שיתופי זה הכי, אחותי. למה לקנות אם אפשר לשאול?

"ריחות שאני אוהב:
ריח של בוקר כשקמים מקדם
וריח הכר לפני שאני נרדם.
ריח של דשא כסוח
ואבא אחרי הגילוח.
סבון שעולה ביוקר
ואוטו של לחם בבוקר.
ריח חנות גרעינים
ואוטו חדש מבפנים". (יהודה אטלס)

רובנו מפיקות הנאה מקריעת עטיפה מרשרשת של מוצר חדש ומהידיעה שאנחנו הראשונות שנוגעות בפריט, אבל, בקצת חיטוט וכיתות (חנויות ורגליים בהתאמה) אפשר למצוא את מה שצריך באחוזי הנחה ניכרים ולחזור לשליטה על ההוצאות.

ההגדרה המילונית למוצרי יד שנייה היא: " סחורה השייכת לאדם או לגוף שאינו עוסק במסחר, ומוצעת למכירה על ידו לאחר שקנה אותה במטרה להשתמש בה בעצמו ולרוב גם השתמש בה בפועל."
סחורה משומשת זולה באופן משמעותי מאשר סחורה חדשה. הרווח כפול- המוכר יכול לקבל בחזרה חלק מהכסף שהשקיע בקניית המוצר, והקונה מרוויח מוצר מאיכות טובה במחיר זול בהרבה, מעבר לזאת, מכירות סחורה משומשת מסייעת לשמירה על איכות הסביבה ולצמצום טביעת הרגל האקולוגית.

למה בעצם לא לשלם פחות ולקבל יותר?
ניתן למצוא כמעט כל מוצר העולה על הדעת- מוצרי החשמל, רהיטים, בגדים, טלפונים ניידים, מחשבים, ספרים, מנויים לחדרי כושר ואפילו כרטיסי טיסה.
חוק הגנת הצרכן אינו חל על מכירת מוצרים על ידי אדם פרטי אלא חל רק על התקשרות בין עוסק (חברה בע"מ או עוסק מורשה) לבין צרכן פרטי, לכן אין "חרטות" או אפשרות לביטול הקניה ולקבל את הכסף בחזרה, לכן יש לבדוק את הסחורה היטב לפני התשלום.
אין מחירון למוצרים, המחיר נקבע בהתאם למספר גורמים מחיר אותו המוצר כשהוא חדש, גיל המוצר, מצבו ("כחדש", מעולם לא נלבש)- ומעבר לכך–כמה אתם מוכנים לשלם. במידה והמוכר הוא אכן אדם פרטי ולא סוחר אין בעיה להתמקח. כללי רכישת מוצרים משומשים דומה לכללים לפני כל יציאה לקניות- ערכו סקר שוק, השוו מחירים והתמקחו. בדקו מחיר של מוצרים דומים המתפרסמים ברשת למכירה כדי לקבל מידע כללי על המחיר.

תשלום- למרות ההרגל שלנו לשלוף כרטיס אשראי ולבקש בתשלומים, כשקונים מאדם פרטי משלמים במזומן. הכניסו את הקניה לסעיף ההוצאות באותו החודש.
מוצרים טכנולוגים (טלפונים או מחשבים) הטכנולוגיה מתחלפת/מתחדשת במהירות. והחברות יוצאים מידי שנה-שנתיים עם מוצר חדש. טלפון או מחשב נייד מדור אחד פחות מהחדש ביותר עולה באלפי שקלים פחות מאותו מוצר כשהוא חדש. אפשר בהחלט לוותר על סמל הסטטוס וגם על מהירות הגלישה ועדיין להיות מעודכנים. ההבדלים ביו מוצר חדש לבין מוצר משומש בקטגוריית המוצרים הטכנולוגים יכולים להגיע ליותר מחצי.

