כל מה שצריך לדעת על תפרחת חיתולים

לרוב, לא משנה כמה תנסו למנוע, וכמה הורים טובים תהיו, יכול להיות שילדכם יסבול מתפרחת חיתולים.
הידעת שרוב מקרי תפרחת החיתולים מתרחשים עקב חיכוך החיתול בעורו הרגיש של התינוק?

מה זה בעצם תפרחת חיתולים? מתי היא מתפתחת? והכי חשוב איך ניתן למנוע את אותה תופעה קשה, הכואבת ומטרידה את התינוק ואת הוריו?
תפרחת חיתולים כשמה כן היא, נראית כפריחה אדומה על ישבן התינוק ולעיתים מופיעה גם על איברי המין. התפרחת נפוצה בתינוקות וילדים מתחת לגיל שנתיים, כאשר בממוצע כמעט כל תינוק סובל ממנה במהלך שלוש השנים הראשונות לחייו לפחות פעם אחת. התקופה הבעייתית ביותר היא בטווח גילאי 9-12 חודשים, כאשר בתקופה זו התינוק עדיין יושב רוב הזמן וניזון בעיקר ממזון מוצק המשנה את חומציות הצואה.
חיכוך חיתול רטוב על עורו הרגיש של התינוק היא הסיבה הנפוצה ביותר לתפרחת חיתולים.

גורמים  נפוצים נוספים לתפרחת חיתולים: גירוי של חומציות השתן או הצואה על העור, אכילת מזון חדש או שימוש במוצרים העלולים לגרום לתגובה אלרגית כמו סבון רחצה או נוזל / אבקה לכביסה. בנוסף, עור רגיש, חיתול צמוד מדי לעור או נטילת אנטיביוטיקה הן על ידי התינוק והן על ידי האם המניקה עלולים לגרום גם הם לתפרחת חיתולים.

להלן מספר טיפים למניעה וטיפול בתפרחת חיתולים:

הסוד הוא נקי ויבש: הדרך הטובה ביותר למניעה ואף לטיפול בתפרחת חיתולים היא לשמור על האזור נקי ויבש. הניחו את התינוק על מגבת (הזדמנות טובה להשכיב על הבטן!), הורידו את החיתול ותנו לתינוק זמן משחק. הקפידו על זמן מה כזה מידי יום על מנת לתת לאזור עור הישבן הזדמנות להתייבש.

החתלה נכונה: בזמן ההחתלה, נקו את האזור בעדינות, במידה ואתם משתמשים במגבונים אל תשפשפו את העור והימנעו משימוש במגבונים המכילים אלכוהול. בסיום חתלו את התינוק בחיתול המתאים למידתו ובדקו שהוא לא מהודק מידי לעור. למניעת תפרחת חיתולים ואף בזמן טיפול ניתן להשתמש בקרם החתלה המכיל אבץ, המרגיע את העור ומונע מגע בין הצואה ורכיבים מגרים אחרים לבין העור העדין של התינוק. ודאו שהקרם מספיק שומני ולא נדבק לחיתול. קרם ההחתלה 1-2-3 של "מוסטלה" למשל, בעל פורמולה עדכנית המכילה רכיבים ממקור צמחי ומשלבת מניעה, הרגעה וטיפול בתפרחת חיתולים. מוצרי הטלק שהיו נהוגים בעבר, אינם מומלצים עקב הסכנה שהתינוק ישאף את האבקה שעשויה להזיק לריאות.

פחות הוא בעצם יותר: כאשר מדברים על מניעה או טיפול בתפרחת חיתולים, חשוב להימנע ממוצרים המכילים בישום העלולים לגרום לגירוי וכן כדאי להעדיף מוצרים שהם היפואלרגניים. מבחינת ביגוד- כדאי לבחור מכנסים העשויים מבדים נושמים כמו כותנה ופחות בדים המכילים פלסטיק או גומי העלולים ליצור סביבה לחה וחמה סביב החיתול.

בזמן שיש תפרחת: מומלץ בתקופה כזו להחליף חיתול ברגע שהוא נרטב או מתלכלך. גם בלילה בדקו את החיתול כל שלוש שעות, אם יש צורך, החליפו אותו.
נסו לתת לתינוק מעט יותר מים לשתייה על מנת לדלל את חומציות השתן וכן הפחיתו מיצי פירות על מנת לא ליצור שתן חומצי וצורב.

מתי לפנות לרופא בזמן תפרחת? כאשר נראה שהתפרחת אינה משתפרת תוך מספר ימים או כשיש החמרה במצב העור ונראה כי תפרחת החיתולים מתפשטת. גם במקרים בהם מופיעים כתמים צהבהבים המעידים על זיהום או במקרים בהם התפרחת מלווה בשלשולים מעל 48 שעות או חום כדאי לפנות לרופא הילדים.

נכתב ע"י עינת ששון, יועצת מדעית למותגים "מוסטלה" ו "בלנאום"

אודות כתבת מערכת

אתר הנשים והאמהות הגדול בישראל עם 1,000,000 גולשות בכל חודש ומועדון חברות עם מעל ל 120,000 נשים. באתר ניתן למצוא לצד כתבות וראיונות גם קשת של כותבות כשלכל אחת הצבע, הייחוד, הכישרון והסגנון שלה. חלומות. הגשמה. פחדים. בישול. ילד ראשון שני או רביעי. זוגיות ושאר הנושאים שכל אישה אוהבת לקרוא

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק