העולם (כבר לא!) שייך לצעירים

היום, כשהנדל"ן יקר מתמיד, המשפט 'העולם שייך לצעירים', כבר לא אקטואלי.
גילאי 55-65 הקרוי לרוב בני גיל הזהב, אותם אלה שסיימו עם המשכנתא, גידול הילדים, העבודה הקשה ומה שנקרא הגיעו לרווחה, משנים את פני המשחק. הם מוותרים על הבית הגדול ועוברים לגור בדירות במרכז העיר, להיות קרובים לדופק התרבותי והחברתי. דירות אלו לרוב קטנות יותר והאדריכלים ומעצבי הפנים צריכים לתת בהם פתרונות אחסון יצירתיים. זאת לצד אופציות לאירוח וכמובן פינוק ואבזור יוקרה כיאה לפרק זה בחיים. כיצד נראות הדירות החדשות של הדור הוותיק, שהחליט לשנות כיוון לעבור למרכז ולבחור בדירת פנטהאוז קטנה?
לדברי גדעון בק מנכ"ל Milano Smart Living "התופעה כל כך נפוצה שהתוצאה הישירה שלה בענף הנדל"ן היא וילות גדולות ריקות שאין להן שום דורש. כמעט כל זוג שני שהגיע לגיל פנסיה והילדים עזבו את הקן נוטש את הבית הגדול והמיותר ועובר לדירות קטנות יותר בערים מרכזיות. הבשורה היא שתחום הנדל"ן מושפע ישירות מהשינויים החברתיים המהותיים שהתרחשו בעשורים האחרונים. אם בעבר הנכדים גדלו בבית של סבא וסבתא ושהו שם מידיי יום, כיום הנכדים מגיעים מידיי פעם ורק בסופי שבוע הם נשארים לישון שם. אם בעבר סבתא וסבא חיפשו לעזור, להאכיל ולהוציא את הילדים מהגנים ובתי הספר, כיום המבוגרים מעוניינים אחרי שנים של עבודה קשה לטפח את עצמם. מכל אלה הצורך בקרב מבוגרים בבית גדול ומרווח השתנה ופינה את מקומו לדירה קטנה, אינטימית שמהווה מקום מפלט של הזוג".

Milano Smart Living פינת עבודה נפתחת למיטה זוגית אורטופדית לאורחים_מילאנו בדינג

Milano Smart Living פינת עבודה נפתחת למיטה זוגית אורטופדית לאורחים_מילאנו בדינג

הסיבה האמיתית למעבר למרכז
"מה שמחפשים המבוגרים בתמציתיות זה ליהנות מהפנסיה. המעבר הוא שילוב של כמה מניעים שהעיקרי הוא הרצון לעניין חדש לחיים. מיד אחרי היציאה לפנסיה הזוגות מחפשים למלא את הזמן הפנוי שנוצר להם ומה יותר מעסיק מאשר שיפוץ ומעבר לדירה חדשה? מלבד זה הם עייפים מלטפח וילה ענקית שרובה מיותמת ומעבר לדירה קטנה יותר, 50 מ"ר בממוצע עם מפלס אחד ורהיטים רב תכליתיים שלא תופסים מקום בחלל הם כל שצריכים. והעיקר, המבוגרים שהגיעו למנוחה ולנחלה מעוניינים בניגוד לדורות קודמים להשקיע בעצמם ולפתח את חיי התרבות, הפנאי והחברה שלהם ולכן הם עוברים לערים תוססות שם הם נמצאים במרכז העניינים. תוחלת החיים שעלתה יצרה המון זמן פנוי בקרב בני גיל הזהב, כשטיפול וגידול הנכדים יורד בסדר העדיפויות. 'סבתא במשרה מלאה' זה מושג עתיק שכבר לא רלוונטי. 'סבתאות מודרנית' היא המגמה החדשה בה המבוגרים של היום מעוניינים לחיות. כלומר לטוס לחו"ל, לראות הצגה, לבלות במסעדות, ליהנות מסדנאות מאשר לבשל קוסקוס לנכדים כל שלישי. רובם גם עוזבים את הפריפריה ועוברים למרכזי ערים בגוש דן כדיי להיות קרובים לילדים והנכדים שהשתקעו במרכז".

Milano Smart Living קונסולה הנפתחת לשולחן אוכל רב סועדים. קרדיט צילום פונטו זרו

Milano Smart Living קונסולה הנפתחת לשולחן אוכל רב סועדים. קרדיט צילום פונטו זרו

בק מרחיב ומוסיף "כבר אין סיבה להחזיק וילה ענקית שדורשת תחזוקה עצומה של גינון, ניקוי, טיפוח ואינספור רהיטים. תמורת הווילה שהם מכרו הם רוכשים דירה קטנה במרכז בפחות כסף.
יותר מזה, גם אם ההשקעה הכספית זהה למה שקיבלו תמורת המכירה, הם עדיין חוסכים המון מכל הנלווה לזה. הדירה החדשה לא דורשת תשלומים נוספים של תחזוקה וגינון, כבר אין צורך להחזיק רכב צמוד ואפילו המינוי לקאנטרי מבוטל כשמרבית הבניינים החדשים מציעים שירותי חדר כושר, בריכה ושמירה".

אודות טוב שתדעי

טוב שתדעי הוא מדור הצרכנות והפנאי של מגזין אמא של. טיפים, עצות, המלצות, ידע ובעיקר "מה חדש בשוק". התכנים מופקים ע"י מערכת האתר ונכתבים ע"י צוותים מקצועיים מתוך החברות והגופים המובילים בישראל.

השאירי תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם.

אהבת? בואי לעשות לנו לייק גם בפייסבוק