מוצרי חשמל ואלקטרוניקה- אין שום סיבה לקנות מוצרים חדשים לדירת הסטודנטים, ואין לכם כל צורך במקרר 3 דלתות. מזגנים, מכונות כביסה ומקררים משומשים נמכרים במאות בודדות של שקלים אולם עליכם לקחת בחשבון עלויות של הובלה/פירוק/הרכבה . בדקו עם המוכר אם יש אחריות למוצר למקרה של תקלה.

טלפונים סלולריים – רכישת טלפונים ניידים יד שניה (בחנויות או מחברים) דורשת בדיקה: מצבו החיצוני של המכשיר , באיזה שימוש היה, מה מצב האחריות וממי קונים. לבחון שיש את כל האביזרים הדרושים, כרטיסי זיכרון, קבל אוזניות וכד' בהתאם למכשיר.

רהיטים- אל תיבהלו מרהיט שלא תואם את החלום שלכם או שלא מתאים לסט שיש לכם בפינת האוכל. ניתן תמיד לצבוע/לרפד כך שיראו חדשים.

בגדים ובגדי מעצבים- פתגם ידוע אומר: one man's trash is another man's treasure ( הזבל של אדם אחד הוא האוצר של אחר). חנויות יד שניה או מכירות בבתים מאפשרות לרכוש בגדים של מותגים ידועים בעשרות בודדות של שקלים. תשכחו מחוויית קנייה, תאי מדידה ממוזגים ותשובה לשאלה "יש לכם את זה בצבע שחור". בדקו בבית מול הארון מה אתם צריכים- מעיל חם? שמלה לאירוע? מכנסיים מחויטים? אל תתפתו למוצרים שלא חשבתם בבית שאתם צריכים. הצטיידו בסבלנות, כסף מזומן, ובדקו טוב את הבגד לפני הרכישה: חורים (עש הוא ידידו הטוב של הבגד הישן, כתמים וודאו שהרוכסן /כפתורים תקינים. לעולם אל תרכשו בגדים תחתונים או בגד ים, והעדיפו להכניס למכונת הכביסה לפני שמכניסים לארון הבגדים שלכם.

אפשר גם בחינם: אגורה ויד 2- מאפשרים לאנשים למסור בחינם חפצים מיותרים שלהם, במקום שייזרקו או יישארו ללא שימוש, לאנשים אחרים אשר מחפשים אותם. באתר אפשר למסור חפצים ולבקש חפצים שאחרים פרסמו. האחריות על הובלת החפץ- על המקבל , לכן העדיפו מוצר מאזור המגורים שלכם, האחריות על פרסום אמת על מצב החפץ על המפרסם. ניתן למצוא מוצרי חשמל, רהיטים, בגדים, ספרים ומדיה, כלי נגינה ומחצרי ספורט.

שיתופי זה הכי, אחותי. למה לקנות אם אפשר לשאול?
לפעמים אנחנו צריכים כלי עבודה, ציוד לקמפינג, ציוד לבעלי חיים, או לא עלינו- ציוד רפואי. רגע לפני שאתם מוציאים מאות שקלים על חפץ שיתפוס מקום בבית ובקושי תשתמשו בו, היעזרו במיזמים חברתיים להשאלת ציוד. יד שרה היא המובילה בהשאלת ציוד רפואי, בערם רבות בארץ ניתן להשאיל אופניים, בשכונת פלורנטין בתל אביב קיימת ספריית השאלה לחפצים, Lendu, שהיא רשת חברתית להשאלת חפצים בין חברים. הקפידו להחזיר את המוצר אחרי השימוש כשהוא תקין.

גראז' סייל: למרות שרובנו גרים בבתים משותפים או בבית פרטי חסר גראז', משפחות רבות שעוברות דירה מעדיפות למכור א הרכוש שצברו ולא יעבור איתם למשכנם החדש- רהיטים חפצי נוי, צעצועים ובגדים . הודעות על כך נתלות בדרך כלל בשכונה, וניתן לרהט את הבית בזול. התשלום במזומן, כדאי להתמקח, אין אפשרות להתחרט וההובלה/הרכבה על הקונה.

הכתבה באדיבות ארגון פעמונים. קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות