הילד מתלונן שמגרד לו? אולי הוא סובל מאסטמה של העור

כשליש מהילדים עד גיל חמש סובלים מאטופיק דרמטיטיס – אסטמה של העור: מחלת עור טורדנית שגורמת לאדמומיות וגירודים קשים בעיקר בלילה, ובעיקר בימים החמים של הקיץ.
דודי פרלה, מומחה לטיפול טבעי במחלות עור בילדים ובמבוגרים, בעל ניסיון של למעלה מ-20 שנים בתחום ותואר שני MSc ברפואה סינית מסורתית, מסביר איך אפשר להקל במהירות על הגירודים בעור, אילו מאכלים אסור לתת לילדים שלכם לאכול אם רוצים שהגרד ייפסק, למה לא כדאי לקחת את הילדים לבריכה ולמה חשוב לשמור על העור מקורר.

כמעט כל ילד שלישי עד גיל 5 יתלונן הקיץ שמגרד לו הגוף. בחינה של אזור הגרד תחשוף פריחה אדומה ומגרדת או אולי זיהומי עור שהופיעו כמעט בין ליל.
הם יכולים לכסות שטחים נרחבים מגופו או פניו של הילד, או להימצא רק בין הקפלים הפנימיים של העור באזורי החיכוך שבין המרפקים והברכיים, ולעיתים הם מלווים בתופעות אלרגיה נוספות כדוגמת נזלת אלרגית, אלרגיה למזון, אסטמה, תגובת יתר לעקיצות או עיניים מודלקות. אם זיהיתן את הגורמים הללו אצל הילד שלכן, סיכוי לא רע שהוא סובל מאסטמה של העור או בשמה המקצועי "אטופיק דרמטיטיס" – מחלת עור נפוצה בקרב ילדים ותינוקות.
הגורמים המדוייקים להתפרצות אטופיק דרמטיטיס לא ידועים, אך כפי שנראה התפרצות המחלה נגרמת משילוב של תורשה וסביבה. במחקרים שנערכו התגלה כי ל-70% מהחולים בה היתה נטייה גנטית לאסתמה, אלרגיה כדוגמת קדחת השחת, ובנוסף, רגישות יתר של מערכת החיסון מעודדת את היווצרות התגובה הדלקתית (הגרד והאדמומיות) על העור.

מדוע ילדים מתלוננים יותר על גרד בקיץ?
התשובה לכך נחלקת לכמה חלקים. ראשית, בקיץ, ילדים מתרחצים יותר, בין אם בבית בבריכה או בים. הרחצה מייבשת את העור ועלולה להחריף את תסמיני המחלה ועל כן בתקופה זו ילדים מתלוננים יותר על תחושת הגרד.

שנית, סטרס משפיע על מערכת החיסון גם אצל ילדים. בתקופת הקיץ משפחות רבות עוברות דירה, הילדים משנים את המסגרת המוכרת של בית הספר למסגרות חלופיות מוכרות פחות באופן זמני (קייטנה) או קבוע (מעבר גן או בית ספר), מתרחשים שינויים בתא המשפחתי שיש לילד זמן לעמוד על טיבם (אח חדש, גירושין). כל אלו עלולים להתבטא בהחרפה במצב האטופיק דרמטיטיס שלו ובהתגברות הפריחה.
החום משפיע באופן נוסף. במחקרים על אטופיק דרמטיטיס, המטופלים מדווחים שחם להם יותר מאשר קבוצת הביקורת, עקב בעיה בויסות החום הפנימי בגוף. בקיץ, כשחם בחוץ, חוסר האיזון מתגבר ותחושת חוסר הנוחות שלהם אף גדלה.

כיצד ניתן להקל על הגרד?

ישנם פתרונות מיידים שניתן לנקוט על מנת להקל על תחושת הגירוד. כך למשל, כדאי לבחור בבגדים אווריריים ונושמים, מ-100% כותנה ולוותר על בגדים סינטטיים. את הבגדים כדאי לכבס באבקות כביסה ומרככים היפו-אלרגניים כדי למנוע גירוי יתר של העור.

על אף שאחת הפעילויות המבוקשות ביותר בקיץ היא בריכה ואם לא אז לפחות אמבטיה, כדאי לוותר עליהן. הכלור בבריכה גורם לגירוי של העור ואמבטיה עלולה לייבש את העור. אם הילד מתעקש, עדיף ללכת לים.

מבחינת רחצה, מומלץ לעשות מקלחות קצרות ופושרות ולהשתמש בהן בסבון היפו-אלרגני עם לחות לעור. במסגרת הטיפוח, כדאי להקפיד גם לקצוץ ציפורניים כדי למנוע זיהום של אזורי הגירוד על ידן.

כ- 3 פעמים ביום, שאחת מהן היא לאחר המקלחת, ולפני השינה, מומלץ למרוח קרם שייתן לחות לעור וירגיע את האטופיק דרמטיטיס. כדאי לבחור בקרמים ייעודיים לאטופיק דרמטיטיס ללא סטרואידים ועם צמחי מרפא על מנת שהמריחה תהיה אפילו יותר אפקטיבית.

להחליף את השניצל בגזר
מכיוון שעל פי הרפואה הסינית אטופיק דרמטיטיס נגרמת עקב חום יתר במערכת, ההמלצה למי שסובל מאסטמה של העור היא לא לצרוך מזונות מחממים. מסיבה זו כדאי לוותר על השניצלים והצ'יפס המטוגנים, ולעבור מאוכל מטוגן לאוכל מאודה, מבושל או חי.

גם סוכר, חטיפים ומוצרי חלב החביבים במיוחד על ילדים, עלולים להחמיר אטופיק דרמטיטיס, בעיקר אם החטיפים מכילים מונוסודיום גלוטומט. אמנם ברוב המשפחות יהיה קשה מאד להעביר את הקיץ בלעדיהם, אבל למרבה המזל יש בנמצא שפע פירות טריים וטעימים שאפשר לתת כתחליף, שגם מקררים את הגוף מבפנים.
במקרה שהילד סובל ורוצים פתרון אפקטיבי ומערכתי, כדאי לשקול טיפול טבעי לאסטמה של העור, הכולל אקופנקטורה – דיקור סיני. באופן מפתיע ילדים מתייחסים אל הדיקור הסיני כמשחק, משום שאינו כואב, אך היכולת שלו להשפיע ולהקל על תסמיני הדלקת והגרד אצל ילדים מדהימה. בו בזמן הוא מסייע לאיזון הפנימי של חום הגוף, לוויסות וניטור מערכת החיסון ולהרגעת התגובה האלרגית.
כמו כן, במסגרת הטיפול הטבעי באסטמה של העור, ולאחר אבחון של מצב המחלה על ידי המטפל, ניתן להוסיף לתפריט צמחי מרפא לשתייה )בנוזל או אבקה מומסת(, וניתן לערבב את הצמחים עם מיץ או משקה אחר לשיפור הטעם.
לצמחים השפעה אנטי דלקתית, השפעה מרגיעת גרד, וכמובן השפעה מורידת יובש מהעור. הצמחים יזרזו את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף ויתרמו לתהליך ההחלמה של העור.

הכתבה באדיבות דוד פרלה, בעל תואר שני M.Sc ברפואה סינית מסורתית, מומחה לטיפול באטופיק דרמטיטיס ומחלות עור נוספות ברפואה סינית.
קליק לאתר למידע נוסף אודות הטיפול הטבעי באסטמה של העור

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות