הפרעות אכילה: לזהות אותן בזמן דרך ציורי הילדים

כל מי שניסה לתת לילדו ברוקולי, בטטה או אפילו מלפפון זוכר שלא תמיד הילד היה מעוניין בכך. התופעה של קשיים סביב אכילה היא תופעה מוכרת – 25% מכלל התינוקות מתקשים בהאכלה בשנות חייהם הראשונות וכ 2% מהם מוגדרים גם 'סרבני אכילה' ברגע שמתלווים לסירוב תופעות של ירידה במשקל, הפרעות גדילה והפרעות קוגניטיביות וחברתיות.
הסירוב לסוגי מזון מסוימים הוא סירוב נפוץ בגיל הרך, וברוב המקרים אין מדובר בהרעבה מסוכנת (יחד עם זאת, חשוב לעדכן את רופא הילדים בכל מקרה של חשש לגבי תזונת הילד).

ציורי הילדים יכולים לשמש עבורנו מראה לנפשו של הילד, ובמקרה זה, להבין את התייחסותו לאוכל.
ילד בעל טמפרמנט שקט ואיטי, נראה את ציוריו מצוירים לאט ובזהירות, התנועה איטית והלחץ על כלי הציור מדוד. הסימנים הללו מרבים להופיע אצל ילדים שמגלים העדפה ברורה לתפריט מובנה וקבוע: כפי שהם לא אוהבים שינויים בתחומים אחרים בחייהם כך גם יעדיפו מעט שינויים בתחום האוכל. אצל חלק מהילדים נוכל לראות מגמה הפוכה, כאשר ציוריהם יהיו יותר בעלי גוון אימפולסיבי ומהיר.
סיבות נוספות הקשורות לרווחים העולים מהסירוב קשורים באופן ישיר למאבקי כוח.
הילד באמצעות הסירוב, מגדיר להוריו גבול ברור שלא ניתן לחצות אותו ללא שיתוף פעולה מצידו, כאילו אמר: 'על התחום הזה רק אני מחליט!' – הפגישה עם הגבול הזה, אינה נעימה, מטבע הדברים, להורים – הלחץ והחרדה גדלים, ואצל חלקם מתפתחת התחושה שבעצם דחיית האוכל דוחה הילד גם אותם ואת אהבתם אליו.
מכאן כבר קצרה הדרך, לכל מיני 'טקטיקות מוצא אחרון' כמו איומים, 'לדחוף' אוכל, כעסים ומתח סביב כל ארוחה ועוד…וגם אם לפעמים יצליחו להרגיע ולהגיד 'הילד לא ירעב', עדיין בלב מכרסמת אצל רבים מהם הדאגה שמא יופר האיזון התזונתי של הילד.

אז מה עושים? כדאי, לצד ההתבוננות על מזג הילד, כמו בדוגמא המוצעת כאן דרך ציוריו, לשלול עוד כמה תחומים. למשל: ממתקים נוטים להשתלט על צריכת המזון של ילדים. כשילד אוכל ממתקים, הוא יחפש שוב ושוב את מקורות הסוכר הללו וכך גם גופו יורגל לאספקה שכזו – חשוב להמעיט בזמינות הממתקים בבית, ולהקפיד על שגרה מובנת של אכילת ממתקים: מומלץ בשעות אחר הצהריים. במקביל, חשוב להמשיך ולהגיש לילד מאכלים מגוונים, ולהציג בפניו מודל הורי של תזונה מגוונת.
מבחינה רגשית – אל תהפכו את האוכל ל issue – נאומי תוכחה על חשיבות האוכל, עלולים לגרום למאבקי כוח מיותרים סביבו.

אל תציעו ממתק כפרס לאכילת אוכל בריא – כך הילד עלול להבין שאכילת האוכל היא מאמץ ועונש, שמחייבים אחריהם מתן פרס. שימו לב, שילדכם אינו דורש ממתק כתחליף רגשי מנחם (למשל אחרי קבלת מכה) – אם כן, חשוב להראות לו את הקשר בין השניים ולהציע חלופה רגשית (למשל: חיבוק).

הכותבת היא מיכל וימר, תרפיסטית באומנות (MA) ומנהלת את המרכז הישראלי לפענוח ציורי ילדים.
קליק לאתר לפרטים ומידע נוסף

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות