מציעה יום נוסף, בין יום הזיכרון ליום העצמאות, יום של התאוששות, יום של מעבר, כדי לאפשר ללב להירגע

"אף פעם לא מאוחר להיות מדינה הנושאת זיכרון של כאב, מתוך אחריות פרטית ולאומית", קוראת אסנת שיר-וישינסקי, ששכלה את בנה ליאור ז"ל בפעילות מבצעית ברפיח, בדף הפייסבוק שלה.

יום העצמאות. מעבר חד מידי בין דמע לשחוק. הנר עוד דולק, ודמותו של ליאור מחייכת אליי מתוך מסגרת התמונה, לצד הוורדים בגוון לבן וורוד חיוור השרויים באגרטל השקוף לצידה.
והעיניים של דנה עדיין איתי, והעצב של שלמה, והמכתב שכתבה לירון אתמול בלילה, בצאת יום הזיכרון, והחברים והחברות, ובני המשפחה, שגדשו את הבתים שלי ושל שלמה ביומיים האחרונים, כל החיבוקים, כל הדמעות, השחוק, הכאב, כל אלו עדיין איתי, אוחזים, מסרבים לשחרר.
ואיך אפשר לנער אותם כך בקלות ולצאת לשמוח. אפילו לא אני, שבדרך כלל צולחת מעברים חדים.

מציעה יום נוסף, בין יום הזיכרון ליום העצמאות, יום של התאוששות, יום של מעבר והתחדשות, כדי לאפשר ללב להירגע, כדי לאפשר גם לנו, המשפחות השכולות, הנושאות את מתינו בתוכנו, לחגוג את היכולת שלנו, כל יום מחדש לבחור בחיים, למרות ועל אף הכל, לבחור לחבק את ההווה, לתת מעצמנו, ואפילו לחזק אחרים.

ליום הזה הייתי קוראת "בדרך ל"עצמאות". יום של חיבוק וחיבור, יום אותו נקדיש לכל המיזמים המופלאים שבחרו המשפחות השכולות לייצר של מנת לחבר בין אנשים, לבין מיזמים מופלאים נוספים, של משפחות ואנשים אחרים בארץ, שפותחים את ליבם ועושים למען אנשים שאינם מכירים. יום של שיתוף ואחווה, יום שיעלה למודעות כולנו את החיבור הבלתי נפרד שבין החיים למתים, ובין החיים לחיים, יום שיהפוך אותנו ליותר מעוד קהילייה מדומיינת.

עצמאות היא חופש, אך גם חופש לבחור. לבחור בדרך הנכונה שתחבר בין פרטים, שתחמם לבבות, שתייצר חיבור אמיתי בין אנשים, שתהפוך את יום העצמאות ליום שמשמעותו תתעצם, מעצם המשמעות הנוספת שאנחנו, כל אחד ואחת ניתן לו.

נערך איתי ראיון אתמול בבוקר, ערב יום הזיכרון. סיטואציה שחשבתי שאצלח בקלות אך לפתע נראתה מסובכת ובלתי אפשרית, כולל דקה לפני השידור, כאשר הדמעות כל הזמן הציפו את העיניים.

מתוך הפייסבוק של אסנת שיר וישינסקי
מתוך הפייסבוק של אסנת שיר וישינסקי

מדינת ישראל, המדינה שלי, חוגגת 70.
אף פעם לא מאוחר להיות מדינה הנושאת זיכרון של כאב, מתוך אחריות פרטית ולאומית.

שולחת לכם חיבוק, ומרגישה צורך להתחבר לכל אחד מכם, ביום המעבר שלי.

קראת? ספרי לנו מה את חושבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות