"במקרה גם יש לה תסמונת דאון"

אני גבי,
בתי הלל בת 7, מקסימה, חכמה, חברותית, יצירתית, מצחיקה ומלאת נתינה ואהבה לזולת. הלל אוהבת לשיר, לקרוא, לכתוב, שיעורי פסנתר ולשחק בפארק השכונתי עם חברים שלה.
במקרה גם יש לה תסמונת דאון.
היא לא התסמונת.
היא הלל.
הלל תעלה בעוד פחות משבועיים לכיתה א' בכיתה רגילה בבית ספר רגיל ביחד עם חבריה. מהרגע שהיא השתלבה בגן השכונתי "הרגיל" היא רק פרחה וצמחה והתפתחה כמו כל הילדים האחרים – כשווה בין שווים. סביבה "נורמטיבית" תורמת להלל דוגמה "נורמטיבית" לחיקוי -בשפה, בהתנהגות, בריכוז, בחיבורים חברתיים – בהכל! והיא לא מרגישה "שונה" או "אחרת" אלא שייך ומקובלת. והסביבה? מקבלת ולומדת עד אין סוף – שיעור חיים על מה זה שוני בחברה ,קבלת הזולת, ואמונה במה שיש בכל אחד ואחת להביא לעולם.
עד גיל 4 הלל היתה במסגרת של חינוך מיוחד, בועה תומכת שעוזרת ומטפלת, אבל מנותק מעולמנו וקהילתנו – וחסר ציפיות ואמונה בפוטנציאל שבה. מסגרת חינוך המיוחד תומך גם בהורים ,שעות ארוכות של טיפולים רלוונטיים, צוות מומחים ,הסעות ,נותן לחיים של המשפחה להמשיך "כרגיל". אבל לא נותן להלל "חיים רגילים". לא נותנת להלל קהילה. והכי חשוב – מונע ממנה את האפשרות לחברות אמיתית עם ילדי השכונה – כאחת מהם ולחוות את החיים איתם.
לצאת מהבועה התומכת לוקח המון אומץ, כוחות, זמן, ולצערי כסף ויכולת להילחם להלחם נגד הממסד והמסגרות שלא רוצים לאפשר או לשנות – גם אם זה לטובת הילד. להילחם נגד חברה שלא רוצה לקבל – שמפחד משוני, כי הוא לא מכיר אותו.

קרדיט צילום נחמה אורה קמפינסקי
קרדיט צילום נחמה אורה קמפינסקי

ואיך יכיר- אם אין לו הזדמנות? אפילו לא רואים את אותם ילדים – לא בטלוויזיה לא בפרסומות לא בעיתון לא בגן לא בבית ספר ולא בעבודה. רק בפרויקטים ובקמפיינים מיוחדים שמבודדים אותם יותר ומייחדים אותם גם כשלא צריך, במקום לשלב אותם כחלק מהקהילה.
לצאת מהבועה זה להילחם להיות חלק של העולם. להילחם ללמוד לפי יכולות ,לפתח כישרונות בין עמיתים ובסוף – לתרום לקהילה, וחשוב מהכל ,ובאופן הכי טבעי שיש – להכיר חברים טובים.
השבוע השתתפה הלל ביום צילומים לקמפיין חזרה ללימודים של עמותת 'ביחד', שמטרתה היא לקדם ולשלב ילדים עם צרכים מיוחדים בקהילה. יום צילומים רגיל לקמפיין רגיל ביחד עם חברתה הטובה שירה וילדים נוספים. אל העמותה חברו חברת התיקים של טוטו וחברת האופנה סלקט בכדי להוכיח שאותם ילדים צריכים להיות משולבים באופן קבוע בקמפיינים, צילומים וקטלוגים. לא בנפרד ולא כגימיק.

אני גבי שיין מרקוביץ, אמא של הלל. הלל לימדה אותי ואת וכל חבריה ששוני זה חלק מדהים של החיים וקבלת האחר כמו שהוא הופך את עולמנו לטובה יותר לכולנו.
כי כולנו בעצם שונים, לא?
וכולם רוצים להרגיש שייך, מקובל ושיש לנו מה לתרום.
אני גבי ואני אמא משלבת

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות