנחנו לא חיים בזום אין, אנשים מגיעים בזכות ההורות ונשארים בגלל שהכל קשור בחיים. החיים הם הקשרים הרבה יותר רחבים ואני מאמינה באנשים שמגיעים ללמוד או לקבל ייעוץ והדרכה, באינטליגנציה שלהם וחשוב לי שייצאו עם כלים להורות שלהם אבל שידעו להקיש מהם לחיים. העבודה על האדם עצמו זהה אצל כולם אבל היישום משתנה מאדם לאדם. מה שהורים מקבלים אצלי זו שפה, היכולת לתקשר. השפה של היחסים היא שפה שברגע שאתה יודע לדבר אותה אתה יכול לדבר אותה תחת כל עץ רענן וכל סיטואציה הנדרשת ממך.

את גם אמא. איזו מין אמא את?
אני אמא שמאד מחוברת לילדים שלה (עומר 8 יונתן 6 ובן 2.5). אני תמיד אומרת שכל אב ואם צריכים לדעת שהם יולדים לעצמם מורים כמספר הילדים שלהם וככה אני מרגישה גם מול שלושת הבנים שלי, כל אחד מהם הוא מורה בשבילי, כל אחד מהם דוחף אותי להיות עוד ויותר טובה ממה שאני כבר וכל אחד מהם גם מחייב אותי לגדול ולצמוח יחד איתו. כל אחד מהבנים שלי יודע שאני רואה בו ובי יחד צוות ושאני זקוקה לכל אחד מהם כדי להיות עבורם האמא שכל אחד מהם צריך שאהיה בשבילו. אני יודעת שהדרך היחידה שאצליח לתת לכל אחד מהילדים שלי את מה שהוא צריך זה רק אם יהיו לי איתו יחסים קרובים ותקשורת פתוחה ומעודדת ואני עובדת בלבנות את הקשר הזה עם כל אחד מהם לחוד ועם שלושתם יחד בכל יום ויום. זו עבודה קשה אבל בוודאות העבודה הכי חשובה שאיי פעם אעשה.
אני מאד אוהבת להיות אמא שלהם, נהנית מהזמן איתם, צוחקת איתם מלא, שרה איתם. מרגישה שזו באמת זכות אדירה להיות מורת דרך שלהם בחיים האלו.

העיסוק שלך משפיע על ההוויה המשפחתית או שמדי פעם הסנדלרית הולכת יחפה?
אני חיה את מה שאני מדברת עליו. לגמרי. יחד עם זאת הפעם האחרונה שבדקתי גיליתי שיש לי דופק (מזל) ובהיותי אנושית אני גם מאבדת את זה לפעמים. הורה הוא הורה וילד הוא ילד ולא כל הזמן אפשר להצליח ליישם הכל ואנחנו גם לא אמורים…אנחנו לא רובוטים. בחיים צריכה להיות מידה, יש רצף של חיים ואני תמיד אומרת להורים לכוון ליישם ביחס של 70-30 לפחות, על הרצף הזה 70% מהזמן אני אעשה הכל כדי שתהיה תקשורת טובה, פתוחה, מכבדת וחיובית ו30% מהזמן אני גם אכעס, אנזוף ואאבד סבלנות. ההבדל אצלי זה שאני מתאמנת על כל זה כבר שנים, זו השפה שאני מדברת וחיה אז יותר קל לי ליישם ולחיות את זה אבל זה לא אומר שאני לא טועה לפעמים.

את הראיון איתך יקראו אלפי נשים שחלקן ודאי חולמות על קריירה עצמאית. מה הטיפ או ההמלצה שלך עבורן?
אני פועלת כבר כמעט עשור, ובשנות הפעילות שלי חוויתי כבר המון עליות ומורדות, הצלחות גדולות ואכזבות. הקמתי עסק אחד, הקמתי שותפות, פירקתי שותפות, הקמתי עסק מחדש והתמודדתי עם כל מה שכל מי שיש לה עסק מכירה ויודעת. לאורך כל השנים אני כל הזמן עסוקה בליזום להתפתח ולחדש. זה לא קל. לפעמים מצליח יותר או מהיר יותר ולפעמים פחות, זו דרך ארוכה ומפותלת שרבות בה השאלות על התשובות ובדיוק פה טמון הסוד ליזמות ולניהול עסק עצמאי בעיני. אני אדמה את ניהול העסק להנבטה של זרע. כדי שההנבטה תצליח ויצמח שם צמח פורח, ירוק שנותן פירות האיכר צריך המון המון סבלנות, המתנה והתמדה. כל יום להשקות, כל יום לטפח את בית הגידול מבלי להיות תלוי בתוצאות. מבלי לחשוב שאם עברו כמה ימים ולא צמח כלום אז אולי משהו לא בסדר, אולי צריך לזרוק את הזרע והחליף באחר. זו יכולה להיות תקופה ארוכה של השקייה והשקעה ויראה כאילו הזרע הזה לא מתקדם לשום מקום. זה לא נכון! הזרע הזה סופג את המים ומתקיימים בו תהליכים אדירים שעם ההתמדה בהשקייה ובטיפוח יישאו פרי בזמן ובמקום הנכון. זה המסר שלי לכל יזמית, לכל אישה שרוצה להקים לעצמה עסק אומר: דעי שמדובר בתהליך ארוך לאורך זמן שבו תידרשי הרבה פעמים לחדש, להנביט ולהמציא את עצמך מחדש, זה חלק מהדרך וחלק מהצמיחה שלך ולא מעיד על חולשה אלא על כוחה של הדרך וכוחך שלך. היכולת להמשיך להשקות בלי להתייאש, בלי להיות מותנית בתוצאה מיידית (מה שמאד קשה בעידן שאנחנו בו חיים) היא מה שיאפשר לכל יזמית להמשיך לפעול, לחדש, ליזום ולעשות והכל בידיעה פנימית עמוקה שעם עשייה טובה הפירות יגיעו.

יש קולגה לה את רוצה לפרגן?
אני אשמח לפרגן לחברתי הטובה עינת נתן, מדריכת הורים , אשת מקצוע מעולה שלמדתי ממנה המון לאורך השנים. אנחנו משוחחות המון (המון!) ולאורך השנים למדתי ממנה לא מעט והיא נתנה לי השראה רבה. בתוך שלל אנשי המקצוע (ואני מכירה רבים רבים מהם) עינת היא זן נדיר , שילוב של מקצוענות עם אנושיות ואהבת אדם וחוץ מזה היא כותבת פשוט נפלא ואני ממש ממליצה לקרוא את הטורים שלה! (גוגל איט) אומרים שכל אחד צריך לפחות מנטור אחד שיעורר בו השראה בחיים. עינת היא ללא ספק האדם הזה עבורי ואני הכי שמחה לפרגן לה.

איפה "עדי הרפז- יחסים. הורות. משפחה" בעוד 5 שנים מהיום?
עוד 5 שנים מהיום הפעילות שלי צומחת ומתפתחת ואני מותג מוכר בכל הארץ גם בשוק הפרטי וגם במגזר העסקי. הפעילות שלי מגוונת ונחשבת מתקדמת בתחומה עם: מוצרים, הרצאות וסדנאות, ספרים וכו' והעבודה שלי תהיה עם קהלים רחבים: אמהות, אבות, זוגות, ילדים, אנשי חינוך, מנהלים עסקיים, עמותות וכו'
בחמש השנים הקרובות אני מאמינה שהמשרד יהיה מקום פעיל ושוקק עם סביבת עבודה מהנה.
לצד כל אלו אני אדם תקשורתי מאד וחשוב לי לשלב את כישוריי מעולם התקשורת ולהנחות תוכנית רדיו או פינה בתוכנית טלוויזיה בנושאים הקרובים לליבי וכן להמשיך ליצור ולפעול למען קידום נושאים הקשורים למשפחה.

קליק לאתר של עדי

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות