יש לילד שלכם ADHD? כל הדרכים להתמודדות כלכלית

[one_fourth_last]החודשים שבין יולי לאוקטובר הם הקשים ביותר תקציבית להורה הישראלי. השילוב שבין החופש הגדול, החזרה לבית הספר וחגי תשרי נותנים את אותותיהם בחשבון. המצב הרבה יותר קשה כלכלית במשפחות בהן יש ילדים הנדרשים לכדי מסגרות של חינוך מיוחד או דיור מוגן, או במקרה בו יש בבית ילד הסובל ממחלה קשה או נכות.
כדאי לדעת כי הורים לילדים אלו זכאים להטבות מס משמעותיות, וכי במידה ולא ניצלו אותן במועד, הן זכאיות לקבל החזרי מס שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים בשנה.

הטבות מס להורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז קשה
החל משנת 2003, נציבות מס הכנסה החליטה להרחיב את סעיף 45 לפקודת מס הכנסה, שהעניק 2 נקודות זיכוי לשנה להורים לילדים "נטולי יכולת" – משותקים, עיוורים או בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית, ולהרחיבו גם עבור הורים לילדים הסובלים מהפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) קשות, העומדים בתנאים הבאים:
1. הילד עבר ועדת השמה שקבעה את זכאותו לחינוך מיוחד והגדירה את חומרת לקותו כקשה, וכפועל יוצא, כמזכה בהטבת מס.
2. הילד לומד בכיתה לחינוך מיוחד או בבית ספר או גן לחינוך מיוחד, במידה והוא מתחת לכיתה ט', או במסלול 07 אם הוא מעל, והופנה אליהם על ידי ועדת ההשמה. (כיתת תגבור אינה נחשבת לצורך קבלת הטבת המס)
3. המשפחה צריכה להציג תעודה רפואית חתומה על ידי רופא מקצועי, ולעשות זאת על גבי טופס 127 של מס הכנסה.
שווי הטבת המס לשנה מסתכם בכדי 5,160 ש"ח, אבל מכיוון שרוב ההורים לא מעוניינים להתרוצץ ולהשיג את האישור הם מוותרים עליו. הזכאות אינה ניתנת אוטומטית אלא על ההורה לבקשה מדי שנה, ומכיוון שהטיפול בילד עם מוגבלות מצריך זמן והתעסקות הורים רבים אינם מצליחים לנצל את הטבת המס שמגיעה להם. הבשורה המעודדת היא שבעת הגשת בקשה להחזר מס, ניתן לבקש החזר ל-6 שנים אחורה, ולקבל בבת אחת את כל הסכום שמגיע ללמעלה מ-30 אלף ש"ח. אם ב-6 השנים האחרונות הילד שלכם למד במסגרת חינוך מיוחד, אפילו בחלק מהשנים, שווה לכם להגיש בקשה להחזר מס.

הטבות מס להורים לילדים נטולי יכולת
עבור ילד הסובל ממוגבלות ומוגדר כ"נטול יכולת", מס הכנסה מעניק זכאות ל2 נקודות זיכוי מס לאחד ההורים, עד שהילד מגיע לגיל 18. על מנת לקבל את הטבות המס יש צורך לבצע פנייה למס הכנסה ולבצע הליך שיעגן את קבלת הזכויות אוטומטית מדי שנה. עד לביצוע הליך זה, יש צורך בהגשת הטפסים מדי שנה, או בבקשת החזר מס לצורך קבלת מה שמגיע למשפחה. גם כאן, החוק מאפשר לבקש החזר מס רטרואקטיבי ל-6 שנים שיכול אף הוא להסתכם בסכום של למעלה מ-30,000 ש"ח.
במקרים שמדובר בילד עם נכות קשה שעל פי פרוטוקול הועדה הרפואית לביטוח לאומי מדובר בנכות לצמיתות, סביר להניח כי ההורים יקבלו באופן אוטומטי אישור למקום העבודה כי הם מקבלים 2 נקודות זיכוי בגין הילד, בתחילת כל שנה.

הטבות מס להורים שילדיהם במוסד או דיור מוגן
מס הכנסה מאפשר לבחור בין שתי נקודות זיכוי עבור ילד הסובל ממוגבלות על פי סעיף 45, או לחילופין יינתן זיכוי ממס של 35% מהסכומים ששלם למוסד העולים על 12.5% מהכנסתו החייבת.
במקרה הזה, כדאי להורים להתייעץ עם מומחה להחזרי מס על מנת לדעת איזה החזר יהיה הגבוה ביותר עבורם, שכן על מנת לקבלו הם חייבים להגיש בקשה מדי שנה. כמובן שחשוב לציין כי אופציה זו קיימת רק במידה וההורים משתתפים במימון שהות ילדם במוסד, הקבלה רשומה על שמם, וכי הם עומדים בסף המס. במרבית המקרים ההחזר עומד על עשרת אלפים ש"ח בשנה וצפונה מכך, רק על סעיף זה.

אתם הורים ושכירים? 80% שמגיע לכם החזר מס
ההורים לילדים עם בעיות קשות הן אחת האוכלוסיות שזכאיות להחזרים המשמעותיים ביותר, אבל מכיוון שכ-80% מהשכירים זכאים להחזר מס, כנראה שגם אתם במשוואה הזו. הורים שמועסקים כשכירים, זכאים בדרך כלל להחזרי מס גדולים יותר, שכן רבים לא מעדכנים במהלך השנה על שינויי סטטוס כגון הרחבת המשפחה, יציאה לחופשת לידה, פיטורין, תשלום מזונות או לקיחת משכנתא שמקנות עוד הטבות מס או נקודות זיכוי, ועל כן כאשר הם מגישים בקשה להחזר מס הם מקבלים סכומים גדולים יותר בהשוואה לאוכלוסיות אחרות.
בתוך עולם החזרי המס יש עוד המון סעיפים קטנים שיכולים להצטבר לסכומים נאים, ועל כן אם אתם לא מאלו שמגישים כל שנה ויודעים איך למצות את הזכויות שלכם, ההמלצה שלנו היא ללכת לחברה מקצועית שתבטיח שתקבלו את כל מה שתוכלו לקבל עבור 6 השנים שחלפו.
הבשורה העוד יותר משמחת היא שאת הבקשה להחזר מס ניתן להגיש לאורך השנה כולה, ושמרגע הגשת הבקשה צפויים לעבור רק 3-4 חודשים עד קבלת ההחזר, כך שמי שימהר להגישה כעת, יוכל בתום תקופת החגים לקבל קצת אוויר לנשימה.

הכתבה באדיבות רפאל זיתוני, מנכ"ל כספית החזרי מס לשכירים.
קליק לאתר

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות