"לא התחתנתי עם בן זוגי ולעולם לא אתחתן איתו"

ד"ר קרן אור חן, מרצה מוערכת ואהובה בכל מוסד להשכלה גבוהה בחיפה, היא מומחית לקבלת החלטות בתנאי אי ודאות. אולי זה מה שעזר לה לקבל החלטה מאוד מושכלת כבר בגיל 24 לעולם לא להתחתן עם בן זוגה. עם שלושה תארים בפסיכולוגיה, יש לה עצות על אינטראקציה בין הגוף לנפש, האושר שלנו ועל פסיכולוגיה חיובית. חגית הורנשטיין פגשה אותה לראיון מעורר השראה, על הדרך שעברה, העשייה הייחודית והחלום הקרוב שלה שמתגשם

כאשר ד"ר קרן אור חן, 47, נכנסת לחדר, כל העיניים ממוגנטות אליה. יפהפייה בעלת גוון עור מולאטי משגע, שיער שחור מתבדר, נטולת איפור, תמיד תמיד על עקבי סטילטו מחודדים ולעולם לא בלבוש מחויט. מיני תמיד הולך ולא חשוב מה מזג האוויר בחוץ. אור חן, למרבה ההפתעה, פולנייה מבית טוב והישגי, משני הצדדים, דוברת פולנית שוטפת, מרצה מוכרת ומוערכת ובעלת שלושה תארים בפסיכולוגיה מאוניברסיטת חיפה.
תואר ראשון בפסיכולוגיה ותולדות האמנות, תואר שני בפסיכולוגיה חברתית והנדסת אנוש (התזה עסקה במניעים המשפיעים על תרומה לטובין ציבורי בתחום העיסוק של דילמות חברתיות) ואילו בדוקטורט היא נחשפה לתחום קבלת החלטות בתנאי אי ודאות וחקרה את השפעתו של הקשר החברתי ורמת המידע שניתנת על החלטותיו של אדם אחר על קבלת החלטות במצבי אי ודאות ונטילת סיכונים. לאחר קבלת הדוקטורט, קיבלה אור חן תקן מלא כמרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה, מומחית בקבלת החלטות ובתחומי הסטטיסטיקה והמתודולוגיה. במקביל אור חן מרצה בחוג לפסיכולוגיה, החוג לתקשורת, החוג למשאבי טבע והסביבה, ומרצה בבית הספר לרפואה בטכניון בתחומי הפסיכולוגיה. היא משמשת כראש התחום לסטטיסטיקה בבית הספר למנהל עסקים במכללת כרמל ומלמדת במכללות ויצ"ו וגורדון. בנוסף, מרצה קרן בכנסים, ימי עיון ובפני הקהל הרחב והיא המייסדת של KO – המרכז לפסיכולוגיה חיובית הראשון בצפון, הנושא את שמה וייפתח באמצע ספטמבר 2017 בצ'ק פוסט אשר בפאתי חיפה.

קרדיט צילום עוזי בטיש

קרדיט צילום עוזי בטיש

פסיכולוגית אך לא מטפלת

ד"ר קרן אור חן אינה עוסקת בפסיכולוגיה באופן פרקטי. "מעולם לא שאפתי להיות מטפלת", היא אומרת, "למדתי להכיר בכישוריי האקדמיים – הוראה, מחקר ויכולת תפיסה מהירה של הבניית מערכי מחקר. אני מאושרת שהצלחתי לתעל את הכישורים שלי למקום שאני מרגישה בו עשייה משמעותית של חינוך, לימוד, השכלת תלמידיי והנהלת תחומים בפסיכולוגיה לקהל הרחב".
לתחום המחקר שלה, קבלת החלטות בתנאי אי ודאות, היא התוודעה יחד עם המנחה שלה למאסטר ולדוקטורט, פרופ' רמזי סלימאן, אשר משמש גם כמנטור רוחני שלה במשך שנים, אשר חוקר כל חייו התנהגויות חברתיות כאיש פסיכולוגיה חברתית קלאסי. השניים התעניינו בנטילת סיכונים, הבנה של מה מניע אנשים להמר ולקבל החלטות מסתכנות וחקרו באופן יסודי את המניעים האישיותיים התנהגותיים ומצבים שמשפיעים על קבלת החלטות במיוחד במצבים של לחץ זמן ותנאים עמומים. "עד הדוקטורט שלי", אומרת אור חן, "רוב הכלכלנים ואנשי הפסיכולוגיה החברתית התעסקו באופן דיכוטומי בתחום קבלת החלטות אינדיבידואליות, או בתחום קבלת החלטות בקבוצה. אף אחד לא חקר עד אז מצבים בין אישיים מינימאליים, כמו נוכחות אחת בלבד ולא קבוצה, כמשפיעה על קבלת החלטות ונטילת סיכונים. הצלחתי לבנות קו רצף מיחיד לקבוצה שמסביר על המשתנים השונים המשפיעים על השינויים שחלים בקבלת החלטות במעבר מיחיד לקבוצה".

את מרצה גם על האינטראקציה גוף נפש, שינה וחלומות. איך הגעת לנושא זה?
"מהיכרותי את פרופ' פרץ לביא, נשיא הטכניון כיום, אשר בשנת 1997 בעודו משמש דיקן בית הספר לרפואה, ביקש ממני להחליפו בקורס מבוא לפסיכולוגיה. כך התחלתי ללמד בבית הספר לרפואה וחשתי שליחות אידיאולוגית ללמד על הקשר בין הגוף והנפש והפנמת מהותו. נחשפתי למחקרים אודות המוטיבציות המשמעותיות שקשורות בקשר בין הגוף והנפש – שינה אוכל וסקס והתמקדתי בחקר השינה עד שפיתחתי הרצאה שנותנת טיפים איך ליצור איכות שינה טובה ובכך לייצר איכות חיים נהדרת. שאר הנושאים הגיעו ממקורות שונים, חלקם מקורות המחקר שלי, קבלת החלטות, נטילת סיכונים והתמודדות עם מצבי לחץ. חלקם נושאים שאני מלמדת שנים. הנושא החם ביותר שאני מלמדת היום ומרותקת ממנו הוא תחום הפסיכולוגיה החיובית".

מהי פסיכולוגיה חיובית?
"היכולת לקום ממצבים משבריים והיכולת להבנות אופטימיות ולייצר התקדמות וצמיחה כדי להגיע לרווחת חיים ואושר. איך אפשר לקום מהמקומות הכי קשים של החיים, ואם התמודדת איתם אפשר להתמודד עם כל דבר אחר. בפסיכולוגיה החברתית לא מדברים על טראומה אלא על צמיחה פוסט טראומתית, זה תחום קסום ששנים הפסיכולוגיה הקלאסית לא ייחסה לו חשיבות אקדמית ואני מוצאת שהצמיחה האישית שלי מונעת מעיקרי הבסיס שלו – אופטימיות, הכרת תודה, יכולת לסלוח, שימוש בהומור והתמקדות בדברים מקדמים ולא הרסניים”.

ופרקטיקה?
"לחצים וחרדות הם הדברים המרכזיים שמונעים מרובנו לקבל החלטות רציונאליות. אני מתעוררת כל בוקר עם חדוות עשייה אמיתית, מאוהבת במה שאני עושה, מאוהבת בבן זוג תומך ומבין. אנחנו מגדלים בן משותף, יש לי ילד נוסף וגם לו יש שני בנים מנישואין קודמים. אני יוצאת ליום עבודה של 12 שעות הוראה ברצף, שאולי יראה לאחרים כמתיש, אבל בעיניי זהו רק עוד יום מאתגר. אינני מסתובבת עם תחושת אשמה ועם חרדה מוסרית על כך שאני קרייריסטית ומפסידה שעות עם הילדים. למדתי שהורה מאושר – ילד מאושר! הורה שחווה הצלחה ומלא סיפוק ישדר זאת גם לסביבתו הקרובה".

הידע האקדמי עוזר לך בפתרון בעיות בחיי היומיום?
"אני משתדלת להתנתק מהידע האקדמי בחיי היומיום. התאהבתי בבן זוגי ביום שביקש ממני לא להיות הפסיכולוגית שלו, אלא החברה שלו. האנליזות האינסופיות של אנשי המקצוע יכולות לשגע אותם ואת ילדיהם ולכן צריך לפעול עם אינטואיציה, מודעות בריאה ולא לוותר על טיפול ותמיכה, במיוחד כשאתה חש נזקק".

סליחה, האם אתה טיפוס קצר או ארוך שינה?

דווקא התמחותה בנושא השינה והרגליה, הצילה את חיי הזוגיות וההורות של אור חן ובן זוגה. היכולת לזהות עם מי אתה חי בבית ולתעל את החיים בהתאם, הם כלים שעזרו לה לזהות בעיה. הבדלים בין המינים, מסתבר, מתבטאים אפילו בהרגלי השינה שלנו. "צריך להבדיל בין טיפוסים קצרי שינה לטיפוסים ארוכי שינה. לקצר שינה יש שלוש תכונות עיקריות: הוא נרדם תוך שנייה, הוא ישן מעולה גם אם זה למספר שעות מועט והוא קם בבוקר ללא בעיה. אנשים אלו הם יותר יעילים בתפקוד שלהם 'מתקתקים' את היום שלהם. כמו כן, הם הרבה יותר מוחצנים ואסרטיביים". לדברי אור חן, אסרטיביות מתבטאת ביכולת לומר "לא" מבלי להרגיש אשם. טיפוס ארוך שינה לעומת זאת, נרדם הרבה יותר לאט, ישן ממש טוב מעט זמן ומתקשה לקום בבוקר. לטיפוסים ארוכי שינה ישנן שתי תכונות עיקריות: קצב החיים שלהם הרבה יותר איטי, מעין "שאנטי באנטי" כזה. שנית, הם הרבה יותר יצירתיים, בעוד שטיפוסים קצרי שינה הם יותר רציונאליים ולוגיים. ברגע שאתה לומד לזהות את ההבדלים ביניכם ומודע לשוני, מכיר את כללי עשה ואל תעשה, מתי השעה "הנכונה" לדבר עם בן זוגך, או עם ילדיך, מתי כדאי להרפות, החיים יפים יותר. הטעות הנוראית בזוגיות היא הניסיון האובססיבי לשנות את בני או בנות זוגם. "זה לא ישתנה", פוסקת אור חן, "אז אולי צריך להתחיל לשנות את הציפיות והחיים יראו שונה".

קרדיט צילום גיל נחושתן

קרדיט צילום גיל נחושתן

ספרי על KO" המרכז לפסיכולוגיה חיובית" שאת פותחת.
"זה חלום שמתגשם. אני מאושרת על ההחלטה לפתוח את המרכז הראשון והיחיד בצפון, בצ'ק פוסט. הקורסים הראשונים יהיו 'קבלת החלטות מאושרות ברוח הפסיכולוגיה החיובית' ו'הסודות הצפונים של תורת המשחקים', בהנחייתי כמובן. אלו שני נושאים מרתקים. הקורסים פתוחים לכולם, וכל אחד יכול להירשם, אין צורך בתעודה או תואר".

אם לא היית באקדמיה, לאיזה תחום היית פונה?
"משחק כנראה. יצר ההופעה והעמידה מול קהל בוער בי. אני מלמדת קהלים שונים ומגוונים. אני מלאת אתגר לרתק, להנגיש, לרגש. יש לי תלמידים שיעידו שחלק מההרצאות שלי הן מופע סטנד אפ, להן אני יוצקת תוכן אקדמי משמעותי. אני חושבת שבדיעבד, רוב הסטודנטים שלי מעריכים את הנתינה, את האכפתיות שלי ורובם מכבדים את הרצון שלי למשמעת וחריצות מצדם. אני נקשרת לכל אחד ואחת מהם ולעולם לא אשכח פנים ולרוב גם את השם".

מעולם לא התחתנת. זה יקרה?
"לא. לא התחתנתי עם בן זוגי ולעולם לא אתחתן איתו. חתונה משנה משהו, פתאום יש מחויבות חברתית, מחויבות הורית. כשהמחויבות הזו לא על הפרק, אני מתחילה בכל בוקר מחדש את הזוגיות שלנו".

אודות כתבת מערכת

אתר הנשים והאמהות הגדול בישראל עם 900,000 גולשות בכל חודש ומועדון חברות עם מעל ל 110,000 נשים. באתר ניתן למצוא לצד כתבות וראיונות גם קשת של כותבות כשלכל אחת הצבע, הייחוד, הכישרון והסגנון שלה. חלומות. הגשמה. פחדים. בישול. ילד ראשון שני או רביעי. זוגיות ושאר הנושאים שכל אישה אוהבת לקרוא

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק