לפרוץ גבולות: הפטנטים שמסייעים למשפחות עם צרכים מיוחדים

רבות דובר על דמותה של המשפחה בעידן הדיגיטלי, במסגרתה עולות חדשות לבקרים קריאות אזהרה על כך שההתמכרות למסכים הרסה את התא המשפחתי, עד כדי כך שיכולים לעבור כמה ימים שבהם לא נחליף מילה, אבל נתכתב על זה.

להורים יש נטייה להתלונן על הילדים, ש"נעלמים" לתוך הגאדג'טים ונבלעים בעולם הווירטואלי .הילדים מצדם, מתלוננים על כך שההורים לוקחים את העבודה יותר מאי פעם – הביתה, צמודים למייל ומסמסים בלי הפסקה, זמינים מדי לבוס וללקוחות, ופחות מדי לתחושות שלהם.
אבל יש משפחות שהקדמה והחדשנות עבורם היא הרבה מעבר לכלי עבודה או עוד גאדג'ט. הורים בכיסאות גלגלים שעד לא מזמן לא יכלו לצאת לטיולי שטח עם ילדיהם היות והטבע לא תמיד נגיש, הורה חרש שחרד שמא לא ישמע את הילד שלו בוכה או הורה בכיסא גלגלים שלא יכול לשאת את ילדו בעגלת תינוק היות והידיים שלו לא פנויות. משפחות שבהן אחד ההורים או שניהם בעל מגבלה פיזית, ומתמודדת, מעבר לאתגרים ה'רגילים' של הורים, גם עם סוגיות נוספות שקשורות ליכולת התפקוד שלהם וטיפולם בילדיהם.

מספר פטנטים משני חיים נועדו להפוך הורות מוגבלת להורות עצמאית וחיונית, באמצעות פיתוחים של יזמים שהחליטו להקדיש את מיטב המוחות דווקא לטכנולוגיה בעלת ערך חברתי מוסף.

טיול משפחות קרדיט צילום: יערה כהן

טיול משפחות קרדיט צילום: יערה כהן

קחו למשל את פלטפורמת הבטיחות “ABILISENSE” אשר מאפשרת להורים ואף לסבים וסבתות “מנותקים” מצלילים, חירשים ומתחרשים, לקבל התראות בזמן אמת ולהיות מודעים לאירועים המתרחשים בסביבתם. מדובר בחיישן שיודע לזהות צלילים דוגמת בכי של תינוק ואזעקת צבע אדום, ועוד מגוון צלילים המוזנים במערכת ומבניהם יכול המשתמש לבצע התאמה אישית לצרכיו. כאשר עם הישמע הצליל – החיישן שולח התראה להורה בדמות רטט, שינוי צבע המנורה בחדר ואף הופעת התראה על מסך הטלפון עם תמונה מתאימה.
מדובר ברעיון פרקטי ומציל חיים. עבור הורים חירשים, זה הדבר הכי קרוב שיש ליכולת לשמוע את המצוקה של ילדם באותו רגע, ובכך להגביר בקרב אוכלוסייה זו את תחושת העצמאות והפחתת הדאגות בחייהם.

לדנה יחיא שווקמן, יזמית חברתית, ישנו כבר סיפור אישי שמעורב בבחירה שלה להקים את מיזם "FREEWILL" (חברת בת של סטודיו "יונתן בר אור עיצוב תעשייתי"). יחיא-שווקמן בעצמה גדלה בבית לאבא שמשותק בפלג גופו התחתון עקב תאונה שעבר בגיל 17. היא מספרת, שאחת מתמונות הילדות הראשונות שנחרטו בזיכרונה היא של אביה בכיסא גלגלים. כילדה, היא זוכרת איך הייתה מסתכלת בקנאה על הילדים האחרים שמטיילים עם הוריהם בשיא הטבעיות, זמן שהיא לא יכלה, עד שגדלה והייתה חזקה מספיק כדי להסיע אותו לבד. עכשיו, היא רוצה שילדיה יוכלו לטייל עם סבא שלהם, למרות שהוא בכיסא גלגלים.

כיום, יחיא-שווקמן היא מעצבת תעשייתית במשך למעלה מעשור. מומחית לעיצוב מכליל עבור אנשים עם צרכים מיוחדים שהגשימה חלום. לפני כשנה וחצי הגיעה למאיץ היזמות של ארגון PresenTense" עם רעיון למוצר שיאפשר לאדם היושב בכיסא גלגלים להתנייד בעצמאות עם עגלת תינוק בבית ובחוץ, שהבשיל בסופו של דבר לכדי מיזם ""FREEWILL. מדובר במחבר אוניברסלי שמיועד למגוון רחב של כיסאות גלגלים ולמגוון רחב של עגלות, המאפשר להורים נכים, שלאורך שנים לא יצאו עם ילדיהם לבד מחוץ לבית לעשות כן, ולחוות הורות עצמאית וחיונית יותר.

מיזם נוסף בשם "Paratrek" מאפשר לנכים בכיסאות גלגלים לצאת למסעות טרקים, לטייל ביערות גשם ולטפס על מצוקים. מדובר בפיתוח אשר פורץ את כל המחסומים כאשר הוא מאפשר גם למשפחות עם צרכים מיוחדים להגיע למקומות האקזוטיים ביותר, לעקוף את הקושי ולהגשים חלומות. המיזם המאפשר לנכים בכיסאות גלגלים להתנייד בשטח, באמצעות התאמות מיוחדות לכיסא, פותח בפני אנשים עם מוגבלות בתנועה את האופציה לטייל במסלולים שאינם נגישים דוגמת צוקים, סנפלינג ואתרי טיפוס, בתוואי שטח קשים הכוללים מכשולים ומדרגות.
החלום הגדול של יזמי הפרויקט, זיו דמטר ועומר צור, הוא לאפשר לנכים לחצות 90% משביל ישראל עם הכיסא שפיתחו. צור בעצמו, בן לאב שנפצע במלחמת יום הכיפורים ומאז מרותק לכיסא גלגלים אומר, "אנשים שהיו רגילים חיים שלמים לשבת בעיקר בבית, מתחילים לתפוס שגם הם יכולים לצאת לטיולים".

כל היזמים הם בוגרי A3i – מאיץ היזמות הראשון בעולם בתחום הטכנולוגיה המסייעת לאנשים עם מוגבלויות, שמנוהל במשותף על ידי ארגון "PresenTense" ובית איזי שפירא, ובשותפות קרן משפחת רודרמן והפדרציה היהודית של לוס אנג'לס. מדובר באנשים שהם חלק מדור מתפתח של יזמים שמשנים את התפיסה המסורתית לגבי מהי חדשנות ומהו סטארטאפ, ומבינים שבצד עקרונות כלכליים ניתן גם לתת דגש למטרות חברתיות ראשונות במעלה.

אודות כתבת מערכת

אתר הנשים והאמהות הגדול בישראל עם 1,000,000 גולשות בכל חודש ומועדון חברות עם מעל ל 120,000 נשים. באתר ניתן למצוא לצד כתבות וראיונות גם קשת של כותבות כשלכל אחת הצבע, הייחוד, הכישרון והסגנון שלה. חלומות. הגשמה. פחדים. בישול. ילד ראשון שני או רביעי. זוגיות ושאר הנושאים שכל אישה אוהבת לקרוא

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק